Nüve Forum

Nüve Forum > eğlence > Aşk & Sevgi > Şiirler > şair ve yazarlar

Şiirler hakkinda şair ve yazarlar ile ilgili bilgiler


baki Kendi divanında yer alan bir minyatüre göre şair Baki. Divan-ı Baki Türk divan edebiyatının büyük şairlerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman devrinde İstanbul'da doğdu. Asıl adı Abdülbaki Mahmut'tur. Babası Fatih

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.03.07, 19:10
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart şair ve yazarlar

baki
Kendi divanında yer alan bir minyatüre göre şair Baki. Divan-ı Baki
Türk divan edebiyatının büyük şairlerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman devrinde İstanbul'da doğdu. Asıl adı Abdülbaki Mahmut'tur. Babası Fatih Camii müezzinlerinden Mehmet Efendi'dir. Babası onu saraç çıraklığına verdi. Ama Baki bu işte çok kalmadan medreseye girerek okumağa başladı. Yirmi yaşına gelmeden İstanbul'un çok beğenilen genç şairlerinden biri olarak ün yaptı. "Doğu Seferi'nden dönüşünde Kanuni'ye sunduğu bir kaside ile onun ilgisini çekti (1554).
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 03.03.07, 19:10
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar


Ahmet Hamdi Tanpınar


Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901 tarihinde İstanbul'da doğdu. İstanbul'da Ravaz-i Maarif İbtidaisi'nde, Sinop ve Siirt Rüşdiyeleri'nde, Vefa, Kerkük ve Antalya Sultanileri'nde öğrenim gördü. Baytar Mektebi'ni bırakarak girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden 1923 yılında mezun oldu.

Erzurum, Konya ve Ankara Liseleri'yle, Gazi Eğitim Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Akademisi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Aynı akademide estetik ve sanat tarihi dersleri verdi (1932 - 1939). 1939 yılında İstanbul Üniversitesi'ne Yeni Türk Edebiyatı Profesörü olarak atandı.

Maraş Milletvekili olarak 1942-1946 yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulundu. Bir süre Milli Eğitim Müfettişliği yaptıktan ve Güzel Sanatlar Akademisi'nde eski görevinde çalıştıktan sonra 1949 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne yeniden döndü ve bu görevde iken 24 Ocak 1962 tarihinde İstanbul'da öldü.

Eserleri

Abdullah Efendi'nin Rüyaları (1943),

Yaz Yağmuru (1955),

Hikâyeler (Kitaplaşmayan iki hikâyesiyle birlikte tüm öyküleri, 1983).
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 03.03.07, 19:10
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

ahmet haşim
Şair ve edebiyatçı (1883-1933).

Birçok bilim adamı ve şair yetiştirmiş soylu bir Irak Türk ailesinin çocuğudur. 1885'te Bağdat'tan İstanbul'a gelerek Galatasaray Lisesi'ne girdi (o zaman Galatasaray Sultanisi deniyordu). Okulda hayli yabancılık çekti. İçe dönük ve hayalci bir çocuktu. Yaşlandıkça, daha da duyarlı ve alıngan oldu. İlk şiirlerini okul sıralarında yayımladı (1901). Galatasaray'ı 1907'de bitirdi. Önce Reji İdaresi'nde çalıştı. Sonra Fransızca öğretmeni olarak İzmir'e gitti. Bir süre sonra İstanbul'a döndü ve Maliye Bakanlığı çevirmeni oldu. Bu arada Birinci Dünya Savaşı'na katıldı. Savaş bitince bir süre, Osmanlı Bankası'nda çalıştıktan sonra, Güzel Sanatlar Akademisi'ne, estetik ve mitoloji öğretmeni olarak girdi. Bir yandan da şiirler yazıyor ve yayımlıyordu.

YENİ BİR ŞİİR ANLAYIŞI

1921'de, o zamana kadar yazdığı bütün şiirleri Göl Saatleri adlı bir kitapta topladı. Bu arada bir süre Paris'e gitti. Piyale adlı ikinci kitabını Paris dönüşünde yayımladı. Ahmet Haşim'in şiirleri o güne kadar alışılagelen şiir biçimlerinin hiç birine benzemediği için, yayımlandığı sırada büyük tartışmalara yol açıyordu. Bu tartışmalara verdiği cevapta Haşim, şiiri ve şairi şöyle tanımlıyordu: «Şiir bir hikâye değil, sessiz bir şarkıdır.; şair de, ne bir gerçek habercisidir, ne güzel konuşan bir insan, ne de bir kanun koyucu. Şiirin dili, düzyazı gibi, anlaşılmak için değil, duyulmak için oluşmuş, müzikle söz arasında, sözden çok müziğe yakın, arabulucu bir dildir
Ahmet Haşim, bu yeni şiir anlayışıyla kendinden sonra gelen, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dranas, Cahit Sıtkı Tarancı gibi birçok önemli Türk şairini etkiledi. Haşim'in, şiirlerinden başka, düzyazıları da vardır.

ESERLERİ

Şiirler: 'Göl Saatleri, Piyale. Düzyazılar: Bize Göre, Gurabahane-i Laklakan («Leylekler Bakımevi


Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 03.03.07, 19:11
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

ahmet muhip dranas
Sinop'ta dünyaya gelen Ahmet Muhip Dranas Ankara Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra çeşitli işlerde çalıştı. Bir süre hukuk ve edebiyat fakültelerinde okuduysa da tamamlamadı. Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınlan yönetmeni (1938-1942), Çocuk Esirgeme Kurumu yayın müdürü (1946) ve başkanı (1957) oldu. iş Bankası yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

Dranas'ın liseyi bitirdiği 1930'lardan başlayarak şiirleri Varlık, Ülkü, Çığır, Yücel, Şadırvan v.b. çeşitli sanat dergilerinde çıktı. Bütün şiirleri Şiirler adı altında bir kitap halinde yayımlandı (1974). Ayrıca, tiyatro türünde de eserler verdi: Gölgeler (1946), O Böyle istemezdi (1948). Gölgeler adlı oyunuyla C.H.P. Piyes Yarışması'nda ikincilik kazandı.

SANATI VE KİŞİLİĞİ

Dranas'ın şiiri biçim bakımından kendinden öncekilere benzerse de dil ye imge bakımından onlardan çok farklıdır. Bu kalıplar içinde kalarak Türk şiirine değişik bir anlatım, taze bir ses ve ahenk getiren şair, çağın sorunlarına karşı ilgisizdir. Süsten arınmış söyleyişi, yalın ve sade dili, şiir sezgisi ve şiir kurma gücüyle içindeki duyguları yansıtmağa, güzel günlerin anılarını tazelemeğe, bunlarda bir yaşama sevinci bulmağa çalışır. Dranas'ın insan hakkındaki görüşü karamsardır.

A. Muhip Dranas'ın bütün şiirlerinin özü sevmek, yaşamak ve ölüm kavramlarıdır denebilir. O bu üç temayı «bir büyük şarkı


Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 03.03.07, 19:11
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

ahmet rasim

Posta memurlarından Bahaeddin Efendinin oğludur. Mahalle okulundan sonra girdiği Dârüşşafaka Lisesi'ni 1883'te birincilikle bitirdi. Posta-Telgraf İdaresi'nde memur oldu. Memurluğun yanı sıra Fransızca***8217;dan çeviriler yapıyor, bunlar gazetelerde yayımlanıyordu. Önce Tercümanı Hakikat gazetesinde yazarlığa başladı. 1927'de milletvekili oluncaya kadar bütün ömrü gazetecilikle geçti.

TAM BİR HALK YAZARI

Ahmet Rasim gazete yazılarından başka okul kitapları, halk için öğretici, eğitici kitaplar da yazdı. Mizah yazıları, fıkraları ve anılan ile geniş okuyucu topluluklarına seslendi. Ahmet Rasim tam bir halk yazarıdır. Dilinin halk diline uygunluğu, üslûbunun canlılığı ve tatlılığı, hafif mizahı ile her çeşit insanın ilgisini çekmeyi başardı. Fıkralarında insan sevgisine bürünmüş bir şakacılık, yaşanan anıların tadını çıkaran bir hoşgörürlük vardır. Eski İstanbul'un toplumsal yaşayışını, eğlence dünyasını, yerel tiplerini, eski halk sanatlarını ve basın çevrelerini canlandıran yazıları, sayısı yüzü geçen eserlerinin en önemli bölümünü meydana getirir. Ahmet Rasim müziğe de meraklıydı; 70 kadar şarkı bestelemiş, bunlardan 42'si bugüne kalmıştır.

ESERLERİ

Roman :Ülfet.
Anı: Gecelerim, Fuhşu Atik, Muharrir, Şair, Edip, Falaka.
Fıkra-makale: Tarih ve Muharrir, Şehir Mektupları, Eşkali Zaman, Gülüp Ağladıklarım, Muharrir Bu Ya.
Gezi: Romanya Mektupları.
Tarih: Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi (4 cilt), İstibdattan Hâkimiyeti Milliyeye.
İnceleme: İlk Büyük Muharrirlerden Şinasi.Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 03.03.07, 19:12
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

alexandra dumas
Santa-Domingo Adası'ndan bir melezin oğlu olan Alexandre Dumas, Villers-Cotterets'de doğdu. Portrelerinden, iriyarı, sağlık dolu, gözlerinden zekâ fışkıran, neşeli bir adam olduğu anlaşılıyor. Hayatı ve eserleri de bu portrelere tıpatıp uymaktadır.

Üç Silâhşörler (1844) ile onun devamı olan Yirmi Yıl Sonra (1845) ve Bragelonne Vikontu'nu (1850) herkes bilir. Ama Dumas'ın 300 kadar romana ve tiyatro oyununa imzasını attığını bilmeyen çoktur. Çünkü doğanın bu güçlü yaratığı, kurumak bilmeyen bir hayal gücüne sahipti ve konularını aldığı tarih, tam ona uygun bir alandı; ama o, yepyeni kahramanlar da yaratabilecek güçteydi: sözgelimi. Monte Kristo kontu, tamamen hayali bir kahramandır.

Zaten Dumas, tarihten esinlenmekle yetinmiyor, onu, inanılmaz bir hızla kaleme alırken, olağanüstü hayal gücüyle âdeta yeniden yazıyordu.

Ölümünden yüz yıl sonra, kişileri hâlâ canlıdır ve serüvenleri, gençleri de, gençliğini az çok yitirmiş olanları da heyecanla sürüklemeğe devam etmektedir.Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 03.03.07, 19:12
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

alphonse dauded
Alphonse Daudet, Nimes'de bir tüccar ailenin çocuğuydu. Oldukça avare bir gençlik döneminden sonra ailenin iflâsı üzerine on beş yaşında öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Paris'te kendi halinde bir gazeteci olan ağabeyi Ernest'in yanına gitti. Ertesi yıl (1858), yayımladığı bir şiir derlemesi. Sevdalı Kadınlar, onu edebiyat çevrelerine tanıttı. Asıl başarıya, güneydeki gençliğinin ve başkente gelişinin hikâyesi olan Küçük Şey (1868) ve özellikle Provence yöresini sade bir dille canlandıran eğlendirici masallar derlemesi olan Değirmenimden Mektuplar (1869) ile kavuştu.

Taraskon'lu Tartarin, Tartarin Alpler'de, Taraskon Savunması ve Taraskon Limanı ile, Daudet muziplik ve canlılık dolu bir küçük taşra dünyası yaratmıştır. Böylelikle, karikatüre yakın gülünç bir güney folklorunun doğmasına katkıda bulunmuş oldu.

Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 03.03.07, 19:13
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

antik yunan ve romalı şairler
MACER (M.Ö. 70'e doğru - ? 16)

Latin şairi. Verona'da doğdu. Virgilius ve Ovidius'un dostuydu; Messala Corvinus tarafında himaye edildi. Kuşlar, yılanlar ve tıbbi bitkiler üzerine öğretici şiirler yazdı.

ALKAİOS (M.Ö. VII. yüzyıl)

Sappho'nun çağdaşı lirik Yunan şairi. Midilli'de doğdu, Aristokratlar partisindendi. Aşklarını, sevinçlerini, acılarını ve siysi kinlerini dile getirdi. Theokritos ve Horatius onu taklit ettiler; özellikle Horatius, Alkaios'un yarattığı ve alkaios vezni adı verilen vezni latin nazmına uyguladı.

ALKMAN (M.Ö. VII. yüzyıl)

Yuna şairi. Sardeis'de doğdu, Isparta'da yaşadı. Koral lirik şiirin yaratıcılarından biridir. bugün bazı parçaları elimizde bulunan perthenion'larıyla tanınmıştır.

ANAKREON (M.Ö. VI. yüzyılın ikinci yarısı)

Lirik Yunan şairi. Teos'da doğdu. hayatı hakkında kesinlikle bilinen tek şey, Samos Tyranı Polykratesin sarayında ve Atina'da hipparkhos'un yanında yaşadığıdır. ionia lehçesiyle, beş cilt tutan değişik ritimli şiirler yazmıştır. Bunlardan, çoğu aşk şarkıları veya meyhane türküleri olan yüz kadar kısa parça kalmıştır. Bu kısa parçalarda, şaraptan, yemek zevklerinden ve özellikle aşktan söz eder.

ANAKSİLAS (M.Ö. IV. yüzyıl)

Yunan komedi şairi. Ara komedya temsilcilerinden biridir.

ANTİMAKHOS, KOLOPHONLU (M.Ö. V. yüzyıl)

Yunan şairi. Elejiler ve Thebais adlı bir destan yazdı.

ANTİPHANES (M.Ö. IV. yüzyıl)

Yunanlı komedi şairi. Orta komedinin temsilcisi. saysısı üçyüzelliyi aşan piyeslerinden hemen hiçbir şey kalmamıştır.

APOLLONİOS, RODOSLU (M.Ö. 295'e doğru - 230'a doğru)

İskenderiye'li şair ve gramerci. Sonradan bozuştuğu Kallimakhos'un tilmizi ve rakibi. Rodos'da yaşadı, Argonautika destanını orada yazdı. kallimakhos'un ölümünden sonra İskenderiye'ye döndü.

ARCHİAS (Aulus Licinius)

Yunan şairi. Antalya'da doğdu ve daha sonra Roma'ya yerleşti. Lucullusların adamıydı. Gratius, ona yurttaşlık hakkı verilmesini istemeyince, Cicero, edebiyatı öven parlak bir söylevle (Pro Archia M.Ö. 62) Archias'ı savundu.

ARİSTİAS (M.Ö. V. yüzyıl)

Yunan şairi. Pratinas'ın oğlu. Satirik dramda babasına rakip oldu: Kyklop adlı bir eseri vardır.

ARİSTOMENES (M.Ö. V. yüzyıl)

Yunan şairi. Komedi yazarı. Aristophanes'in çağdaşı ve rakibi.

ARKHESTRATOS (M.Ö. IV. yüzyıl ortası)

Gelalı yunan şairi. Yemek sanatı üzerine bir destan yazdı. Athenaios'un andığı yüz kadar mısrası günümüze kalmıştır.

ARKHESTRATOS

Yunan trajedi şairi. Peloponnesos savaşı sırasında ün salmıştır.

ARKHİLOKHOS (M.Ö. 712 ? - 664'e doğru)

Yunan lirik şairi. Paros'da doğdu. başıboş bir hayat sürdü, paralı asker oldu ve bir savaşta öldü. İambos'ları, özellikle düşmanlarına çatmasıyla ünlüdür; efsaneye göre kendisiyla evlenmek istemeyen Neobule'ye gücendiği için ona ve babası Lykambes'e çok öfkeli şiirler yazmış ve bu yüzden her ikiside kendilerini asmıştır. bununla birlikte, içli şiirler ve ilahiler de yazdı. Eskiçağın en büyük şairlerinden olan Arkhilokhos'un eserlerinden elimizde sadece bir kaç şiir bulunmaktadır.

ARKHİPPOS

Atinalı komedi şairi. Aristophanes'in çağdaşı ve rakibi. Eserlerinden günümüze ancak birkaç parça kaldı. Komedilerinden bazılarının başlıkları bilinir: "Herakles Evleniyor", Amphitryon, Plutus "Balıklar".

ARKTİNOS, MİLETOSLU (M.Ö. VIII. yüzyıl)

Yunan destan şairi. Truva savaşları ile ilgili şiirlerin bazıları ona mal edilir. Bu şiirlerin en önemlileri: Aithiopis, Priamos'un yardımına gelen ve Akhilleus tarafından öldürülen habeş Memnon'un ölümünü anlatır; İliu Persis de (İllion'un Alınışı), bu şehrin düşüşünü dile getirir.

ASİOS, SAMOSLU (M.Ö. VI. yüzyıl)

Yunan şairi. Ağıtlar ve atalarının soylarını anlatan destanlar yazdı.

ASKLEPİADES, SAMOSLU (M.Ö. III. yüzyıl'ın ilk yarısı)

Yunanlı şair. İskenderiye okulu şairlerindendir. Aşk üzerine yazdığı epigramlardan on sekizi Anthologia'nın sayfaları arasında günümüze kadar gelebilmiştir.

ASTYDAMAS (M.Ö. IV. y.)

Yunanlı trajedi şairi. Aiskhylos'un soyundandır. İsokrates'in talebesi idi.

BAKHYLİDES (M.Ö. 500'e doğru)

Lirik Yunan şairi. Keos'da doğdu. Şiirleri özellikle Mısır'da bulunan papiruslar sayesinde tanındı. En önemlileri (yirmi kadar manzumeden kalan 1 300 mısra) 1897'de Kenyon tarafından yayımlandı. bu eserde, zafer şarkıları, şenlik türküleri ve dithyrambos'lar yer alır. Bakhylides çağdaşı ve rakibi Pindaros kadar güçlü değilse de, ince ve parlak üslubuyla dikkati çeker. Lirizm sahasında korolar tarafından okunan en güzel kasideleri yazmıştır.

BİON, PHİLOSSALI

İskenderiye'li şair. Theokritos'un çağdaşı ve taklitçisi. İzmir yakınlarında Philossa'da doğdu. Aşk ve tabiat şiirleriyle, özellikle, Adonis için yazdığı Epitaphios (Adonis'e Ağıt) adlı eseri ile tanınır.

CAECİLİUS STATİUS (M.Ö. 219 - 166)

Galya asıllı latin şairi ve komedi yazarı. Kişilerin psikolojisi ve şakalarının niteliği bakımından Plautus'dan daha az kaba olmakla birlikte Terentius'un zarifliğine erişemedi. Daha çok Menandros'u örnek alarak yazdığı kırk komediden sadece bir kaç parça kaldı. ilkçağda büyük bir ünü vardı. Cicero onu en ileri komedi yazarları arasına koyar.

CORNELİUS SEVERUS

Latin destan şairi. Augustus çağında yaşamıştır. Cicero'nun Ölümü adlı eserinden kalan parçalar Seneca aracılığla günümüze ulaşmıştır.

DAMOPHİLE (M.Ö. VI. yüzyıl)

Yunan kadın şair. Güney Anadolu'da yaşadı. Sappho'nun öğrencisi ve arkadaşıdır. İlahiler ve aşk türküleri yazdı.

DİAGORAS, MELOSLU (M.Ö. V. yüzyıl)

Yunan şairi ve filozofu. Ailianos'a göre Diagoras, dostu Nikodoros'un memleketi ve bir Arkadia sitesi olan Mantineia'ya mükemmel yasalar getirdi. bilinen eserleri: Phrygios Logos (Frigya Söylevi) ve Apopyrgizontes Logoi.

DİODOROS, SİNOPLU (M.Ö. IV. yüzyıl)

Yunan şairi. Orta dönem tiyatro eserleri yazdı. Eserlerinden bugün elimizde kalmış olanalr, bazı bölümleri ile bir kaç oyunun başlıklarından ibarettir.

DİOKLES, KARYSTOSLU

Yunan şairi. Augustus çağında yaşamıştır. Antologia'da üç yergisi vardı; Seneca'nın söz konusu ettiği Karystoslu Diokles ile aynı kişi olduğu sanılır.

DİONYSİOS (M.Ö. V. yüzyıl)

Yunan şairi. Khalkis takma adıyla tanınır. Ağıtlarından günümüze ancak bazı parçalar kaldı.

DİONYSİOS, BYZANTİONLU (M.S. II. yüzyıl)

Yunan şairi. Elimizde ancak bazı parçaları kalan Periplous (Deniz Gezisi) adlı öğretici bir şiir yazdı.

DİONYSİOS KILAVUZ (M.S. II. yüzyıl)

Yunan şairi. Periegetes denir. İskenderiyelidir. Roma'da kitaplık yöneticisi oldu. Oikoumenes Periegesis (Dünya Turu) adlı, Eskiçağda çok sevilen, coğrafya konulu bir şiir yazdı.

DİONYSİOS, SİNOPELİ (M.Ö. IV. yüzyıl'ın ortası)

Yunan şairi. Elimizde yalnız piyeslerinden bazı parçalar bulunmaktadır. Bunlar orta değerde komedilerdir.

DİOSKORİDES, İSKENDERİYELİ (M.Ö. III. yüzyıl)

Yunan şairi. İskender çağında yaşadı. iğnelemelerini, Anthologia (Derleme) adlı eserinde topladı.

DOROTHEOS, SAYDALI (M.S. II. yüzyıl)

Yunan şairi. Astroloji ile ilgili manzumeler yazdı; bunlardan bugüne kadar kırk mısra kaldı.

DOSİADAS (M.Ö. III. yüzyıl)

Yunan şairi. Mısraları sunak biçimi çizecek şekilde sıralanan bomos (sunak) adlı mısralar gurubu bıraktı.

EKPHANTİDES (M.Ö. V. yüzyıl'ın ilk yarısı)

Atinalı mizah şairi. Piyeslerinden sadece birkaç mısra kalmıştır.

ENNİUS [QUNTİUS] (M.Ö. 239 - 169)

Latin şairi. Yunan kültürüule yetişti ve Büyük Cato tarafından Roma'ya getirildi. Yunan kültürünün mirasını latin diline ve düşüncesine uydurmakta büyük bir payı olduğu için latin edebiyatında önemli bir yeri vardır. Bütün Roma tarihini anlatan Yıllıklar adlı on sekiz kitaplık bir destan yazdı.

Bu destandan günümüze ancak 60 mısra kalmıştır. Ama bu 60 satır da, ne kadar olgun bir üslubu olduğunu ve yurtseverliğinin derecesini göstermeye yeter. Bu mısralarda, eski Romalıların erdemlerini yüceltirken, Roma'daki koruyucularının geçmişini de över. Birçoğu Euripides'ten örnek alınarak yazılmış yirmi kadar tarjedisi ile felsefi veya ahlaki şiirleri vardır.

EPHİPPOS (M.Ö. IV. yüzyıl)

Atinalı Yunan şairi. Aristophanes türü komediler yazmıştır. Ancak piyeslerinden bazılarının adıyla ve eserlerinden kalan parçalarla tanınır.

EUBULOS (M.Ö. IV. yüzyıl)

Atinalı Yunan şairi. Attika komedi türünün orta dönem temsilcilerindendir. Yüz dört komedisi vardı; bunlardan altmış kadarının ya adları veya bazı parçaları günümüze ulaşmıştır. Özellikle mitolojik konuları ve trajedi parodileri sever.
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 03.03.07, 19:14
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

aziz nesin
Asıl adı Mehmet Nusret Nesin'dir. Yoksul büyüdü. Kuleli Askeri Lisesi'nde (1935) ve Harp Okulu'nda (1937) öğrenim gördü; 1944'te askerlikten ayrıldıktan sonra, gazeteciliğe başladı. Yedigün (1944), Karagöz (1945) dergilerinde ve Tan gazetesinde (1945) fıkra yazarlığı yaptı. Şiir denemeleri ve gerçekçi küçük hikâyelerle edebiyat dünyasına girdi; Sabahattin Ali ile birlikte çıkardığı Markopaşa dergisinde (1946) yayımlanan mizah hikayeleriyle adını duyurdu.

Siyasal eleştirinin ağırlık kazandığı hikâyeleri yüzünden mahkûm edilerek bir süre yazı hayatından ayrı kaldı. 1955'ten sonra fıkralarıyla tekrar gazete ve dergilerde görülmeğe, hikâye ve romanlarını yayımlamağa başladı. Akbaba (1955), Dolmuş (1955), Yeni Gazete (1957-1958), Akşam (1959) ve Tanin'de (1960) sürekli yazdı. Kemal Tahir ile birlikte Düşün Yayınevi'ni kurdu (1957). Zübük adlı mizah dergisini çıkardı (1961). 1969'da gazetecilikten ayrıldı.

MİZAH USTASI

Türk edebiyatının usta mizahçılarından olan Aziz Nesin, mizahı edebiyatın her türünde denedi. Toplumsal hayatın aksayan yönlerini, alaya elverişli kişi, durum ve olayları abartarak güldürücü ve akıcı bir anlatımla verdi. Onun mizah hikâyeleri yalnız eğlendirmekle kalmaz, güldürücü durumlar, tuhaf karşıtlıklar aracılığıyla toplumdaki bozuklukları göstermeğe, bunların nedenlerini belirtmeğe de çalışır.

Eserleri uluslararası birçok mizah yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Kitapları yabancı dillere çevrildi. Aziz Nesin sahnelerde, radyo ve televizyonda oynanan oyunlarıyla da ilgi topladı. Üç Karagöz Oyunu ve Çiçu ile tiyatro ödülleri aldı. Her yıl seçilen yoksul ve kimsesiz 4 çocuğu bir meslek sahibi oluncaya kadar yetiştirmek amacıyla Nesin Vakfı'nı kurdu (1972), eserlerinin gelirini buraya bıraktı.

ESERLERİ

Hikâye: İt Kuyruğu, Damda Deli Var, ölmüş Eşek, Havadan Sudan, Kör Döğüşü, Biz Adam Olmayız, Yeşil Renkli Namus Gazı.

Roman: Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika.

Oyun: Biraz Gelir misiniz? Bir Şey Yap Met, Çiçu, Hadi öldürsene Canikom, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (eserin televizyon için hazırlanan dizisi büyük ilgi topladı).

Anı: Böyle Gelmiş Böyle Gitmez.

Masal: Memleketin Birinde Hoptrinam, Uyuşana Tosunum.

Taşlama: Azizname. Fıkra: Nutuk Makinesi, Az Gittik Uz Gittik.Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 03.03.07, 19:15
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: şair ve yazarlar

baki
Kendi divanında yer alan bir minyatüre göre şair Baki. Divan-ı Baki
Türk divan edebiyatının büyük şairlerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman devrinde İstanbul'da doğdu. Asıl adı Abdülbaki Mahmut'tur. Babası Fatih Camii müezzinlerinden Mehmet Efendi'dir. Babası onu saraç çıraklığına verdi. Ama Baki bu işte çok kalmadan medreseye girerek okumağa başladı. Yirmi yaşına gelmeden İstanbul'un çok beğenilen genç şairlerinden biri olarak ün yaptı. "Doğu Seferi'nden dönüşünde Kanuni'ye sunduğu bir kaside ile onun ilgisini çekti (1554).

Şeyhülislâm olmak istedi ama bu isteğine ulaşamadan öldü. «Şairler Sultanı
«Kadrini sengi musallada bilüp ey Baki Durup el bağlayalar karşında yaran sal saf
SANATI VE KİŞİLİĞİ

Baki zevke ve eğlenceye düşkün olmasına rağmen ölçülü ve hesaplı bir hayat yaşadı. Yükselmek tutkusuyla büyüklere yaranmak için elinden geleni yaptı. Ama Kanuni'nin ölümüne yazdığı mersiye, onun hükümdara duyduğu gerçek saygı ve bağlılığı ispatladı. İçtenliği, ifade ve ahenk güzelliği ile bu mersiye divan edebiyatının şaheserlerinden sayılır. Divan'ında bulunan bir dizesinde «Şairler Sultanı
«Meddah olalı çeşm-i gazâlanına Baki öğrendi gazel tarzını Rûmun şuarâsı


Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
yazarlar, şair

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:19 .