Nüve Forum


Antik kentler hakkinda Faustinopolis ile ilgili bilgiler


Faustinopolis (ayrıca Colonia Faustinopolis ve Halala), Niğde ilinin Ulukışla ilçesine bağlı Toraman köyünde yer alan bir antik kent. Bu yerleşim yeri günümüzde Toraman olarak adlandırılmıştır. Faustinopolis, Tyana'nın yaklaşık 20 km

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.06.17, 12:22
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2017
İletiler: 2
Blog Başlıkları: 2
Toraman doğru yolda ilerliyor.
Standart Faustinopolis

Faustinopolis (ayrıca Colonia Faustinopolis ve Halala), Niğde ilinin Ulukışla ilçesine bağlı Toraman köyünde yer alan bir antik kent. Bu yerleşim yeri günümüzde Toraman olarak adlandırılmıştır. Faustinopolis, Tyana'nın yaklaşık 20 km güneyinde eski bir şehirdi. Roma İmparatoru Marcus Aurelius'un karısı Faustina, Suriye'den dönüşte burada öldü (İ.S. 176). Roma İmparatoru Marcus Aurelius günümüzde Toraman olarak adlandırılan bölgede bir koloni kurdu. Bölge Bizans döneminde piskoposluk merkeziydi. Roma İmparatoru Marcus Aurelius'un karısı Faustina'nın ölümüyle kentin adına, Faustina'nın şerefine "Faustina’nın kenti" anlamına gelen Faustinopolis adı verildi. Müslüman fetihleri ve müteakip Arap baskınlarının ardından, bölge yakındaki Loulon kalesi için terk edildi.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 17.10.17, 13:04
Acemi
 
Üyelik tarihi: May 2017
İletiler: 2
Blog Başlıkları: 2
Toraman doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Faustinopolis

Annia Galeria Faustina
Annia Galeria Faustina veya Genç Faustina (d. 125/130 - ö. 175), Roma İmparatoru Antoninus Pius ile İmparotoriçe Yaşlı Faustina'nın en küçük kızı, İmparator Marcus Aurelius'un karısıdır. İkizler Commodus ve Antoninus'la Lucilla'dan hariç on çocuğun daha annesidir.
Hayatı
Aslında Hadrian tarafından Lucius Verus'a söz verilmiş olmasına rağmen, babası Antoninus onu 139 yılında yeğeni Marcus Aurelius'la nişanladı ve 145 yılında evlendiler. Takip eden yıl Augusta yapılarak onurlandırıldı.
Hareketli bir kişiliği vardı, ama Roma Tarihi Kitabı Augustan History'de, denizci ve gladyatör'lerle yatıp kalktığı, hatta oğlu Commodus'un (gladyatörlere olan ilgisine istinaden) bir gladyatörün oğlu olduğu ya da ölen gladyatörlerin kanıyla yıkandığı ve o halde Aurelius'la uzandıkları rivayet edilir.
Faustina (170-174) yılları arasında Aurelius'la birlikte önce kuzeye sonra da 175'de öldüğü doğuya gitti. Aurelius Faustina'yı kutsattı ve ikici kez Puellae Faustinianae adında yeni bir alimenta kurdurdu. (İlk Puellae Faustinianae Antoninus Pius'un karısı ve genç Faustina'nın annesi olan Yaşlı Faustina) anısınadır.
Miletus'deki Faustina Hamamları'na ölümünün ardından adı verildi.
Roma İmparatoru Marcus Aurelius'un karısı Faustina'nın mezarı Niğde ilinin Ulukışla ilçesinin Toraman köyünde bulunmuştur.
Roma İmparatoru Marcus Aurelius karısı Faustina'nın ölümüyle eski adı Halala olan kentin adına, Faustina'nın şerefine "Faustina***8217;nın kenti" anlamına gelen Faustinopolis adını verdi. Bu yerleşim yeri günümüzde Toraman olarak adlandırılmıştır.
Çocukları
30 yıllık evliliği boyunca Faustina 13 çocuk doğurdu. Bunlardan sadece bir oğlan ve dört kız babalarından daha uzun yaşadılar. Çocuklarının isimleri;
Annia Aurelia Galeria Faustina (147- 165'den sonra)
Annia Aurelia Galeria Lucilla (148/50-181) Lucius Verus'la evlendi.
Lucilla'nın Gemellus Lucillae adında bir ikizi vardır (149-150)
Titus Aelius Antoninus (150, 7 Mart 161)
Titus Aelius Aurelius (150, 7 Mart 161)
Hadrianus (152, 7 Mart 161)
Domitia Faustina (150, 7 Mart 161)
Fadilla (159, 192)
Annia Cornificia Faustina Minor (160, İmparator Caracalla'nın saltanatında öldü. 211-217)
Titus Aurelius Fulvus Antoninus (161-165) ve sonradan İmparator olan Commodus, (161-192)
Marcus Annius Verus Caesar (162-169)
Vibia Aurelia Sabina (170- 217)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
faustinopolis

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:16 .