Nüve Forum


Sanat eserleri hakkinda Otto sanatı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Otto sanatı, Ottolar'ın imparatorluğu döneminde (X. yy.'ın 2. yarısı) ve Salii imparatorluğu'nun ilk yıllarında (XI. yy.'ın 1. yarısı) germen ülkelerinde görülen ve karolenj sanatından roman sanatına geçişi sağlayan sanat. Ottolar'ın

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.11, 10:31
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Otto sanatı

[coverattach=1]Otto sanatı, Ottolar'ın imparatorluğu döneminde (X. yy.'ın 2. yarısı) ve Salii imparatorluğu'nun ilk yıllarında (XI. yy.'ın 1. yarısı) germen ülkelerinde görülen ve karolenj sanatından roman sanatına geçişi sağlayan sanat. Ottolar'ın çıktıkları bölge olan Saksonya'da doğan bu sanat, Almanya'da ve eski Hollanda'da yayıldı. Mimarlık alanında ahşap çatılı kiliseler geniş orantıları ve yatay çizgilerin egemenliğiyle ayırt edilir. Almaşık olarak düzenlenmiş kübik başlıklı sütunlar ve ayaklardan başka, katlar arasında düşey bir eklemlenme yoktur. Başlıca anıtsal yapılar arasında, Hildeshelm'deki St. Michael (rahip Bernward buraya 1000'e doğru konulu kabartmalarla süslü bir bronz kapı yaptırmıştır), Trier'deki St. Maximin, Köln'deki St. Pantaleon, eski Essen manastırı sayılabilir.
Otto sanatı, duvar resimleri (Oberzell' deki St. Georg) ve Reichenau (Otto III İncileri ve Heinrich II Evangeliariumu, Münih; Gero codexi, Darmstadt), Corvey, Hil-desheim, Fulda, Trler, Regensburg (Heinrich II ayin kitabı, Münih), Köln (St-Géréon ayin kitabı, Paris) manastırlarında tezhip-lenen elyazmalarıyla da ünlüdür. Bu sanatta, insan figürüne ve imparatorluğa yaraşır bir görkeme geniş yer veren Antik-çağ'ın canlı gelenekleri, karolenj ve bi-zans etkileri birbirine karışır. Kuyumculuk da dikkate değer niteliktedir. Bu alanda, Essen hazinesindeki haçları, Kutsal imparatorluk tacını (Viyana), Aachen ambonunu ve elyazması ciltlerin kapaklarını saymak gerekir.

kaynak:2-cilt:15
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Otto sanatý-otto-sanati.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
otto, sanatı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:59 .