Nüve Forum


İslami deyişler hakkinda Efendimizin Şakaları ile ilgili bilgiler


S[coverattach=1]ohbetsizlik susuzluk gibidir. Susuz topraklar nasıl kurur ve verimsiz hale düşerse, sohbetsizlik sevgisizliğe yataklık eder. Sevgisiz insanın iç huzurundan söz edilemez. Sohbet sevgi iklimine açılımdır. Sevgi ikliminin çiçeklerinden kiminin adı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 31.05.09, 05:30
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Efendimizin Şakaları

S[coverattach=1]ohbetsizlik susuzluk gibidir. Susuz topraklar nasıl kurur ve verimsiz hale düşerse, sohbetsizlik sevgisizliğe yataklık eder. Sevgisiz insanın iç huzurundan söz edilemez. Sohbet sevgi iklimine açılımdır. Sevgi ikliminin çiçeklerinden kiminin adı şaka - latifedir.
Hz. Aişe annemiz, Peygamberimizin çok şakacı olduğunu anlatır. Hz. Aişe annemiz bir gün bulamaç yemeği yapmışlardı. Hz. Şevde annemiz de vardı. Hz. Aişe annemiz Şevde annemizi buyur ettiler ama o yemek istemedi. Aişe validemiz ısrar ettiler fakat Şevde annemiz de yememede ısrar ettiler. Hz Aişe validemiz avcuna bulamacı aldılar ve Şevde annemizin yüzüne sürdüler. Peygamber Efendimiz bu manzara karşısında gülmekten kendilerini alamadılar. Şevde validemiz üzülmüştü, Efendimizse işaretle onun da karşılık vermesini istediler. Hz.Sevde annemiz avuçlarına bulamacı aldılar ve Aişe validemizin yüzüne sürdüler. Efendimiz (sav) bu tablo karşısında yine kendilerini gülmekten alamadılar.
Bir gün Efendimiz (sav ) sabah kahvaltısında HzAli ile beraberdi. Kahvaltıda zeytin vardı. Peygamberimiz yediği zeytinin çekirdeğini gizli bir şekilde Hz. Ali'nin önüne koyuyordu. Bir müddet sonra HzAli'nin önünde zeytin çekirdekleri çoğaldı.
Peygamber Efendimiz (sav) :
"Ya Ali! Ne kadar çok yemişsin!" dedi.
Hz.Ali de "Maşallah Ya Rasulallah! Siz de çekirdekleriyle beraber yemişsiniz. Baksanıza önünüzde hiç çekirdek yok!.." diye karşılık vermişti.
Bir kadın Efendimiz (sav)'e gelerek bir isteğini dile getirdi. Peygamberimiz ise kadının talebinden önce ona latifede bulunmak istedi ve:
"Sen şu gözünde ak olan adamın eşisin değil mi?" diye sordu. Kadın şaşırdı, ne diyeceğini bilemedi. Sonra: "Ya Rasullallah! Benim kocamın gözünde ak yoktur!" dedi. Efendimiz (sav) ise:
"Her insanın gözünde ak olur." buyurdular.
Peygamber Efendimizi sık sık ziyaret eden yaşlı bir kadın vardı. Efendimizin sohbetlerini hayatının biricik azığı yapardı. En büyük huzuru peygamberle beraber olmakta bulurdu. Yine bir gün Efendimizin hanelerine gelmişti. Peygamberimiz onunla şakalaşmak istedi ve:
"Yaşlı kadınlar cennete giremeyecekler." buyurdular.
Yaşlı kadın bu sözler karşısında derin bir sarsıntı geçidi ve ağlamaya başladı. Sonra da kalkıp gitmek istedi. Peygamberimiz:
"Bilesin ki, kadın ve erkekler cennette genç olacaklar." buyurdular.
Sahabenin içinde muziplikte çok ileri olanlar vardı. Bunlardan biri de Muayman b. Amr'dı. Onun şakaları herkesin kaldırabileceği cinsten değildi.
Bir gün bir bedevi devesiyle mescide namaz kılmaya gelmişti. Bedevi devesini mescidin bahçesine bağladı ve mescide girdi. O vakitte Muayman b. Amr da vardı. Muayman (ra) namazdan erken çıktı ve "Nasıl olsa bu devenin bedelini peygamberimiz öder." diye düşündü ve bedevinin devesini kesti.
Bedevi mescidden çıktığında bir de ne görsün! Devesi kanlar içinde. Bedevi avazının çıktığı kadar bağırmaya başladı. Efendimiz (sav) ve şerefli arkadaşları olayın ne olduğunu öğrenmek istediler. Sahabeden biri:
"Ya Rasullallah! Bunu Muayman yapmıştır." dedi.
Peygamberimiz:
"O halde onu bulalım." buyurdular. Her biri bir tarafa dağılarak Muayman'ı aramaya koyuldular. Derken onu bir hendeğe saklanmış ve üzerini otla örtmüş bir şekilde gördüler. Muayman'ı gören sahabi, eliyle - Muayman'ın bulunduğu noktaya işaret ederek:
"Ya Rasullallah! Muayman'ı göremiyorum." diyordu.
Peygamberimiz geldi ve:
"Kalk ya Muayman! Adamın devesini niçin kestin?" buyurdular.
Muayman:
"Ya Rasulallah! Siz nasıl olsa devenin bedelini ödersiniz diye düşünüp, cümlemize ziyafet çekelim istedim."
Efendimiz (sav) mübarek dişleri görünecek kadar tebessüm ettiler...

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: "Namazı hiçbir şey bozamaz, vesveseye kapılmayın. Namazda sizi rahatsız eden şeyi defetmeye çalışın. Size vesvese vererek bozmak isteyen şeytandır."
Ebû Said radıyallahu anh. Buharî

Kaynak
Emine Eroğlu
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Efendimizin Þakalarý-hz_muhammedin_hayati.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
efendimizin, şakaları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:45 .