Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Din ve Felsefe > Dini İnanç Gelenek ve Akımlar > Müslümanlık > İslami deyişler > Dostların Kavuşması-Hz. Muhammed'in Ölümü

İslami deyişler hakkinda Dostların Kavuşması-Hz. Muhammed'in Ölümü ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Hz. Muhammed'in Yaşam Öyküsü-Fatih Okumuş Başı Âişe'nin (ra) göğsünde yatıyordu. Âişe (ra) yavaşça O'nun dişlerini misvakla fırçalıyordu. Bir saat kadar kendinden geçti. Âişe (ra) O'na (sav) cennetteki makamının gösterildiğini anladı.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Zehravî Zeytuna

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.06.09, 06:32
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Dostların Kavuşması-Hz. Muhammed'in Ölümü

[coverattach=1]Hz. Muhammed'in Yaşam Öyküsü-Fatih Okumuş
Başı Âişe'nin (ra) göğsünde yatıyordu. Âişe (ra) yavaşça O'nun dişlerini misvakla fırçalıyordu. Bir saat kadar kendinden geçti. Âişe (ra) O'na (sav) cennetteki makamının gösterildiğini anladı. Çünkü daha önce Allah'ın elçisinden bunu duymuştu. "Hiçbir peygamber, kendisine cennetteki yeri gösterilmeden ve bir tercihte bulunması istenmeden ölmez!"
O sırada O'nun uyandığını ve biriyle konuşur gibi şu cümleleri söylediğini duydu:
***8212; Allah'ım! Beni "refîk-i âlâ" topluluğuna kat! Allah'ım, günahlarımı bağışla! Bana merhamet et ve beni yüce dostlara kavuştur. Lâ ilahe illallah! Ölümün de şiddeti var! Yaklaş Cebrail! Allah'ım, beni cennetindeki yüce dostlara eriştir!
Müminlerin annesi Âişe (ra) O'nun bu dünyadaki son anlarını şöyle anlatıyor:
***8212; Misvakı yumuşatıp verdim. Ağzında yürütüp fırçaladı. Bir de Allah'ın elçisinin yanında, sahtiyandan ufak bir su kabı dururdu. Ara sıra iki elini bu kaba batırıyor ve ıslak ellerini vücuduna sürüyor, 'Ölümün de şiddetleri var! Lâ ilahe illallah! diyordu. Başı benim çenemle göğsüm arasındaydı. Ruhunu teslim edinceye dek 'Allah'ım beni refîk-i âlâ topluluğundan kıl!' diye dua etmeye devam etti. Son bir kez daha bunu söyledi ve eli düştü.
Çevresindekiler ağlaşmaya başlayınca Âişe (ra) O'nun (sav) başını bir yastığa koyarak kendisi de ağlamaya başladı.
Ölüm haberi, buna ne kadar hazırlanmış olurlarsa olsunlar ashabın şoka girmesine sebep oldu. Hatta Hz. Ömer kılıcını çekmiş 'Kim Peygamber (sav) öldü derse kellesini uçururum!" diyordu.
Hz. Ebubekir (ra) ise sakince odaya girdi. Yüzüne serilmiş örtüyü kaldırıp iki gözünün arasından öptü. "Anam babam sana fedâ olsun ey Allah'ın elçisi, ölün de güzel dirin de!" dedikten sonra mescide geçerek bir konuşma yaptı.
"Ey insanlar!
Kim Muhammed'e (sav) tapıyorsa; bilsin ki Muhammed (sav) ölmüştür. Kim de Allah'a tapıyorsa; Allah diridir ve ölmez!"
Sonra Uhut'ta inen şu âyeti okudu:
"Muhammed yalnızca bir elçidir. Ondan önce de elçiler gelip geçmiştir. Şimdi O ölür veya öldürülürse, siz ökçelerinizin üzerinde gerisin geri (küfre) mi döneceksiniz? Kim böyle geriye dönerse, elbette ki Allah'a hiçbir şeyle zarar vermiş olmaz. Allah şükür ve sebat edenlere ödüllerini verecektir." (3Âl-i İmrân: 144)
Hz. Ömer (ra) o günkü psikolojisini. şöyle anlatıyor:
***8212; Ebubekir (ra) okuyuncaya kadar sanki o âyeti hiç duymamışım gibi hissettim. Dizlerimin bağı çözüldü. Yere çöktüm. Ayaklarım artık beni taşıyamıyordu. Evet, Allah'ın elçisi gerçekten vefat etmişti.
Allah'ın elçisini yıkama görevini Ali (ra) yerine getirdi. Birkaç kişi de su dökme, kefeni sarma gibi işlerde ona yardımcı oldu. Üç parça pamuklu kumaşla kefenlendi. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer ise kapıda durarak halkı sakinleştiriyor; içeriye akın etmelerini önlüyorlardı.
Hz. Ali (ra) O'nu yıkarken "Hayatında da temizsin, ölümünde de!" diyordu.
Vefat ettiği sedirin altına ensârdan Ebu Talha tarafından bir mezar kazıldı. Defnedilmeden önce cenaze sedir üzerine kondu. Önce erkekler, odanın aldığı kadar gruplar halinde namaz kıldılar. Hiç kimse imam olmadı. Sonra kadınlar, ardından çocuklar cenaze namazını kıldılar. Allah'ın elçisi öğleden sonra vefat etmişti. Cenaze namazının kılınması gece yarısına kadar devam etti. Hicretin 11. yılı 12 Rebîülevvel. (8 Haziran 632)

Resûiuilah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Biriniz mescide girince, önce iki rekât namaz kılıversin de sonra otursun.
" Ebû Katade radıyallahu anh. Buharî

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Dostlarýn Kavuþmasý-Hz. Muhammed'in Ölümü-el-yazmasi-kuran.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dostların, kavuşması-hz., muhammed'in, ölümü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:55 .