Nüve Forum


İslam dini kişilikleri hakkinda Abdülkadir Geylani-kadiri tarikatının kurucusu ile ilgili bilgiler


ABDÜLKADİR GEYLANİ, GİLANİ ya da CİLANI, Muhittin Ebu Muhammet bin Ebû-salih Cengidost dadenir, kadiri tarikatının kurucusu, hanbeli mezhebi kelamcısı, vaiz, sufi (Gilan 1077/78 - Bağdat 1166). Bağdat'ta hanbeli fıkhı ve

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.12.08, 20:36
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Abdülkadir Geylani-kadiri tarikatının kurucusu

ABDÜLKADİR GEYLANİ, GİLANİ ya da CİLANI, Muhittin Ebu Muhammet bin Ebû-salih Cengidost dadenir, kadiri tarikatının kurucusu, hanbeli mezhebi kelamcısı, vaiz, sufi (Gilan 1077/78 - Bağdat 1166). Bağdat'ta hanbeli fıkhı ve hadisle ilgili alanlarda öğrenim gördü. Sonradan tasavvufa eğilim gösterdi. Tarikat hırkası giyerek sufiler arasına katıldı. Elli yaşındayken başladığı vaizliğiyle ünü islam ülkelerine yayıldı. Geylani'ye Gavs-i azam (en büyük yardımcı), Bazul-lah (Allahın doğanı) gibi unvanlar verildi. Ayrıca fetva, tesfir, hadis ve fıkıh alanlarında da tanındı. Vaizliğindeki başarısı, birtakım yahudi ve hıristiyanın müslüman olmasını sağladı. Kendisi için Bağdat'ta Halbe kapısı dışında bir tekkeyle binalar yapıldı. Kurduğu tarikat, oğulları ve oluşturulan vakıflar sayesinde varlığını korudu. Ancak bu tarikatın merkezi Xlll.yy.'da Moğollar,XVI. ve XVIII.yy.'larda da Safe-viler tarafından ortadan kaldırıldı. Osmanlıların Bağdat'ı alması üzerine, eskisinden daha görkemli bir biçimde canlandırıldı. Yıkık olan türbesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından, 1535'te yeniden yaptırıldı. Abdülkadir Geylani'nin bilinen yapıtlarının hemen hepsi, dinsel öğüt, hutbe, ahlak ve tasavvufla ilgilidir. Bunlar arasında el-Gunye li-talibi tarik il-hakk, Fütuh ul-gayb anılmaya değer."

kaynak:2-cilt:1

__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
abdülkadir, geylani-kadiri, kurucusu, tarikatının

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:37 .