Nüve Forum


İslam'da kutsal yerler hakkinda Hacariesvet ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Hacariesvet, Kâbe'nin doğu köşesinde, yerden 1,5 m yükseklikte yer alan, parlak, siyahımsı taş. Müslümanların kutsal saydıkları bu taş, yaklaşık 30 cm çapında, yumurta biçiminde, kara, sarımsı, kırmızı çizgili ve feldispat

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.07.10, 17:23
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Hacariesvet

[coverattach=1]Hacariesvet, Kâbe'nin doğu köşesinde, yerden 1,5 m yükseklikte yer alan, parlak, siyahımsı taş. Müslümanların kutsal saydıkları bu taş, yaklaşık 30 cm çapında, yumurta biçiminde, kara, sarımsı, kırmızı çizgili ve feldispat türündendir. Söylentiye göre, buraya Kâbe'nln İlk yapımı sırasında Hz. ibrahim tarafından konuldu. Kâbe'nin geçirdiği bir yangının ardından onarımı sırasında (605), Haceriesvet'in yerine kimin tarafından konulması konusu, Mekkeliler arasında tartışmaya yol açtı. Konuyu tartışanlar, yanlarına ilk gelen kim olursa bu işi onun yapmasını kararlaştırdılar. Gelen İlk kişi, daha peygamberliği inmemiş olan Hz. Muhammet oldu. Hz. Muhammet, taşı bir yaygının üzerine yerleştirdi ve Mekke'nin önde gelenlerine yaygının kenarlarını tutturarak hep birlikte taşın yerine konulmasını sağladı. Bu zekice çözüm yolu herkesi memnun etti. Mekke'nin müslümanlarca alınmasından sonra bütün putları kaldırıp atan Hz. Muhammet, Hz. ibrahim'den bir anı olarak Haceriesvet'i saygıyla korudu.

Emeviler'in Mekke kuşatması sırasında mancınıklarla atılan taşlardan biri Hace-riesvet'e gelerek kutsal taşı üç parçaya böldü. Abdullah bin Zübeyr, bu taşları bir gümüş çerçeveyle birleştirerek eski yerine koydu Mekke'yi işgal eden Karmatl-ler (929), Haceriesvet'i kaçırarak kendi tapınaklarına koydular. Ancak, 22 yıl sonra taş yeniden Kabe'deki yerine götürüldü (951).

Haceriesvet, Kâbe'yi tavafın başlangıç ve bitiş noktasıdır. Tavafta, her dönmeden (şavt) sonra Haceriesvet'i öpmek ya da el sürmek sünnet sayılır. Kalabalık nedeniyle bunlar yapılamazsa, sağ kol taş yönüne uzatılarak selamlanır (istilam).

kaynak:2-cilt:8
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Hacariesvet-hacariesvet.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hacariesvet

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:40 .