Nüve Forum


Konularına göre tarih hakkinda İskitler ile ilgili bilgiler


İSKİTLER, İ.Ö. XII. yy.'dan başlayarak Aşağı Tuna'dan Altaylar'a ve Tarım'a değin Avrasya bozkırının büyük bölümüne yayılan ve iran dili konuşan halk; Yunanlılarca Skythai, Perşler'ce de Sakalar' olarak adlandırılırlar, iskitler'e ilişkin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.01.11, 09:05
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İskitler

İSKİTLER, İ.Ö. XII. yy.'dan başlayarak Aşağı Tuna'dan Altaylar'a ve Tarım'a değin Avrasya bozkırının büyük bölümüne yayılan ve iran dili konuşan halk; Yunanlılarca Skythai, Perşler'ce de Sakalar' olarak adlandırılırlar, iskitler'e ilişkin bilgiler son yüzyıllara değin yalnızca Herodotos' un anlattıklarına dayanıyordu. Ancak Sovyet arkeologlarca Pazırık*'ta yapılan kazılarda (1927'de başlayan kazılar 1947'de S. i. Rudenko tarafından sürdürüldü) iskit-ler'in sanatına, kültürüne ve yaşama biçimine ilişkin çok zengin buluntular elde edildi.

Yüzyıllar boyunca bu bölgede göçebe hayvancılık etkindi ve hayvancılıkla uğraşanlar buradaki çiftçiler üzerinde egemenlik kurmuşlardı. İ.Ö. VIII. yy.'ın sonunda iskitler ve Kimmerler (günümüzde bunların bir iskit kabilesi olduğu sanılmaktadır) Kafkaslar'ı geçerek Doğu'yu işgal ettiler; bu savaşçılar Urartu, Asur ve Med-ler'e hizmet ettikten ya da buralara dehşet saçtıktan sonra İ.Ö. VII. yy. sonlarında Avrupa'ya ve Karadeniz'in K.'ine çekildiler. Sonra Ahemeniler (İ.Ö. VI. - IV. yy.'lar) komşuları iskitler'e egemen oldular. İ.Ö. VI. - IV. yy.'larda iskitler tüm Avrasya bozkırlarında parlak bir sanat geliştirdiler. İ.Ö. IV. yy.'da D.'dan gelen Sarmatlar Ukrayna bozkırlarını işgal etti. iskitler'in bir bölümü Dobruca'ya (Küçük iskitya) çekildiler, sonra da Traklar'la karıştılar. Sarmatlar'ın bir başka kolu olan Roksolanlar Ukrayna'da-ki Sarmat-iskitleri'ni bünyelerinde erittiler (İ.Ö. II. yy.) ve Kırım'daki iskit krallığina (Gotlar tarafından İ.S. 200'e doğru yıkılın-caya değin) egemenliklerini kabul ettirdiler.

***8212;Arkeol. Altay dağlarından Doğu Avrupa'ya uzanan çok geniş bir bölgede iskitler'e ve onlarla akraba uluslara ilişkin birçok kurgan bulundu. Teletskoye gölünün G.'inde, Moğolistan ile SSCB sınırındaki Pazırık, Ukrayna'daki Çertomlıyk, Ku-ban'daki Kostromskaya stanitsa, Macaristan'daki Zöldhalompuszta ve Tâpiöszent-mârton bunların en önemlilerindendir. D.'dakiler sürekli kar altında hiç bozulmadan günümüze ulaşmış, B.'daki mezarlarda bulunan eşyalarsa oldukça bozulmuştur. Bu mezarlar iskitler'in gömme törenlerine, geleneklerine ve sanatlarına ilişkin ayrıntılı bilgi edinilmesini sağladı. Özellikle kabile reislerinin mezarları büyük bir titizlikle hazırlanıyordu ve bunlar arasında çok büyük olanları vardır. Mezar duvarları resimlerle ya da duvar halılarıyla süslüdür. Ayrıca duvarlarda asılı olarak giysiler bulundu. G. Rusya'da reisin ölüsü asıl odaya, karısı yanındaki bölüme, hizmetkârları da öteki odalara gömülüyordu. Atlarda düzenli bir biçimde mezarın çevresinde yer alıyordu. Pazırık'taki donmuş mezarlarda (İ.Ö. V. - III. yy.'lar) atlar asıl mezarın yanındaki özel bir odaya gömülmüştü. Burada ele geçen eşyaların çoğu işlemelidir; bunlar arasında kumaş, deri, kürk ve keçe giysiler, tahtadan yapılmış eşyalar vardır. Koşum takımları işlenmiş, inciler ve ince altın yaprakçıklarla süslenmiştir. Macaristan'daki mezarlarda geyik biçiminde çok değerli altın plakalar bulundu. Ayrıca Alman Demokratik Cumhuriyetinde Vettersfeld'de çok güzel işlenmiş bir altın balık ve çeşitli silahlar ele geçti. İskit mezarlarında ortaya çıkarılan ve bozkır sanatının önemli örnekleri olan tahta, deri, kemik, aplike, keçe, tunç, demir, altın ve gümüş yapıtlar, ortak bir üslubun varlığını kanıtlar. Önceleri, Altay ve Tanrı dağlarında yaygın olan ve gerçekçi hayvan resimlerinden oluşan üslup benimsenmiş, daha sonra bunun yerine, stilize bir süsleme üslubu geliştirilmiştir. Bu yapıtların çoğunda simgesel ya da büyüsel amaçla yapılmış geometrik motifler de yer alır. Bunlar arasında özellikle altından yapılmış erkek geyik heykelcikleri dikkati çeker (Kostromskaya stanitsa). Maden sanatlarında çok başarılı olan İskitler'in mezarlarında ele geçen kazanlar da özgün formdadır Kimileri küçük, kimileri de oldukça büyük olan bu kazanların tabanı kesik bir koniyi andırır. Üst kenarı boyunca hayvan motiflerinden oluşan tutamaklar vardır (Çertomlıyk). ( -

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıskitler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:38 .