Nüve Forum


Konularına göre tarih hakkinda Sigaranın tarihi ile ilgili bilgiler


'27 Mayıs' sigarası Türkiye'de sigaranın tarihi siyasetle başabaş ilerledi. İşte sigaranın seyri... Cumhuriyet'in ilk yıllarında 'Müdafa-i Milliye', 'Asker' diye çıkan sigaralar 50'lerde 'Mebus' ve 'Bahar'; 1960'tan sonraysa '27 Mayıs', 'Astsubay',

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.01.08, 14:12
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Sigaranın tarihi

'27 Mayıs' sigarası

Türkiye'de sigaranın tarihi siyasetle başabaş ilerledi. İşte sigaranın seyri...

Cumhuriyet'in ilk yıllarında 'Müdafa-i Milliye', 'Asker' diye çıkan sigaralar 50'lerde 'Mebus' ve 'Bahar'; 1960'tan sonraysa '27 Mayıs', 'Astsubay', 'Silahlı Kuvvetler' isimlerini aldı. İşte Cumhuriyet'ten bugüne sigaranın seyri...

Kapalı mekanlarda sigara içimini yasaklayan kanun Meclis'ten geçerken, bugün zararları ile tartışılan sigara, geçmişte siyasi tercihlerin ve sınıfsal konumların göstergelerindendi. Sigaranın yakın tarihi, Türkiye'nin yakın tarihi ile paralel bir serüven izledi. İşte, Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne, sigaranın yaşadığı değişimler...

İLK KADIN SİGARASI TEKEL'DEN
Osmanlı döneminde adı "Duhan (Tütün) İdaresi" olan TEKEL, Cumhuriyet dönemine ait ilk markalı sigara üretimine 1925'te "Beşinci" ile başladı. Paketi 5 kuruştan satışa sunulan bu sigara Cibali, Samsun ve İzmir'deki fabrikalarda üretildi. "Kadın sigarası" dünyada bir ilk olarak "Hanımevi" adıyla 1926'da üretilmişti.

CUMHURİYET MARKALARI MODA
Aynı dönemde askerler için de sigara üretildi. 4 kuruştan piyasaya sürülen "Asker" markalı sigarayı "ilk lüks Türk sigarası" olan "Müdafa-i Milliye" izledi. Yaldız uçlu bu sigara 40 kuruş gibi o dönem için çok yüksek bir fiyattan satışa sunuldu. Aynı dönemde 12 kuruşluk "Zabit" sigarası da üretildi.

1927'de köylüler için kalın "Köylü" sigarası üretildi. Osmanlı'dan kalma Sipahi Ocağı, Selam, Yaset, Efendi, Nimet, Semir ve Nazır piyasadan kaldırıldı. Bunların yerine 1928'de "Mamulat-ı Mahsusa", "Fantazi Gazi", "Fantazi Hanım" ve "İsmet" markalı lüks sigaralar üretilir oldu. 1930'lu yıllara kadar en fazla tüketilen gözde sigaralar Enala, Üçüncü, Ahali, Enala Süfera, Yaka oldu.

DARBE İSMİ SİGARADA: 27 MAYIS
Demokrat Parti iktidarının olduğu 1950'li yıllarda "lüks" sınıf olarak Uludağ, Mebus, Bahar ve İkinci üretildi. TEKEL, 1959'da ilk filtreli sigara olan Samsun'u üretti. 27 Mayıs 1960 darbesi, sigara üretiminde de kendisini gösterdi. Darbeden hemen sonra "27 Mayıs" sigarası üretilirken, 1962'de "Astsubay", 1964'te de "Silahlı Kuvvetler" üretildi ve dönemin en popüler sigaraları arasına girdi.

YENİCE GÖZDEN DÜŞTÜ
27 Mayıs darbesinden sonra asılan Demokrat Parti'nin lideri eski Başbakan Adnan Menderes "Yenice" sigarası içtiği için, 27 Mayıs'tan sonra satışı serbest olmasına rağmen vatandaşlar bu sigarayı içmeye çekindiler. Darbe öncesi oldukça tutulan bu sigara, darbeden sonra satın almaktan korkulduğu için gözden düştü.

HAREKATIN SİGARASI: KIBRIS
"Çamlıca" Türkiye'nin ikinci filtreli sigarası olarak 1961'de, diğer filtreliler Hisar ve Harman 1965'te, Maltepe ise 1969'da üretildi. 1974'te Kıbrıs Harekatı'ndan sonra "Kıbrıs" sigarası üretildi. 1977'de Sipahi üretilirken, toplumsal çatışmaların yükseldiği 1978'de "Barış" ve 1979'da da 100 milimetrelik Samsun ile 85 milimetrelik Meltem piyasa sürüldü.

Sigara 1980'lerde renklendi
1980'li yıllarda artık filtresiz sigaralar iyice gözden düşerken, dönemin görece libarel politikalarına uygun olarak soslu, aromalı sigaralar çıktı. Filtresiz Çamlıca, Hisar, Yeni Harman, Sipahi, Diplomat, Çeşit ve Motifli ve İkinci sigaraları piyasadan çekildi. 1990'lı yıllarda Yeni Harman, Meltem, Tekel 2000, Tekel 2001 ve Ballıca sigaraları üretildi. Çok sıkı tiryakileri bulunan "Ballıca" sigarası, 1998'de yeniden üretilmeye başlanmıştı. Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in de içtiği Ballıca'nın üretimi 2005 yılından itibaren büyük ölçüde durdurulduSigaranın tarihi


Tütün; yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin alkoloidi denen (alkole benzer madde) kimyasal maddeler bulunduran bir bitkidir. Tarımda böcek öldürücü olarak nikotin sülfat tuzları kullanılır. Bir paket sigarada bulunan NİKOTİN bir insana damardan verilse insanı öldürür.

Tütünün ana yurdu Amerika’dır. Kuzey Amerika’da, Meksika’da, ve Haiti’de yerliler tapınaklarda tütünü yakarak dumanını çekerler ve tedavi amaçlı kullanırlardı. Amerika’nın keşifinden sonra Kristof Kolomb ve arkadaşları 1511 yılında tütünü Tabaccos (Petrus) adıyla İspanya ve Portekiz’e soktular. 1560 yılında da Fransa büyük elçisi Jean NİCOT Fransız sarayını şifa verici bitki olarak tütünle tanıştırdı. Tütün Fransa’dan sonra, Almanya’ya oradan da bütün dünyaya yayıldı. Bilim adamları Jean NICOT sebebiyle tütünün içindeki zehirli maddeye NİKOTİN adını verdiler.

Tütün ülkemize Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1601 yılında İngilizler tarafından İstanbul’a getirilmiş ve bazı göğüs hastalıklarına iyi geldiği söylentisiyle kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Çeşitli dönemlerde caiz değildir denerek fetvalarla dinen yasaklanmışsa da yayılması ve alışkanlık halini alması engellenememiştir.

Konu Selim Hoytur tarafından (06.06.14 saat 17:29 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
sigaranın, tarihi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:59 .