Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Konularına göre tarih > Çin'in tarihte cinselliğe yaklaşımı

Konularına göre tarih hakkinda Çin'in tarihte cinselliğe yaklaşımı ile ilgili bilgiler


Çin cinselliğe sıcak yaklaştı Çinlilerin Yuan hanedanına kadar gelen dönem içinde, önceleri cinselliğe karşı oldukça serbest bir yaklaşım benimsedikleri söylenebilir. CİNSEL yaşama ilişkin geçmişten günümüze pek çok kitaplar kalmıştır. Çin***8217;de

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.01.08, 21:25
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Çin'in tarihte cinselliğe yaklaşımı

Çin cinselliğe sıcak yaklaştı
Çinlilerin Yuan hanedanına kadar gelen dönem içinde, önceleri cinselliğe karşı oldukça serbest bir yaklaşım benimsedikleri söylenebilir.
CİNSEL yaşama ilişkin geçmişten günümüze pek çok kitaplar kalmıştır. Çin***8217;de cinselliğin kapalı bir kuruma dönüşmesi, Yuan hanedanıyla birlikte gerçekleşmiş, cinselliğe özel bir yatak odası faaliyeti olarak bakılmaya başlanmıştır. Travestiler yaygındı Cinsellik bir tür ölümsüzlük kazandıran ilişkiydi. Yaşam enerjisinin çok aşırı harcanmaması halinde, cinsel alanda hemen her yol denenebilirdi. Çin yazmalarında, hayvanlarla cinsel ilişki kurulduğuna ilişkin metinler yer almaz. İÖ 200 yıllarında yaşamış, saraydan bir prensin köpeklerle ilişkisinden söz edilse de, buna bir istisna gözüyle bakılır. Prens, pek makbul bir kişi değildir. Çin cinsel yaşamına ilişkin araş-tırmalarıyla tanınan Van Gulik, hayvanlarla cinsel ilişkinin daha çok köylük alanlarda yaygın olabileceğini, bunun da edebiyata geçecek türden bir ilgi görmemiş olabileceğini yazmıştır. Çin cinsel yaşamında bu konu Batı***8217;da olduğu gibi ilginç bulunmamıştır. Transvestizm ise sahnede yaygın bir kurumdu. Hem kadınların hem de erkeklerin ters kılıklara bürünmesi yaygındır. Batı***8217;dakinden farklı olarak transvestizm düşmanca bir tutumla karşılanmaz. Çin***8217;de cinsellik, tarih boyunca izlediği çizgisiyle korkulacak bir şey değildi, aksine gitgide özel yaşamın bir parçası haline düşen bir tür tapınmaydı. Zenginlerin ayrıcalığı Kutsal şeyler de, başkalarının önünde açık açık konuşulmamalıydı. Ancak, çok renkli bir cinsel yaşama ilişkin olarak toparlanmış bilgilerin, saray yaşamına ve varlıklı kesimlere yönelik bilgiler olduğunu eklemek gerekir. O zamanki cinsel fanteziler, yazılar ve resimler sadece saray içindi.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 14.01.08, 21:33
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Çin'in tarihte cinselliğe yaklaşımı

Budizm cinselliğe pozitif yaklaşan bir din
Budizmi Çin***8217;e Taoist bilim adamları getirmiş ve çevirilerde onların elinden çıkmıştır. Bu nedenle de kullanılan terimlerde Taoizmin etkisi görülür...
ÇİN de 9.yüzyılda zirvesine ulaşan bir başka din olan budizm ise, Çin in koşullarına uygun bir gelişme izleyip Konfüçyus öğretisiyle, Taocu düşünce tarzını bir araya getirdi. Budizm in Çin de yayılan biçimi Mahayana dır. Budizmi Çin e Taoist bilim adamları getirmiş ve çevirilerde onların elinden çıkmıştır. Bu nedenle de kullanılan terimlerde Taoizmin etkisi görülür. Hindistan Budizmi nde kadına verilen değer, Çin uygulamasında minik çeviri oyunları ile yok edilmiştir. Suçlar ve cehennem Her ne kadar budizm, cinselliğe pozitif yaklaşan bir din de olsa, bazı cinsel ilişkileri günah kabul eder. Batı dünyasındakine benzer bir cehennem anlayışı vardır. Budist anlayışa göre, her insan davranışlarından sorumludur. Kişinin davranışlarının, iyi olsun kötü olsun bir biçimde kaydedildiğine inanılırdı. Bu dünyada günahının cezasını ödemeyen Budistin, öteki dünyada bu günahını cehennemde mutlaka ödeyeceği inancı yaygındı. Cinsel günahlar Budist anlayıştaki günah kavramı, cinsel ilişkileri de etkiledi. Cinsel günahlar ortaya çıktı. En büyük cinsel günah, anneyle ensest ilişki idi. Bu günahı işleyen dokuz cehenneme gider, ayrıca karısını, çocuklarını ve torunlarını yitirirdi. Kız kardeşle ensest ilişki, anneyle işlenecek olana kıyasla daha hafbir suçtu. Suçların dereceleri Bazı katogorilere göre suçlar dokuz dereceydi. Doğal olmayan cinsel ilişkiler ise, üçüncü dereceden suç sayılırdı. Zina da doğal olmayan cinsel ilişkiye eş değer bir suçtu. Kadınların rahipler tarafından yoldan çıkarılması, sekizinci katogoriden ağır suçlardı. Eşcinsellik ise 9.uncu dereceden hafif bir suçtu.


Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 18.01.08, 23:16
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Çin'in tarihte cinselliğe yaklaşımı

Yatak odası sanatı
Yatak Odası Sanatı na ilişkin ilk yazılar Han Hanedanı dönemine ilişkindir. Ama bu konudaki bilgi de nottan ibarettir...
"Eski insanlarımız cinsel zevkleri, insanı görevleri düzenlemek için yarattılar"
ibaresi kullanılır ve kişinin cinsel zevklerini düzene koyarsa, yaşı ilerledikçe kendisiyle barış içinde olacağı vurgulanır.
Eğer kişi, kendini bu zevkin gücüne bırakırsa, kuralları görmezden gelirse hastalanıp, kendi yaşamına zarar verecektir.
Sevişmek ömrü uzatır...
1902 yılında Yeh Teh-hui adlı bir Çinli bilim adamı, kaynakların değerini fark ederek yatak odası sanatını anlatan kitaplar yayınladı.
Japonca kaynaklardan yararlanan Yeh, cinsellik üzerine 5 el kitabı hazırladı. Konunun öncü araştırmacılarından Van Gulik bu yazıların 7.yüzyılda yaşamış Tung-hsüan tarafından yazıldığı görüşündedir. Tung-hsüan a göre bir insanın gelişmesini sağlayan şeyler içinde hiçbir şey, cinsel ilişkiyle kıyaslanamaz.
Gökyüzünden modelini alan, yeryüzünde şekillenen bu işlem, Ying i düzene koyar, Yang a hükmeder. Bunun önemini kavrayanlar, 1 uzun yıllar yaşarlar.
Cinsel birleşmenin anlamını kavrayamayanlar ise ya kendi kendilerine zarar veriler ya da zamanları gelmeden ölürler.
Sevişme sanatını öğrenmek, taraflara yalnızca zevk vermez, aynı zamanda kutsallığın da bir parçası olmaktadır.
Ishimpo***8217;da 30 cinsel pozisyon sıralanır. Bu pozisyonların pek çoğu hayvan isimleriyle anılır. "Erken Son-baharın Köpeği" adlı pozisyon, erkekle kadının arka arkaya vererek birleşmesini öngörür ki, bunun fizik olarak pek mümkün olmadığı düşünülür. Bu da şu soruyu ortaya getirir: Çinliler gerçekten sayılan bu pozisyonlardan ne kadarını uygulamışlardır? Bu 30 pozisyondan üçü, bir üçüncü kişinin varlığını zorunlu kılar ki, bu da Çin aristokrasisinin poligamik özelliğinin bir sonucudur.
Sıralanan pozisyonlardan birinde de, bir kadın iki erkekle ilişkiye girer ama yine de el yazmalarının çoğu, erkek bakışı açısıyla kaleme alınmıştır.
Çinlilerin cinsellikle ilgili el yazmalarında başlıca karakter, Sarı İmparator Huanti dir.
Düz kadın ve beş lezzet...
Sarı imparator, cinsel ilişki kurduğu Düz Kadın a bir gün "Neden ben gitgide kötülüyorum?" diye bir soru sorar ve şu yanıtı alır:
"Bir erkeğin düşüşe geçmesinin nedeni, cinsel ilişki sırasında kadınla erkeğin kullanacağı yöntemleri yozlaştırmasıdır. Bir kadının erkeğe olan üstünlüğü, suyun yangını söndürmesi gibidir. Eğer bunu anlar ve yerine getirebilirsen, beş lezzeti birleştiren bir kazan gibi olacaksın ve sebzeden etsuyu çorba elde edebileceksin. Bundan habersizsen yaşamın kısalır".
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
cinselliğe, çin'in, tarihte, yaklaşımı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:08 .