Nüve Forum


İslam ile İlgili Çeşitli Tartışmalar hakkinda Bu ağaç Hz. İsa'ya benziyor ile ilgili bilgiler


Bu ağaç Hz. İsa'ya benziyor VİDEOKuşadası Milli Park'taki meşe palamutu görenleri hayrete düşürüyor. İşte mucize ağaç... 27.11.2007 20:33 Kuşadası'na bağlı Güzelçamlı beldesindeki Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan ve

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.11.07, 23:01
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Bu ağaç Hz. İsa'ya benziyor

Bu ağaç Hz. İsa'ya benziyor VİDEOKuşadası Milli Park'taki meşe palamutu görenleri hayrete düşürüyor. İşte mucize ağaç...

27.11.2007 20:33Kuşadası'na bağlı Güzelçamlı beldesindeki Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan ve Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmiş haline benzediği yolundaki iddialarla gündeme gelen asırlık palamut meşesi Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından "Korunması Gereken Anıt Ağaç" olarak tescil edildi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN


Görenleri hayrete düşüren asırlık palamut meşesi, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü tarafından 2005 Yılında Dilek Yarımadası Milli Parkı'ndaki Nero Koyu Mevkiinde gerçekleştirilen bir inceleme sırasında keşfedilmişti. Ağacın büyüklüğü ve üzerindeki görüntünün ender rastlanılan türden olması nedeniyle fotoğraflanarak, Kuşadası Milli Park Şefliği'ne koruma altına alınması için başvuruda bulunulmuştu. EKODOSD'un başvurusunun ardından Kuşadası Doğa koruma ve Milli parklar Mühendisliği tarafından hazırlanan 20 Temmuz.2007 tarihli teknik rapor ile Aydın Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nün yazısını değerlendiren ve Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanları bölgede inceleme yaptı. Söz konusu ilginç Ağacının benzerlerine göre farklı gelişim gösterdiği ve insana benzeyen bir dal oluşumu sergilediğini tespit eden uzmanların raporunu inceleyen Kültür ve Tabiat Varlıkların Koruma Yüksek Kurulu'nun 05 Kasım 1999 tarih ve 666 sayılı kararı gereğince "Korunması Gerekli Anıt Ağaç" olarak tesciline karar verildi. Kurul raporunda palamut meşesi ağacıyla ilgili olarak, "400 yılın üstünde olduğu tahmin edilen, 25 metre tepe çapı bulunan, 27 metre yüksekliğinde ve 4,75 metre çapında bulunan anıt meşe ağacı doğal sit kapsamına da alınarak, gövdesinden itibaren 25 metrelik alanın, koruma alanı olarak belirlenmesine karar verilmiştir" denildi.
Doğal yapısının yanı sıra, flora ve faunasıyla dünyanın en önemli doğal mirasları arasında yer alan Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı içindeki meşe ağacı Kuşadası Milli Park Şefi Erdinç Kutsav tarafından Hazreti İsa'nın çarmıha gerilmiş haline benziyor şeklinde açıklanmıştı. Kuşadası Milli Park Şefi Erdinç Kutsav, ''Milli parkımız içinde ziyaretçi dolaşımına kapalı alanda bulunan Kurşunlu Manastırı'nın dışında sahile yakın bir manastır kalıntısı daha var. Bu manastırın yanındaki yaklaşık 400 yıllık meşe ağacının dalları Hz. İsa'nın çarmıha gerili haline benziyor. Ağacın bu özelliğini duyan Hıristiyanlar ağacı görmek, ziyaret etmek için bize başvuruyordu ve ziyarete kapalı yere ancak özel izinle gidebiliyorlardı. Biz de EKODOSD'un yaptığı başvurunun ardından bu ilginç palamut meşesini anıt ağaç ilan etmek için genel müdürlüğümüze yazı yazmıştık. Gerekli incelemelerden sonra anıtlar kurulu bu başvurumuzu olumlu buldu" dedi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, keşfettiği anıt ağacın tescil edilmesinin kendisini son derece mutlu ettiğini belirterek, "Anıt meşe ağacı genetik farklılıktan ve insan ve hayvan zararları sonucu oluşan yara dokularının zaman içinde insana benzeyen bir yapı oluşturduğu tahmin edilmektedir. Ağaca bakan her insanın belleğinde ilk bakışta aynı simgelerin oluştuğu görülmektedir " dedi.
İlginç palamut meşesi ile ilgili çevrede bir çok efsane bulunduğunu anlatan EKODOST Başkanı Bahattin Sürücü, "Geçmişte bu tür yöresel kimi olaylar, aynı zamanda fiziksel boyutları ve görsel ayrıcalıkları ile bu ağaçlara anıtsal nitelik kazandırmaktadır. Bu tür ağaçlar sahip oldukları farklı özellikleri dolayısıyla, bilim, sanat, tarih ve kültür açısından doğanın eşsiz birer yapıtı olarak korunmaları gerekir. Tarihsel çağlar içinde çeşitli uygarlıklara sahne olan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, sahip olduğu arazi ve iklim özellikleri nedeniyle çok sayıda ağaç ve bitki türünün yayılıp gelişmesine olanak sağlamıştır. Bu meşe ağacının anıt ağaçlar kapsamına alınması, milli parka bir zenginlik kazandırmıştır. Eşsiz güzellikteki bu doğal yaşam alanının korunması için herkesin duyarlı olması ve milli parka karşı oluşabilecek tehditlere herkesin karşı çıkması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

PALAMUT MEŞESİ AĞACININ EFSANESİ

Kuşadası bağlı Güzelçamlı beldesindeki Dilek Yarımadası'nın milli park ilan edildiği 1966 yılından önce, anıt meşe ağacının olduğu yerde Yörükler yaşamaktaydı. Burada yaşayan bu Yörükler arasında, meşe ağacıyla ilginç bir efsanede kulaktan kulağa yayılmıştır. Efsanede "Bölgede yaşayan Yörüklerden birisi, anıt meşe ağacının gövdesini keserken birden ortadan kaybolmuş. Kaybolan kişiyi günlerce aramışlar ama bulamamışlar. Bir gün meşe ağacının altında koyunlarını yatıran Yörüklerden birisinin kafasına kuş pisleyince, yukarı doğru bakmış ve insan görünümlü dalı fark etmiş. İlginç görünümlü dalı fark eden çoban koşarak büyüklerine haber vermiş. Yörüklerin ileri gelenleri ağacın yanına gelerek incelemede bulunmuşlar. Günlerdir aradıkları kişinin ağacı kestiği için, bir dal şekline aldığına inanmışlar" Birçok yerde ağaçlarla ilgili, yöre kültüründe olumlu veya olumsuz, gerçek veya hayal ürünü, mistik veya folklorik bu tür öyküler anlatılmakta ve kuşaktan kuşağa geçmektedir.

İHA
Bu ağaç Hz. İsa'ya benziyor VİDEO - HABERTÜRK - Türkiye'nin En Büyük İnternet Gazetesi
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ağaç, benziyor, hz., ısa'ya

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:10 .