Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Toplum bilimi > Etnik gruplar > Otomiler (Meksika Kızılderilileri)

Etnik gruplar hakkinda Otomiler (Meksika Kızılderilileri) ile ilgili bilgiler


OTOMİLER, kökenleri iyi bilinmeyen Meksika Kızılderilileri. Bernadino de Sa-hagün'a göre, Çiçimekler*'den geliyorlardı. Puebla, Tlaxcala ve Guerrero eyaletlerine kadar, bugünkü San Luis Potosi, Jalisco ve Guanajuato eyaletlerine bölünen geniş bir bölgede

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 17.01.11, 19:55
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Otomiler (Meksika Kızılderilileri)

OTOMİLER, kökenleri iyi bilinmeyen Meksika Kızılderilileri. Bernadino de Sa-hagün'a göre, Çiçimekler*'den geliyorlardı. Puebla, Tlaxcala ve Guerrero eyaletlerine kadar, bugünkü San Luis Potosi, Jalisco ve Guanajuato eyaletlerine bölünen geniş bir bölgede yaşıyorlardı, ancak açıkça onların olduğu saptanan hiçbir arkeolojik sit bulunamadı. Kronikçlier, IX. yy. sonuna doğru toltek reis Mixcoatl* tarafından kovulmuş oldukları eski başkentleri Mamehni'ye göndermede bulunmaktadırlar. Otomiler, XIII. yy.'ın ilk çeyreğinden sonra Mexico vadisindeki Xaltocân'a yerleştiler ve XIV. yy.'da Aztekler'e boyun eğen birçok Otomi, dağlara çekildi.
Günümüzde 375 000 Otomi, siyasal şeflerin yönetimindeki köyler halinde toplanan çiğ tuğla evlerde yaşamakta ve özellikle tarım (mısır, fasulye, agave), toplama ve ayrıca balıkçılık ve avcılıkla geçinmektedirler. Geleneksel süslü giysi dokumacılığını da sürdürmektedirler. Toplumsal örgütlenmeleri ikiyanlı soyzincirli çekirdek aileye dayanır. XVI. yy.'dan başlayarak hıristiyanlaştırılmakla birlikte, mu-hecolar (kırpılmış kâğıttan ayin heykelcikleri) törenleri, özellikle vaftiz hısımlığı* bağlarını simgeleyen dua yerlerinde ailesel tapma gibi kendi geleneksel din uygulamalarını da korumaktadırlar.

kaynak:2-cilt:15
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(meksika, kızılderilileri), otomiler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:14 .