Nüve Forum


Etnik gruplar hakkinda Ova Kızılderilileri ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Ova Kızılderilileri, Mississippi'nin batısındaki ovalarda yaşayan Kızılderililer. XVII. yy.'ın sonuna doğru, ispanyollar ile birlikte Eski Dünya'dan gelen at, güney ovalarındaki yaşamı değiştirmeye başladı. XVIII. yy. başında, kuzey ovalarındaki birçok kabile

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.11, 19:00
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ova Kızılderilileri

[coverattach=1]Ova Kızılderilileri, Mississippi'nin batısındaki ovalarda yaşayan Kızılderililer. XVII. yy.'ın sonuna doğru, ispanyollar ile birlikte Eski Dünya'dan gelen at, güney ovalarındaki yaşamı değiştirmeye başladı. XVIII. yy. başında, kuzey ovalarındaki birçok kabile tarımı bırakarak, bizon avı çevresinde örgütlenen yeni bir yaşam tarzına yöneldiler. Bazıları, günlük yaşamın bağlı olduğu büyük sürüleri korumayı amaçlayan katı kurallar koydular. Ovalardaki topluluklar, savaşçı birliklerine dayanıyor ve bireyin toplumsal statüsü, yiğitlik ve bilgeliğine bağlı bulunuyordu. Şefler, belli bir duruma (savaş ya da av) göre geçici olarak seçiliyorlardı. Geri kalan zamanda grup, yaşlıların öğütlerine uyuyordu. Her grubun kendi Güneş dansı ve "kutsal paketler" (bir kumaşa sarılan insan mumyası) çevresinde örgütlenen birçok gizli derneği vardı. Bu kültür, klasik biçimiyle yüz yıldan bile az sürmesine rağmen, ova binicileri Kuzey Amerika Kı-zılderilileri'nin örneği olmayı sürdürdüler.

kaynak:2-cilt:15
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ova Kýzýlderilileri-ova-kizilderilileri.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kızılderilileri, ova

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:46 .