Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Toplum bilimi > Kriminoloji > Olay Yeri İncelemesi-Kriminalistik

Kriminoloji hakkinda Olay Yeri İncelemesi-Kriminalistik ile ilgili bilgiler


Olay Yeri İncelemesi Delil : Meydana gelen bir suçun aydınlatılması ve suç sanıklarının tesbitine yarayan her türlü is*bat vasıtalarına delil denir. Olay : Kanunlarda açıkça suç olarak belirtilen fiil ve

Like Tree1Likes
  • 1 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.09.07, 17:11
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Olay Yeri İncelemesi-Kriminalistik

Olay Yeri İncelemesi
Delil: Meydana gelen bir suçun aydınlatılması ve suç sanıklarının tesbitine yarayan her türlü is*bat vasıtalarına delil denir.
Olay: Kanunlarda açıkça suç olarak belirtilen fiil ve haraketlerin ortaya çıkmasını ifade eder.
Olay Yerine Gidiş Hazırlığı :
Olay yerine planlı ve süratle gidilir. Plan önceden ayrıntılı bir şekilde hazırlanır. Olayın cesidine göre planda;
Personelin sayısı, niteliği, olaydaki görevi,
Olay sorusturma sorumlusu,
Araç, gereç, techizat ve malzemenin (kroki ve fotograf malzemesi, delil ambalaj malzemesi, iz tesbit malzemesi ve diğer lüzumlu malzeme) nitelik ve nicelikleri açıkça belirtilir.
Olay Yerinde Alınacak Tedbirler :
- İlk olarak ekibin güvenliği sağlanır,
- Çevre güvenliği sağlanır,
- Seyirci kalabalığı uzaklaştırılır,
- Olay yeri giriş ve çıkışları kontrol altına alınır,
- Gerektirdiği takdirde trafik akışının devamı sağlanır,
- Olay yerinde (veya yakınında) bulunan sahıslar kontrol edilir,
- Şahitler (mevcut oldukları takdirde) belirlenir,
- Olay yerindeki delillerin bozulması, değişmesi veya kaybolması önlenir,
- Mevcut oldukları takdirde sanıklar muhafaza altına alınır,
- Şahitlerin ifadeleri alınmadan olay yerinden uzaklaşmalarına müsaade edilmez.
- Sanıkların şahitlerle ve şahitlerin birbirleriyle konuşmaları önlenir,
- Sanıkların ellerini yıkamalarına müsaade edilmez.
Olay Yeri İncelenmesi :
- Olay yerine yaklaşırken ipuçları bulunabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak dikkatle yaklaşılır.
- Olay yerinin ilk olarak gözle incelenmesi yapılır.
- Olay yeri kağıda özet olarak (detaysız) not alınır.
- Gerekli yerlerin fotoğrafi çekilir.
- Olay yerinin krokosi çizilir.
- Varsa parmakizleri alınır.
- Deliller toplanır.
- Olay yerinin detaylı taraması yapılır.
- Deliller kroki üzerinde işaretlenir.
- Delillerin korunması sağlanır.
- Daha sonra gerek görüldüğü takdirde olay yerinin gerçek ölçülere uygun planı çizilir.
- İnceleme sırasında gerekli olduğu durumlarda uzmanlardan faydalanılır (Parmakizi, Patlayıcı Madde, Balistik uzmanları vb).
Olay Yerine Götürülecek Malzeme :
- Plan, Kroki ve Yazı Malzemesi : 2 tane 50 metrelik ve 1 tane 20 m. lik şerit metre, 2 tane 2 m.lik şerit, gönye, T cetveli, kumpas, pergel takımı, muhtelif renkli tebeşirler, büyük bir bloknot, pusula, portatif yazı malzemesi, karbon kağıdı, muhtelif boyutta beyaz kağıtlar, aydınger kağıdı, kurşun kalemler, 20 cm.lik cetvel, silgi, renkli kalemler, dolmakalem.
- Fotoğraf Malzemesi ve Video Kamera: Fotoğraf makinası ( 9*12 ebadında cam ve filimpat kul*lanan, normal, geniş ve dar açılı objektifleri olan), sehpa, flaş tertıbatı, reflektör ( 2 adet, renkli cam ve filtreler*le), pozometre, siyah örtü, aydınlatma malzemesi, cep lambaları, şehir şebekesinden veya otomobilden elektrik almak için kablolar, fişler, 1 adet 16 mm.' lik film alma makinası (gerekli techizatı ile birlikte), cam - film banyo takımı, aydınlıkta film banyosu için gerekli tertibat, gerekli kimyasal malzemeler, küvetler, vs.
- İz Tesbit, Tetkik, Ambalaj Malzemesi : Komple parmakizi kiti (tozlar, fırcalar, luplar, iyot ci*hazı, pülverizatör, iz nakil kağıdı, mukayese izleri almak için fişler, mürekkep, cam plakalar, merdane, fon kağıtları, makas, papil sayma iğnesi), mulaj malzemesi (alçı,iğne, tahta kaşık, demir spatül, 10*80 cm.'lik çinko levha, sicim, elek, stenç, ispirto lambası, aluminyum tas, yağ ), ambalaj malzemesi ( 1 yumak ip, mukavva ku*tu*lar, mantar parcaları, çiviler, kese kağıtları vb) naylon torbalar ( muhtelif boyutlarda ), eti ketler, zarflar, şişeler, pamuk, tüpler vb.
- Muhtelif Malzeme ve Esya: Pense, cımbız, çakı, balmumu, parafin mum, mühür mumu, kibrit, iğne, iplik, dikiş iğnesi, tornavida, karton, cep defteri, çekiç, kerpeten, çivi, zamk, mühür, el lambası, kelepçeler, eldiven.
Olay Yerine Götürülecek Personel :
Kriminalistik bilgisine sahip memurlar ve ilgili personeli yönlendirip nezaret edecek kriminalistik bilgisine sa*hip bir amir, gerektiği takdirde uzmanlar (balistik, parmakizi uzmanları vb.).
Olay Yerinde Şu Sorulara Cevap Aranır :
- Sanıklar olay yerine nereden girdiler?
- Saldırının asıl hedefi neresidir?
- Giriş yeri ile saldırı hedefi arasında izlenen yol?
- Çıkış yerleri neresidir?
- Asıl saldırı hedefi ile çıkış yeri arasında izlenen yol?
- Uğrayabilecekleri diğer yerler?
Delil Olabilecek Şeyler :
- Sanıkların veya mağdurun bedeninden düşebilen veya akabilen madde ve parçalar (kıl, kan, tırnak vb. gibi).
- Sanıkların veya mağdurun üzerinden düşme ihtimali olan parçalar (düğme, mendil, kravat, not defteri, yüzük, küpe, çeşitli zinet eşyaları, çanta, cüzdan, lif vb. gibi).
- Mağdurun ve sanığın elbiseleri.
- Suç sanıklarına ait ve suçu işlemeye elverişli vasıtalar (ateşli, ateşsiz silahlar, mermi çekirdeği, kovan, patlayıcı maddeler, uyusturucu maddeler vb. gibi).
- Vücuttan çıkartılan mermi çekirdekleri.
- Sanıkların veya mağdurun bıraktığı izler (parmakizleri, ayakkabı izleri, dış izleri, vücudun bazı kısımlarına ait izler, boğuşma izleri, duvar veya çeşitli eşyalar üzerindeki mermi izleri vb. gibi).
- El svapları.
- Olayın aydınlatılmasına ve suç sanıklarının belirlenmesine yarayacak diğer hususlar (suç unsu*ru taşıyan bildiri, broşür, dergi, afiş, kitap vb.ile bunların yazım ve basımında kullanılan daktilo, teksir makinası vb. gibi) ve aslında bulundurması ve kullanılması suç olmadığı halde diğer suç unsurlarıyla birlikte bulunan teyp, dürbün vb. gibi eşyalar.
Belirlenir, etiketlenir ve not edilir. Unutlmaması gerekir ki fazla delil az delilden her zaman i*yidir. Mümkün olduğunca fazla delil toplayın ve iyi ifade edin.
Olay Yerine Gelen Amirin Görevleri :
- İlk müdaheleyi yapan görevlilerle konuşarak gerekli bilgileri alır.
- Olay yerinin dış çemberini belirler.
- Önlemleri ve olay yerini gerekirse takviye eder (insan gücü ve aletlerle).
- Olay yerindeki ilk gözlemlerini yapar veya bunun için birisini görevlendirir.
- Olay yerinin özelliğÜne bağlı olarak gerekiyorsa uzman çağırır.
- Olay yerindeki personelin görev dağılımını belirler.
- Görevlilerce getirilen bilgileri gözden geçirir, eğer gerekiyorsa tahkikatı yeniden yönlendirir.
- İzlenimlerini ve diğer önemli bilgileri not eder.
- Her an bir sürprizle karşılaşabileceğini daima hatırında tutar (mesela ani bir saldırıya uğrayabilir veya bazı tuzaklarla karşılaşılabilir).
- Son gözden geçirmeyi yapar veya yaptırır.
- Olay yerini gerekli incelemeler yapıldıktan sonra terketmeye karar verir.
- Bütün bilgileri yeniden değerlendirip tahkikatı nasıl yönlendireceğine karar verir.
Olay Yeri Araştırmasında Kullanılan Metodlar :
Gözlem Yoluyla Araştırma :
Olay yerinde belli bir yerde durup, olayın ne olduğunu anlamaya calışmaktır. Olay yerinin gözlem yoluyla araştırılması, sistematik araştırma için hazırlık safhasıdır. Olay yerinin genel görünümünün fo*toğraflarla tesbiti bu safhada yapılmalıdır.
Sistematik Olarak Araştırma :
Şerit Metodu:
Bu yöntem olay yerinin dikdörtgen veya kare görünümünde olması halinde kullanılır. Dikdört*genin bir kenarından başlıyarak yavaş yavaş delil aranır. Delil bulunduğunda diğerlerine haber verilir. Gerek*liyse delilin fotoğrafı çekilir. Çizgi bitince geriye doğru başka bir çizgiye girilir. Bu şekilde bütün alan araştırılır.
Izgara Metodu:
Şerit Metodunun biraz değişik şeklidir. Bu metod da arama çizgileri ızgara gibi kesişecek şekildedir. Bu metodla olay yeri iki defa aranmış olur.
Spiral Metodu:
Bu metod arastırma alanının dairesel nitelikte olduğu durumlarda kullanılmaya uygundur. Olay yeri spiral şekilde dışarıdan başlayıp spiralin merkezine doğru araştırmaya devam edilir. Bombalama olay*larında ise aramaya spiralin merkezinden başlanıp dışarıya doğru yapılır.
Tekerlek Metodu:
Bu metod dairesel nitelikteki olay yerinin araştırılmasında kullanılır. Araştırmacılar merkezde toplanır. Merkezden çevreye doğru araştırma yapılır. Olay yerinin büyüklüğüne ve araştırmacısayısına göre bu şekilde araştırma birkaç kez yapılır. Araştırmacıların ihmali düşünülerek bir de çevreden merkeze doğru araştırma yapılması uygun olur.
Bölge Metodu :
Olay yeri bölmelere ayrılır. Her bölüm için ayrı bir araştırmacı görevlendirilir. Şayet olay yeri büyük ise çeyrek bölümler şeklinde yeniden dörde ayrılır ve bu şekilde inceleme tamamlanır.

Daire Metodu:
Bu metodda her arastırmacı içiçe dairelerden oluşan birer yola girerek arastırma yapar. Araştırmacı eline bir çubuk veya kalem kullanarak, rastgele etrafı karıştırarak, nesneleri kenara iterek arastırma yapar. Olayla ilgili olan gerekli delilleri toplar. Bu şekilde bir arama pek sağlıklı değildir.
Delil Toplanırken Dikkat Edilecek Hususlar :
- Olay yerine giren her şahıs delilleri yok etmek için bir potansiyeldir.
- Bir delil, bir başkasına verilirken imza karşılığı verilmesi uygun olur (delilin nereye gittiği belli olur).
- Suç işleyenler de sonradan gelip kalabalığa karışabilirler. Bu yüzden kalabalığın da fotoğrafları veya filmi çekilebilir.
- Elinizi uzattığınız yerlere dikkat edin (iğne, jilet vb. olabilir).
- İnce eldiven giymek faydalı.
- Olaya homoseksüeller karıştıysa bulaşıcı hastalıklara karşı çok dikkatli olmak gereklidir (Mesela AIDS olabilir).
- Bu gibi durumlarda suni teneffüslerde de dikkatli olmalısınız.
- AIDS vb. bulaşıcı hastalıkların mikropları kurumuş vücut sıvılarında (mesela kan) günlerce, hatta haftalarca canlı kalabilmektedir.
- Mikroplu olma ihtimali olan delillerin üzerine " Mikroplu Olabilir" ibaresi konulmalıdır.
- Arastırmadan sonra elleri sabun ve suyla iyice yıkamalı, eğer ellerde çatlak, kesik, delik varsa dezenfekte edilmesi gerekir. (Not : Dezenfekte için bir formül; 250 gr kadar Sodyum Hipoklorid 4 litre suya karıştırılır. Eller bu suyla yıkanabilir. Veya eczanelerden temin edilebilecek diğer dezenfekte edici ilaçlar da kullanılabilir (zefran, revanol vb. gibi)).
- Gerekirse ayakkabıların üzerine de koruyucu torba giyilebilir.
Delillerin Muhafazası :
- Delillerin muhafazası olayın meydana geldiği andan itibaren başlar.
- Olay yerinin açık, ya da kapalı saha olması, hava durumu, delillerin kimyasal ve fiziksel özel*likleri göz önünde bulundurularak gerekli koruyucu tedbirler alınır.
- Olay yerinde kalması gerekli görülen deliller, soruşturma yada inceleme sonuçlanıncaya kadar görevlendirilecek nöbetçilerle korunur.
- Diğer deliller, ilgili yerlere gönderilmek üzere, soruşturmayı yapan emniyet biriminde, kilitli ve özel odalarda ya da çelik depolarda muhafaza edilir.
- İlgililerden başkasının herhangi bir sebeple bu yerlere girmelerine ya da dolapları açmalarına müsaade edilmez.
- Polis Laboratuarlarına gönderilen delillerin muhafazası laboratuar görevlilerince sağlanır.
- Her delil parçası, uygun bir kaba konulmalı ( hap kutusu, plastik torba, kuvvetli karton kutular vb. gibi).
-Delillerin konulduğu kap uygun bir biçimde bağlanıp mühürlenmeli
Kroki:Olay yerinin kagıt üzerinde basit çizgilerle ve kuşbakışı olarak tesbitidir. Kroki tutanağın kusurlarını kısmen tamamlayacak mükemmel bir usüldür.
Bir Kroki Şunları Göstermelidir :
- Mobilyanın, kapının, pencerenin vs. boyutlarını,
- Cisimlerin birbirlerine olan uzaklığını,
- Delillerin sabit olan iki yerden uzaklıkları (kapı, duvar vb.),
- Olay yerinin diğer önemli özelliklerini ve elde edilen bütün fiziksel delillerin yerlerini,
- Yönleri (genellikle üst kısım kuzeyi gösterir),
- Krokiyi çizenin kimliğini, günün tarihini hatta saati,
- Eşyaların nispi büyüklüklerini değil, nispi yerlerinin doğru olarak göstermeli.
Uzunluklar yaklaşık (tahmini) değerler halinde değil gerçek ölçümler olarak yazılmalı. Fotograf asla krokinin yerini tutmaz. Krokide perspektif yoktur, gölge kullanılmaz. Kroki çizmenin en kolay yollarından biri de cisimleri harf veya rakamlarla gösterip, bu sembollerin ne anlama geldiğini başka bir yerde izah etmek*tir. Gerek görüldüğü taktirde çizim aletleri kullanılarak delillerin yerlerini de gösteren gerçek bir plan çizilebilir.
Kroki Yapmanın Faydaları :
- Uzun zaman olayın cereyan tarzını hafızada tutar.
- Fazla olarak yazmayı önler.
- Anlaşılması basit ve kolaydır.
- Göze hitap eder.
- Tekrar tekrar olay yerine gitmeyi önler.
- Suçun işleniş tekniği yönünden durum muhakemesi yapmaya kolaylık sağlar.
- Suçun çözümüne yardımcı olur.
- Yalancı şahitlerin ifade vermelerini önler.
- Mahkemenin kısa zamanda sonuçlanmasına yardımcı olur.
- İleride olayın işleniş tarzı değiştirilemez.
- Kısa zamanda karar verilir.
- Masrafsız ve yapılması basittir.
- Kroki çizimi fazla zaman almaz
- Yapılması için teknik bilgiye ihtiyaç yoktur.
Ambalaj :
- Ambalajlara delillerle ilgili düzenlenen tutanak ( iki nüsha ), olay yerinde yapılan etiket ve gönderilen yere yazılan yazı yerleştirilir.
- Tutanakta delillerin cinsi, miktarı, özellikleri, üzerindeki işaret, yazı ve numaraları, hazırda bu*lunanların kimlikleri, tarih, yer sanat ve imzaları bulunur.
Barut ve patlayıcı maddelerle silah ve teferruatın ve av malzemelerinin sureti murakebesine dair nizamnamesi'nde tanımı ve sınıflandırılması yapılan patlayıcı maddelerin ambalajlanmasında ve aynı nizam*namenin 2313 sayılı uyuşturucu maddelerin murakabeleri hakkında kanun kapsamında olan uyuşturucu madde ve müstahzarların ambalajlanmasında aynı kanunun 21. maddesine göre çıkartılan 21.12.1982 tarih ve 17875 sayılı resmi gazetede yayımı ile yürürlüğe giren yönetmeliğin ilgili hükümleri göz önune alınır.
- Deliller sıcağa, soğuğa, sarsıntılara, her türlü kimyasal ve fiziksel etmenlere, ya da çalınmalara karşı korunacak şekilde ambalajlanır.
- Deliller fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre ayrı ayrı ambalajlanır.
- Ambalajlama tamamlandıktan sonra, ambalajın ebadına, delillerin mahiyet ve önemine göre, tel, sicim, ya da uygun görülen benzeri ile bağlanıp, kurşun yada mumla mühürlenir.
- Daha sonra deliller ilgili yerlere PTT kanalı ile ya da kurye ile gönderilir.
- PTT kanalı ile gönderilenler "Değerli Koli" işlemine tabi tutulur.
- Polis Laboratuarlarına gönderilen kolilerin teslimi ve geri alınması " Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuarları Teknik Hizmet Yönetmeliği " hükümlerine göre yapılır.
- Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilen kolilerde ise "Suç Eşyası Yönetmeliği" hükümleri tatbik edilir.
Olay Yeri Fotoğrafı :
Olay yeri uzun süre bozulmadan kalamıyacağı için, tercihan hiç kimse içeriye alınmadan, müm*kün olduğu kadar çabuk fotografları alınır
Olay yeri dışında ;
- Uzaktan (olay yeri sınırlarını da içine alan),
- Sonra orta uzaklıktan,
- Daha sonra daha yakından fotoğraflar çekilir.
Olay yeri dahilinde;
- Binanın (eğer varsa) bütün olarak,
- Olayın meydana geldiği odaya giden koridorların,
- Geniş açılı bir objektifle olayın meydana geldiği odanın ve komşu odaların yerleşimini gösteren (geniş açılı objektif kullanıldığında büyüklüklerin uzaklıklara bağlı olarak orantısız bir şekilde farklı görüneceği unutulmamalıdır),
- Delillerin yakından,
- Duvarları da gösteren,
- Tam olay sahnesini gösteren,
- Olay yeri çevresi, giriş ve çıkış yerlerini gösteren,
- Eğer ceset varsa cesedin pozisyonunu ve sahnenin tam neresinde olduğunu gösteren,
- Varsa yarayı yakından gösteren,
- Cesedin yakınında silah ve benzeri deliller varsa hepsini beraber gösteren,
- Fiziksel delillerin bulundukları yerlerdeki pozisyonlarını gösteren fotoğraflar çekilir.
Olay yeri fotoğraflarında (fotoğrafların yanında)
- Delillerin detayları,
- Fotoğrafları çekenin kimliği,
- Tarih,
- Fotoğraflar hakkında açıklayıcı bilgiler,
- Gerektiği taktirde büyüklük mukayesesi yapmak için ölçülü bir cetvel, renk mukayesesi yapa*bilmek için rengi standart olan bir cisim (Böyle bir cisim bulunamazsa para veya herhangi bir renkli kağıt (üzerine isim ve tarih yazılmış olabilir). Bu durumda bahsi geçen renkli kağıdın da fotoğrafla birlikte getirilme*si gerekir) bulunması gerekir.
Diğer yollarla kaydedilmesi zor olan ayakkabı izi, yırtık ve benzeri izler bozulup değişmeden fo*toğrafı alınmalıdır. Haraket ettirilmiş, pozisyonu değiştirilmif veya bazı parçalar ilave edilmiş bir fotoğraf delil olma özelliğini kaybeder. Video kayıtlarında da aynı kurallar geçerlidir. Devam eden olaylarda video kay*dedicisi kullanmak daha faydalıdır. Benzeri şekilde slayt da kullanabiliriz.
İyi bir çekim için;
- Enstantane, diafram, odak uzaklığı, (gerekiyorsa flaş) ayarlarını iyi yapın,
- Kamerayı oynatmayın (Dirseklerinizi dayayın, nefesinizi tutun, mümkünse ayaklı sistem kul*lanın) ve deklanşöre basın. Gece filimlerinde yüksek ASA'lı filimler kullanmalısınız ( ASA numarası ne kadar küçükse o kadar kaliteli filim çekersiniz. Çünkü toleransı fazladır. Fakat ASA değeri büyüdükçe hassasiyeti ar*tar ve toleransı azalır. Dolayısiyle hata yapma ihtimaliniz artar).
Olayın Yeniden Gözden Geçirilmesi :
Bir olayda ayrıntıların araştırılması ve doğruluğunun tesbit edilmesi işlemleri, olayı yeniden gözden geçirme çalışması olarak bilinir.Olay esnasındaki kişiler ve nesnelerin durumlarını fiziksel olarak yeniden belirlemek gerekir. Genellikle bu şekilde delil çalısmasının sentezi ile faydalı sonuçlar çıkarılabilir.
Başlangıç incelemesi sırasında olay yeri inceleme uzmanı, olayı tüm olarak düşünmeli, sanığın haraketlerini canlandırarak olayı gözden geçirmelidir. Olayda bir boşluk varsa yeni baştan inceleme ve araştırma yapmalıdır. Olayın işleniş bakımından imkansız olanları elenerek bir ya da iki ihtimale indirgenmesi uygun olur.
Fiziksel Gözden Geçirme :
Eğer mümkünse araştırmacı fiziksel delillerin işaret ettiği hususları, tanıkların ifadelerinden olay yerinin fiziksel görünümünü yeniden gözden geçirmelidir. Işık aydınlatma ve hava şartlarının uygun olup ol*madığını belirlemek için yeniden gözden geçirme yapılabilir. Olay yerindeki kişiler, üzerlerine aldıkları rolü yerine getirirken bunlarin pozisyonlarına göre tanıkların bulundukları yerler ve olayı görüş şekilleri uygulamalı olarak belirlenir.
Zihinsel Gözden Geçirme :
Olayı canlandırma çalışması sonucunda fiziksel delillerin sonuçları ile tanık beyanlarının kendi aralarında uyumlu olup olmadıkları tesbit edilebilir. Suçluların suçu işleme şekillerinin yeniden gözden geçirilmesi ve olay yerinde uygulama sonucunda arastırmacı teorisinin doğruluğunu ve tutarlılığını test eder. Olay yeri inceleme ve araştırma silsilesinde geliştirilen teorinin tutarlılığı tesbit edilmeli, fakat birbirine uy*mayan yeni durumların ortaya çıkması karşısında ısrarla ve sabırla araştırmaya devam etmelidir.
Olay Çeşitlerine Göre Olay Yeri İncelenmesi
Ölüm Olayları :
Ölüm olayları güvenlik güçlerini en çok ilgilendiren olayların başında gelir. Ölüm olaylarını dört ana grupta toplayabiliriz.
Tabii Ölümler : Kalp sektesi, kanser, aşırı yaşlılık, çeşitli hastalıklar vb. gibi tabii nedenlerden meydana gelen ölümlerdir.
Kazai Ölümler: Trafik kazası, çeşitli iş kazaları gibi elde olmayan nedenlerle meydana gelen ölümlerdir.
İntiharlar: Çeşitli şekillerde sahsın kendi kendisini öldürmesidir
Cinayetler: Cinayet burada kendinden başkasını öldürmek anlamında kullanılmıştır. Cinayet olayları günümüzde çeşitli şekillerde işlenmektedir. Öncelikle cinayetlerin işleniş biçimlerini gözden geçirelim.
Asılma suretiyle : Bir ucu sabit bir noktaya iliştirilmis, diğer ucu düğüm, ilmik veya sadece dolanma şeklinde boyundan geçirilmiş bir bağın, sahsın kendi ağırlığı ile çekilmesi ve sıkıştırılması sonucunda meydana gelen zorlu ölümlere denir. Bu genelde intihar, nadiren kaza ve bazen de cinayettir. Öldürmeden sonra intihar süsü verilmişse intihar olup olmadığı tıbbi muayene ile anlaşılabilir. İki türlü asılma var.
- Tam Asılma : Vücut boşlukta sallanır.
- Yarım Asılma : Vücudun bir kısmı yere değer.
Bağın durumuna göre de iki türlü asılma mevcuttur.
- Tipik Asılma : İpin düğümü ensede olur.
- Atipik Asılma : İpin düğümü yanda veya önde olur.
Boğma suretiyle : Elle veya çeşitli yardımcı aletlerle boğazın sıkılarak nefes alınmasını engellemek suretiyle olur.
Tıkama suretiyle :
- Ağız burun tıkanarak,
- Solunum yolları yabancı bir cisimle tıkanmasıyla,
- Göğüs ve karnın sıkışması sonucu nefes kesilmesiyle,
- Gömülme suretiyle,
- Havasız yere kapatmak suretiyle gibi nedenlerle olabilir.
Silahlı saldırı suretiyle :
- Ateşli silahlarla,
- Delici, kesici veya ezici bir aletle olabilir.
Zehirleme suretiyle: Bitkisel, hayvansal veya sentetik (inorganik veya organik) zehirler kul*lanılarak meydana gelebilir.
Cinayet Olaylarında Olay Yeri İncelenmesi
Ölümle sonuçlanan olaylarda araştırma cesedin bulunmasıyla başlar ve cesedin bulunduğu yer araştırma başlangıç noktasını oluşturur. Olay yerine ilk intikal eden görevli olayın doğruluğunu anladıktan sonra, olay yeri arastırma uzmanı, savcı ve diğer ilgili sahıslarla irtibat kurar. Cinayet olaylarında olay yeri coğu kez karıştırılmış, ya da temizlenmiş olabilir. Uzman olan kişi önce delilleri bulmaya ve toplamaya çalışmalıdır. Olay yerinde elde edilen delillerin, bilgilerin ve görevli personelin koordinasyonu için büyük bir çaba goster*mek gereklidir. Olay yeri araştırması herşeyden önce bir grup çalışması gerektirir. Bu araştırmanın koordinas*yonundan olay yeri uzmanı sorumludur.
Olay yeri ve cesedin incelenmesi sistematik bir şekilde yapılmalıdır. Olay yerindeki nesneler, iz ve delillerin, ceset ile ilişkisi kroki ve fotoğraflarla belirlenir. Ceset genel olarak ve muhtelif kısımlarının yakın fotoğrafları çekilir. Elbisedeki anormal durumlar ile görünür bölgedeki mücadele izlerinin tek tek incelenmesi gerekir. Fiziki olarak incelemenin dışında cesede dokunulmaması gerekir. Detaylı hususları savcı geldikten sonra adli tabipten ya da uzman personelden sormak gerekir.
Şahsi hüviyetini öğrenmek için elbise cepleri araştırılabilir. Aramadan sonra elbisenin durumu eski haline getirilmelidir. Görevlinin cevap arayacağı ilk soru ölüm sebebinin ne olduğudur. Gerçek ölüm sebe*bi ise gerekli inceleme ve otopsi yapıldıktan sonra anlaşılabilir. Kesici alet, ateşli silah veya boğma gibi neden*lerle ölüm meydana gelmiş ise bu sebep araştırmacı için bir başlama noktası oluşturacaktır.
Kapalı yerlerde cereyan etmiş olan cinayetlerde cesedin pozisyonunun ve vaziyetinin büyük bir önemi vardır. Adli tabibin muayenesini müteakip derhal kaldırılarak nakledilmiş bir cesedin olay yerindeki vaziyetinin ne oldugu basit bir tarifle izah edilir. Bir oda içinde bir merminin ölüme sebebiyet verdiği hallerde olayın cinayet, kaza veya intihar olduğu, ekseriya bir mermi yolunun kesin tesbiti ile yapılabilir.
Olay yeri bir oda ise, genellikle mücadele izleri olarak kan damlaları, saç kılları, nesnelerin karışıklıkları ve anormal durumları, halı ve kilim karışıklıkları ile silah ve mücadele yaraları bulunur. Kapalı yerlerde kapılar, özellikle anahtar, kapı kolları ve tokmakları telefon, asılı elbiseler, perdeler, döşeme kumaşları dikkatlice araştırılmalıdır.
Bulunan kan lekelerinin nereden geldiği, geliş pozisyonu tesbit edilmelidir. Mücadele sırasında bırakılan kan lekeli ayak izleri de çok önemlidir.
Teşhise elverişli ayak izlerinin bulunması halinde bu izlerin magdur veya sanığa ait olup ol*madığı, tesbit edilebilir. Yine olay yerinde saç kıllarının incelenmesi ile mücadelenin varlığı anlaşılabilir Karışmış ve devrilmiş nesneler olayın gelişmesi konusunda bilgi verir. Veya sanığın kaçış şekli ile yolu hak*kında fikir verebilir. Olay yerinin plan ve krokileri veya ölçülü fotoğrafları, hadisenin oluş şekli hakkında çeşitli teorilerin kurulması, zihin faaliyetinin yüyükünü inanılmıyacak derecede hafifleterek farklı teorilerden hangilerinin olayın hakiki oluş şekli olup olamıyacağını da gösterir.
Açık alanlarda mücadele izleri genellikle yerdedir. Ayak izlerinin şekli ve gelişimi veya derinliği, kan damlaları, kesilmiş veya koparılmış saç kılı, silah izleri ve yaralar, kırılmış nesneler, ezilmiş ot ve çimenler mücadelenin oluş şekli hakkında bilgi verir. Açık veya kapalı yerlerde olay yerinde öldürmede kullanılan silah ( tabanca, bıçak vb. aletler aranmalıdır. Bu tür aletlerin bulunması bir cinayet işaretidir.
Açık alanlarda, olay yeri incelemesi mümkün olan en kısa süre içinde planlanıp yapılmalıdır. Hava şartlarının değişmesi, bazı delillerin hava şartları ,sıcak, yağmur, kar vb. gibi etmenlerden etkilenmesi gibi nedenlerle olay yeri araştırılması acele fakat dikkatlice yapılmalıdır. Kan lekelerinin rengi çimenler üzerinde süratle değişir. Diğer biyolojik deliller de süratle değişerek kurur veya suyla birlikte akıp gider. Ayak izleri ve lastik izleri de süratle tesbit edilmelidir.
Olayda ateşli silah kullanılmışsa atış istikameti, kovan ve mermi çekirdeği de tesbit edilmeğe çalışılır. Olay yerinin etrafı ip veya şeritle kordon altına alınmalı ve araştırma planlı bir şekilde yapılmalıdır. Genellikle uygulamada görevlilerin olay yeri ve çevresinde dikkatsiz ve amaçsızca dolaştıkları görülmektedir. Açık havada mecburiyet olmadıkça gece olay yeri incelenmesinden kaçınılmalıdır.
Silahlı saldırı olaylarında kullanılan silah ateşli bir silah ise ilk olarak kullanılan silah ele geçiril*meye çalışılır. Silah olay yeride veya çevrede bulunmuşsa, silah üzerinde parmakizi olup olmadığı araştırılır. Si*lahın seri numarası, proofmark yazılar ile işaretler vb. kendine has özellikleri, silahın tanınmasında yardımcı olabilir. Çeverede atılmış kovan ve mermi çekirdeği araştırılmalıdır. Mermi çekirdeği bulunduktan sonra onun atış hattını veya takip ettigi yolu tesbit etmeye çalışmak gerekir. Kapalı bölgelerde çalışma yaparken, merminin takip ettiği istikametten haraketle saldırganın durduğu yeri ve noktaları belirleyebiliriz. Saldırganın ateş ettiği yerin belirlenmesinde olay yerinde bulunan kovanlardan da faydalanılır.
Silahlı saldırı olaylarında, saldırgan mağdura karşı, kesici, delici, ezici veya bereleyici bir alet kullanmışsa silah olay yerine yakın veya cıvarda bir yere atılmış ya da saklanmış olabilir. Kan lekeleri, saç kılları veya kumaş lifleri de silaha yapışmış olabilir. Bunlar sanıkla irtibat kurmada en büyük yardımcı deliller*dir. Parmaizleri de saldırganla irtibat kurmada büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.
Ölümle sonuçlanan olaylarda duruma göre çok ve çeşitli deliller elde etmek mümkündür.

Dr.Mustafa Dönmez- Polis Akademisi ÖğretimÜyesi ve Mehmet Tahsin Bayhan-Ankara PolisKoleji Kimya Öğretmeni
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu loli tarafından (02.05.08 saat 10:37 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 30.04.08, 04:19
Acemi
 
Üyelik tarihi: Apr 2008
İletiler: 1
RedBull doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Olay Yeri İncelemesi-Kriminalistik

Paylaşım için çok teşekkürler. Kriminalistik, olay yeri inceleme ve balistik hakkında önerebileceğin başka kaynak veya link var mı
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 02.05.08, 14:39
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Cevap: Olay Yeri İncelemesi-Kriminalistik

Araştırıyorum bulunca ekliyeceğim.
Siz bu bölümü takip edin.Yeni konu olarak eklerim.
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
olay, yeri, ıncelemesi-kriminalistik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:01 .