Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Toplum bilimi > Kriminoloji > Kriminoloji (criminologie)

Kriminoloji hakkinda Kriminoloji (criminologie) ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] KRİMİNOLOJİ a. (fr. criminologie). Suç olayını tüm yönleriyle inceleyen bilim dalı. ***8212;ANSİKL. Kriminoloji XVIII. yy.'da ortaya çıktı. Ancak, suçluluğun nedenlerini belirlemek amacıyla suça bilimsel gözlem yöntemlerinin sistemli bir biçimde

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 29.04.11, 20:00
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Kriminoloji (criminologie)

[coverattach=1] KRİMİNOLOJİ a. (fr. criminologie). Suç olayını tüm yönleriyle inceleyen bilim dalı.

***8212;ANSİKL. Kriminoloji XVIII. yy.'da ortaya çıktı. Ancak, suçluluğun nedenlerini belirlemek amacıyla suça bilimsel gözlem yöntemlerinin sistemli bir biçimde uygulanmasına XIX. yy.'da başlandı, italyan okulu (Lombroso, Garofalo, Ferri) suçluluğun temel nedenini kişinin beden ve akıl bozukluklarına bağlarken, fransız-belçika okulu (Durkheim, Guerry, Joly, Lacassagne, OuĞtelet, Saleilles, Tarde) "suçluluk üretme ortamı" olarak nitelediği toplumsal çevrenin etkisini ortaya koydu.

Ceza hukukunun gelişmesinde kriminolojinin büyük etkisi oldu. XVIII. yy.'dan başlayarak, kişisel önlem kavramı toplumsal önlem kavramının yerini aldı, bunun sonucu olarak cezalandırmada bir yumuşama görüldü. XIX. ve XX. yy.'larda, özellikle çocuk suçlular ve ehliyetsizler açısından manevi sorumluluk kavramının önemi azaldı, cezaların yasallığı ilkesi esneklik kazandı (mahkûmun cezasını doldurmadan salıverilmesi, şartla salıverme); cezanın ertelenmesi (tecili) ilkesi ortaya çıktı; cezalandırma sistemine uyuşturucu maddelere karşı mücadele, eğitim, meslek edindirme ve topluma yeniden uyum sağlama yöntemleri getirildi; amaç artık yalnızca cezalandırmak değil, giderek suçluyu ıslah etmekti. Ceza artık suçların artmasını ya da yinelenmesini önleyen bir yöntem haline geliyordu.

Fransa'da olduğu gibi italya'da da çağdaş toplumsal savunma okulu, suçluyu topluma kazandırmak için onlara uygulanacak önlemleri ortaya koydu. Bu okul suç olgusunu, her suçlunun kişiliğine göre ele alınması gereken bireysel bir olay olarak görür; bunun sonucu olarak da, homo criminalis'in (suçlu insan) psikolojik ya metafizik yapısına ilişkin bütün ön yargıları reddeder. Aynı şekilde, suçlunun ıslahı konusundaki tüm önyargıları bir yana bırakır. Kişinin yeniden topluma kazandırılmasında en uygun önlemi seçmek, her suçlunun kişiliğinin incelenmesinden sonra, yargıca ait bir yetkidir.

Suçun nedenlerini bulmaya çalışan kri-monojenez, genel kriminolojinin ve klinik kriminolojinin bulgularından yararlanır. Klinik kriminoloji (hekimler, psikologlar) her kişinin durumunu ayrı ayrı inceler. Tıbbi, psikolojik ve toplumsal bir incelemeden sonra, uzmanlar kişinin tehlikeli olma durumuna ilişkin bir tanı, yeniden suç işleme olasılığına ilişkin bir tahmin ve iyileştirme yöntemi ortaya koyarlar.

Genel kriminoloji, daha sonra ortaya çıkacak davranış biçimlerini önceden kestirmeye olanak verebilecek genel nedensellik ilişkilerini inceler. Burada suç nedeni, suçlu insanlarla "yasaya saygılı" insanlar arasındaki davranış farkını açıklayan faktör olarak ele alınır. Nihayet çağdaş kriminoloji suçu kimi insanları sapmalara götüren ve bunun sonucu olarak toplumsal zor önlemi doğuran, sosyal ölçütlere bağlı bir olgu olarak ele alınır. Çağdaş kriminoloji kriminalistiği de içine alır.

kaynak:2-cilt:12
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Kriminoloji (criminologie)-criminologie.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(criminologie), kriminoloji

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:41 .