Nüve Forum


İç Savaşlar hakkinda İspanya savaşı ile ilgili bilgiler


İspanya savaşı, 1807-1813 arasında fransız birliklerinin iber yarımadasında ispanyol, ingiliz ve Portekizlller'e karşı düzenledikleri harekâtın tümü. Başlangıçta ispanyollar'ın müttefiki olan Napoléon, Ju-not'yu, kıta ablukasına katılmak istemeyen Lizbon'u işgal etmekle görevlendirdi.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.03.11, 13:36
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart İspanya savaşı

İspanya savaşı, 1807-1813 arasında fransız birliklerinin iber yarımadasında ispanyol, ingiliz ve Portekizlller'e karşı düzenledikleri harekâtın tümü. Başlangıçta ispanyollar'ın müttefiki olan Napoléon, Ju-not'yu, kıta ablukasına katılmak istemeyen Lizbon'u işgal etmekle görevlendirdi. Ama Junot'nun disiplinsiz birlikleri topraklarından geçtiği ispanyollar'ı rahatsız etti. imparator 1808 yılı başında ordunun arka kuvvetlerinin güvenliğini sağlama bahanesiyle ispanya'nın belli başlı kentlerini işgal ettirdi. Meşru hükümranları saf dışı bıraktıktan sonra kardeşi Joseph'i ispanya kralı ilan etti. Bunun hemen ardından başlayan ayaklanma bütün ülkeye yayıldı ve Madrid'de acımasızca bastırıldı (2-3 mayıs) ["Dos de mayo"]. Ama 19 tem-muz'da Dupont, Bailén'de teslim oldu. Ju-not da Sintra antlaşması'yla Portekiz'i terk etti (30 ağustos). Bu arada Joseph de birlikleriyle Ebro'nun gerisine çekildi, imparator kasım ortasında takviye kuvvetlerle gelerek, ispanyollar'ı Somosierra'da yendi (30 kasım) ve 4 aralıkta Madrid'e girdi.

Ama Avusturya'dan gelen haberlerle kaygıya düşen Napoléon 200 000 askerini bırakarak Fransa'ya döndü. Bu askerler ispanya'yı yeniden işgal ettiler. Ancak uyandırdıkları kin ve nefret gerilla savaşı denebilecek yeni bir savaşa yol açtı ve beş yıl boyunca sürdü. Bu süre içinde Vic-tor'un zaferiyle sonuçlanan Medellin savaşı (28 mart 1809), Kanlı Zaragoza* kuşatması (aralık 1808 - şubat 1809) ve Fransızlar'ın 1812 ağustosunda kaldırmak zorunda kaldıkları Cádiz (Cortes buraya taşınmıştı) kuşatması önemli yer tutar. Bu savaş, Portekiz'de üslenen ingilizler 1809'da Wellesley ile (geleceğin Welling-ton'u) ispanyollar'ı destekleyip yüreklen-dirmeseler, sürüp gidecekti. Sonuç alınamayan Talavera savaşından (28 temmuz 1809) ve birçok başka çarpışmadan sonra ingilizler Marmont'u 22 temmuz 1812' de Los Arapiles'te yendiler. Mart 1813'te Fransa ispanya'yı boşaltmaya karar verdi, ama Vitoria yenilgisi (21 haziran) geri çekilmeyi bozguna dönüştürdü. Wellington Pireneler'i aştı. Çarpışmalar Soult'un 10 nisan 1814'te Toulouse'da bu savaşın son büyük çatışmasını kaybetmesine kadar Fransa topraklarında sürdü. Savaş 300 000 kadar fransızın ve iki katı ispan-yolun ölümüne neden oldu.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
savaşı, ıspanya

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:26 .