Nüve Forum


Kariyer & Meslekler hakkinda geleceğin meslekleri ile ilgili bilgiler


Gelecek hâlâ tıpta ve mühendislikte yatıyor Pervin Kaplan Bilgisayar, elektronik, haberleşme mühendisliği gibi alanlar parlak bir gelecek vaat ediyor. Tıp ise son yıllarda yine tırmanışa geçti. Özellikle İngilizce eğitim verilen

Kariyer & Meslekler Kariyer planları, yöneticilerden çözüm önerileri, liderlik hakkındaki görüşleriniz ve mesleklerle ilgili bilgiler, öneriler...

Like Tree29Likes

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.07.07, 19:51
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart geleceğin meslekleri

Gelecek hâlâ tıpta ve mühendislikte yatıyor


Pervin KaplanBilgisayar, elektronik, haberleşme mühendisliği gibi alanlar parlak bir gelecek vaat ediyor. Tıp ise son yıllarda yine tırmanışa geçti. Özellikle İngilizce eğitim verilen tıp fakülteleri çok gözde..

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları kısa bir süre sonra açıklanacak ve gençler geleceklerini şekillendirecek tercihlerini yapacak. Ancak hepsinin tercihlerine aynı kriterler yön verecek: Kolay iş bulmak, yüksek bir gelir ve başarılı bir kariyer... Bilgisayar, elektrik, elektronik mühendislikleri, tıp gibi "geleneksel" bölümler hâlâ güncelliğini koruyor. Son dönemde popüler hale gelen genetik mühendisliği, moleküler biyoloji gibi alanların yanı sıra pek gündeme gelmeyen, ancak uzmanların "geleceğin meslekleri" arasında saydığı; aktüerya, finans matematiği, hidrojeoloji mühendisliği gibi programlar da, istikbal kaygısı taşıyan gençlere yeni alternatifler olarak öne çıkıyor. Avrupa Birliği (AB) süreci üniversitelerde ilgili programların açılmasını sağlarken, küresel ısınma ve su kaynaklarının hızla tükenmesi gibi "çevresel" konularda, bu alanlardaki uzmanların işsiz kalmayacağının bir göstergesi olarak kabul ediliyor...

ABD'nin 2000 yılında yaptığı yatırımlar, mühendisliğin farklı alalarının öne çıkacağının sinyallerini veriyor. Bunlar arasında malzeme sentezi ve üretimi, lojistik, bilişim ve iletişim, bioteknoloji gibi alanlar dikkati çekiyor. Önümüzdeki yıllarda makine, bilgisayar, malzeme, endüstri, çevre, balıkçılık teknolojisi, metalurji ve malzeme gibi mühendislik alanların daha çok ön plana çıkması bekleniyor. Ayrıca işletme, fiyatlandırma uzmanlığı, promosyon analistleri, kalite mühendisleri, marka araştırmacıları aranan mesleklerden olmaya aday. Örneğin Fransa'da yeni açılan iş yerlerinin yüzde 79'u teknoloji tabanlı. Şirketlerin yüzde 61'i teknoloji eğitimi almış elemanları tercih ediyor. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, bazı mesleklerin moda olmasının öğrenci tercihlerini etkilediğini söylüyor. Eczacılık ve kimya mühendislerinin modası geçtiğini anlatan Akbulut, hem dünyada hem Türkiye'de elektronik ve elektrik ile bilgisayar mühendisliğinin ilk sırada tercih edilen programlar olduğunu anlatıyor.

'BİLGİSAYAR SEKTÖRÜ CAZİP'
Yazılım ve elektroniğin daha 15 yıl gözde olacağını anlatan Akbulut, ABD Avrupa ve Türkiye'de bu alanlardaki mühendislere yönelik bir "açlık" olduğunu vurguluyor, İngilizce eğitim veren tıp fakültelerine de büyük ilgi olduğunun da altını çiziyor. Prof. Akbulut, gelecekte yıldızı parlayacakların ise özellikle metalurji ve malzeme mühendisliği olduğunu belirtiyor, nano teknoloji ile uzay ve havacılık alanlarının da önemine işaret ediyor. Bu dalların önemli olduğunu bildikleri için yıllar öncesinden bu programları açtıklarını hatırlatan Akbulut'un gençlere tavsiyesi ise şöyle: "Bazıları sadece ODTÜ olsun hangi bölüm olursa olsun diyor. Bence sevdikleri bölümde okusunlar. O bölüm Anadolu üniversitelerinde varsa oraya gidebilirler. Sadece diploma artık işe alınmanıza yetmez."

'HEMŞİRELİK DE ÇOK CAZİP'
Son yıllarda tıp fakülteleri özellikle de İngilizce eğitim verenler yine yükselişe geçti. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur Marmara Üniversitesi olarak Tıp Fakültesi'nde de disiplinlerarası çalışmalar yönünde girişimlerde bulunduklarını anlatarak şöyle konuşuyor: "Tıp bence geleceğin mesleği. Biyomedikal mühendisliği yükselecek bir alan. YÖK'e bu programı açmak için başvurduk. Kardiyoloji, kalp nakil ameliyatları, genetik alanındaki çalışmalar, organ nakli, genetik mühendisliği geleceği olan alanlar. Yine tüp bebek konusunda yapılacak çalışmalar da çok önemli olacak." Prof. Pur, Türkiye'nin iyi yetişmiş hemşire ihtiyacının doktordan daha fazla olduğunu da belirterek, "Sağlık özelleştirmeleri nedeni ile yüksekeğitimli hemşirelere ihtiyaç artıyor. Bir profesör maaşı kadar ücret aldıklarını ve iyi yetişmişlerin kapışıldığını söyleyebilirim. Özel sektör iki yıllık değil, 4 yıllık üzerine, yüksek lisans ve doktora yapan hemşireleri istiyor. Ayrıca bizimki ile birlikte Türkiye'deki 4 Sağlık Eğitim Fakültesi Bakanlar Kurulu onayı ile Sağlık Bilimleri Fakültesi oldu" diyor.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 08.07.07, 19:51
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleri

'Yüksekokulları küçümsemeyin'

Prof. Dr. Necla Pur gençlere meslek yüksekokullarını küçümsemeleri tavsiyesinde de bulunuyor. Pur'a göre buralardan mezun gençlerin iş bulma şansı da hayli yüksek: "Piyasanın ihtiyacı olan gençler buradan çıkıyor ve hemen iş buluyor. Ayrıca lisans eğitimine de geçebiliyorlar. Müzisyen ve animatör yetiştirmek için önümüzdeki yıl program açacağız. Diş teknisyenliği, takı tasarımı gibi bölüm mezunlarının kapışıldığını biliyorum. Bir de önümüzdeki yıllarda aç kalmayacak mezunlar halkla ilişkilerciler olacak. Ayrıca İngilizce Fransızca başta olmak üzere İspanyolca, Rusça tercümanlara da ihtiyaç olacak. Okul öncesi öğretmenliği de gelecekte önemli olacak."

Kişisel Gelişim bölümümüzdeki yazılarımıza (310 konu) göz gezdirmek

istermisiniz?tıklayınız

Kariyer Destek bölümümüzdeki yazılarımıza göz gezdirmek istermisiniz?

tıklayınız

Konu nuvekolik tarafından (10.12.07 saat 17:35 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 08.07.07, 19:52
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleriİstikbal vaat eden üç ayrı mühendislikPetrol ve Doğalgaz Mühendisliği (SAY-2)
Petrol ve doğalgazın aranması, sondajı,üretimi ve taşınması konularında mühendislik eğitimi alırlar. Petrol yataklarının verimliliği ve potansiyeli bu dalın uzmanlarınca belirlenir. Bu bölüme girmek isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe ve fen alanında başarıya sahip olmaları gerekiyor. Öğrenim süresi 4 yıl. Bölümde okutulan bazı dersler; Matematik, fizik, kimya, genel jeoloji, sondaj mühendisliği, petrol kurtarım teknikleri ve mukavemet. Mezunlara "Petrol ve Doğalgaz Mühendisi" unvanı verilir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, özel petrol şirketleri, petrol ve doğalgaz hattı taşıyan kuruluşlarda çalışabilirler.

Elektrik Elektronik Mühendisliği (SAY-2)
Bölüm mezunlarının iş bulma imkânı oldukça yüksek. Çeşitli elektronik aletlerin ve iletişim sistemlerinin planlanması ve yapımı ile işletilmesi konusunda faaliyet gösteren özel kuruluşlar, çeşitli fabrikalar ve endüstriyel otomasyon sektöründe çalışabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği (SAY-2)
Öğretim süresi 4 yıl. Yönetim, endüstri, eğitim, ticaret kısaca her alanda iş bulabilirler.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 08.07.07, 19:52
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleri

Geçen yılın birincileri ne tercih yaptı?

SAY-2 PUAN BİRİNCİSİ: Onur Tidin: Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği.
SÖZ-2 PUAN BİRİNCİSİ: Yiğit Cem Öztürk: Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi.
DİL PUAN BİRİNCİLERİ: Umut Toprak: ODTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği. Sezgin Demir: Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği. Osman Berker Yağcı: Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği
SÖZ-1 VE EA-1 BİRİNCİ- LERİ: Abdurrahman Yılmaz: ODTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği. Server Çimen: ODTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği. Okan Çalışkan: Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 08.07.07, 19:52
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleri

Hangi yılda hangi meslek gözdeydi?

Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, gençlerin 1995-2006 yılları arasındaki tercihlerini sıralıyor. Polat'ın verdiği bilgiler, tercihlerin yaşadığı değişimi de gözler önüne seriyor: 1995-1996: Endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, diş hekimliği, tıp, eczacılık, elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, veterinerlik, işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler, hukuk, gazetecilik... 2004-2005-2006: Tıp, diş hekimliği, moleküler biyoloji ve genetik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, aktüearya, beslenme ve diyetetik, bilişim sistemleri, elektronik ve haberleşme mühendisliği, telekomünikasyon mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, enformasyon teknolojileri, sermaye piyasası, iletişim...

'İSTEĞİNİZ ÖNEMLİ'
Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat'ın bu kritik dönemeçte gençlere önemli bir de tavsiyesi var. Pekçok gencin "moda" olduğu ya da ailesi baskısı sonucu hiç istemedikleri alanlarda eğitim görmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Polat, şunları söylüyor: "Önemli olan sizin ne istediğinizdir. Ömür boyu sevmediğiniz bir işi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sevilmeden yapılan bir iş başarıyı getirmez ve sizi mutlu etmez. Ailenize ve çevrenize danışın ama son kararı mutlaka kendiniz verin."


Kişisel Gelişim bölümümüzdeki yazılarımıza (310 konu) göz gezdirmek

istermisiniz?tıklayınız

Kariyer Destek bölümümüzdeki yazılarımıza göz gezdirmek istermisiniz?

Konu nuvekolik tarafından (10.12.07 saat 17:36 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 09.07.07, 14:35
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleriYarının meslekleri, azalan su kaynaklarında 'yatıyor'


Hazırlayan Pervin KaplanKüresel ısınma, çevre sorunları ve gittikçe azalan enerji kaynakları; hidrojeoloji, nükleer enerji ve çevre gibi mühendislik dallarını, geleceğin yıldızı parlayan meslekleri haline getirdi. Otomotiv mühendisliği, mali krizleri çözme konusunda uzmanlar yetiştiren aktüerya gibi bölümler de gittikçe popülerleşiyor..


Tüm dünya gibi Türkiye'nin de gündeminden son dönemde düşmeyen küresel ısınma ile çevre sorunu, yakın geleceğe damgasını vuracak iş dallarını da beraberinde getirdi. Enerji açığı ve su kaynaklarının hızla tükenmesi hidrojeoloji ve enerji mühendislerinin yıldızını parlatacak gibi görünüyor. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen gelecekte duyulan ihtiyaçlara göre üniversitelerin program açtıklarını ve bu alanda gelecekte bu mesleği icra edecek gençler yetiştirdiklerini belirtiyor. Bu amaçla lisans düzeyinde yalnızca Hacettepe Üniversitesi'nde eğitim veren aktüerya, hidrojeoloji ve otomotiv mühendislikleri programlarını açtıklarını anlatan Özgen, özellikle hidrojeoloji ve enerji mühendislerinin gelecekte yıldızlarının parlayacağını belirtiyor.

JEOLOJİ VE SU BİLGİSİ VERİLİYOR
Prof. Özgen şu bilgileri veriyor: "Hidrojeoloji su kaynaklarının bilimsel olarak incelenmesi yönetimi ile ilgili bir alan. Bu konuda derinlemesine bilgi sahibi olan, jeolojiyi bilen ve üzerine su bilgisi de olan gençleri yetiştirmek için bölümü açtık. Gençler 2 yıl jeoloji okuyorlar, üzerine de hidroloji. Bir de ülkenin ihtiyacını düşünerek makine mühendisliği içinde otomotiv mühendisliğini açtık. Yurtdışı ihracatın yüzde 65'i bu alandan. Alman Eslingen Üniversitesi ile işbirliği içindeyiz, Mercedes fabrikaları da destekliyor. Dersler İngilizce ve Almanca dersler. Bir de sigorta şirketlerinde ve mali kuruluşlarda riskli durumlarda başvurulabilecek uzmanları yetiştirmek için aktüerya bilimlerini açtık." Tıp gibi alanların her zaman geçerli olacağını anlatan Özgen, yenilik getiren mesleklerin önemine dikkat çekiyor: "Mühendis her yerde var. Ama ara alanlarda güçlü insanlar yetiştirmek gerek. Malzeme mühendisliğinin bu açıdan gelecekte önünün çok açık olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde enerji, gıda mühendisliği gibi alanlar da gelecekte prim yapacak. Kömür ve doğal gaz kaynaklarının sınırlı olması ve Türkiye'de de nükleer enerji tartışmalarının sık sık gündeme gelmesi de gelecekte Nükleer Enerji Mühendisleri'nin iş olanaklarının artacağını gösteriyor."

'OKUL DEĞİL MESLEK SEÇİN'
Meslek seçiminde iş garantisi bulunmasının gençlerin tercihlerinde önemli olduğunu söyleyen Prof. Özgen, şu önerilerde bulunuyor: "Bir moda meslekler var, yarın geçer bunlar. Gençlerin hatası meslek değil, üniversite seçmeleri. İlla da şu üniversitede okuyayım da ne olursa olsun diyorlar. Üniversite 4 sene okuyacağınız bir durak. Sonra o mesleği yapacağız. Yarın mesleği yaparken mutlu olmak lazım. Önce mesleğinize karar verin. Sonra en iyi bu mesleği nerede okuyabilirim diye araştırın. Bir de o şehirde sizi okutmaya ailenizin gücünün yetip yetmediğine bakın, yurt olanaklarını araştırın."
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 09.07.07, 14:35
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleri

AVRUPA finans pazarında süregelen gelişme, büyüme ve entegrasyon nedeniyle finans mühendisliğinin teknik özelliklerini bilen ve bu özellikleri anlayan insan gücüne daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanması, İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne Türkiye'de ilk defa 'finans matematiği' programını açılması sonucunu doğurdu. Program, matematik eğitimi almış olmanın yanında, uluslararası finans, risk analizi ve sermaye yatırımı konularında uzmanlaşmış öğrenciler yetiştiriyor. Boğaziçi Üniversitesi de aynı alanda yüksek lisans programı yürütüyor


Kişisel Gelişim bölümümüzdeki yazılarımıza (310 konu) göz gezdirmek istermisiniz?tıklayınız

Konu nuvekolik tarafından (10.12.07 saat 17:31 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 09.07.07, 14:36
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleri

'Uzay araştırmaları Türkiye'de pahalı'

ANKARA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, kendi gençlik döneminin en gözde üniversite programlarının tıp, hukuk ve mühendislikler olduğunu söylerken, "Şimdi değişen trend elektrik, elektronik, bilgisayar mühendisliklerinde" diyor. "Herkes işletme yazınca bu mesleğin gözdeliği azaldı" diyen ve tıpta mecburi hizmet zorunluluğu kalkınca ilginin arttığını anlatan Aras, "Astronomi ve uzay bilimleri de dünyada ilgi gören alanlar. Ama Türkiye'ye pek uygun değil. Çünkü bu alanda araştırma yapmak çok pahalı" diyor. Gençlerin meslek tercihlerinde "iş garantisi" olmasının önemine dikkat çeken Aras, "Ama hiç okumak istemedikleri bir alanda eğitim görmeyi de önermem. Sevmediği bir alanda okuyan ve o işi yapan genç hayatta mutsuz olacak. Mutsuzken başarıyı yakalamak da çok zor olur" diye konuşuyor
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 09.07.07, 14:36
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleri

Nükleer enerji iki okulda var
Nükleer enerji mühendisliği (SAY-2)

Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması için bilimsel çalışmalar yapacak ve nükleer teknolojinin kurulması ve geliştirilmesinde çalışacak nükleer mühendisler yetiştiriyor. Bu alanı tercih edenlerin üstün akademik yeteneğe ve analitik düşünce gücüne sahip olması gerek. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda ve TÜBİTAK gibi kurumlarda ya da üniversitelerde çalışabilirler.

2006 taban puanları
Hacettepe: (lisans) 305.958 (SAY-2)
Marmara: (ön lisans)
327.983 (SAY-1)
Aktüerya bilimleri (SAY-2)
Sigorta şirketlerinde ve mali kuruluşlarda riskli durumlara karşı başvurulacak, konusunda uzman elemanlar yetiştirir. İnsanların doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını etkileyen; deprem, sel, yangın, hırsızlık gibi mali durumunu etkileyen konularda risk durumunu analiz etmek, finansal önlemler almak aktüerya biriminin görevidir. Sigorta şirketlerinde risk hesaplama uzmanı olarak görev alarak görev alabilirler.

2006 taban puanları
Hacettepe 303.197

Çevre mühendisliği (SAY-2)
Amacı; su, hava, toprak kirliliği, doğal kaynakların kullanımı, geliştirilmesi ve yönetimi, katı ve tehlikeli atıkların yönetimi, evsel ve endüstriyel atık suların artırılması gibi konularda hem teorik bilgi verilmesi hem de arazi ve laboratuvar uygulamaları ile alt yapının oluşturulması. Çevre sorunlarına duyarlı, ekonomi, sosyoloji gibi konulara ilgili kişiler başvurabilir. Çevre, Bayındırlık ve Kültür Bakanlıkları'nda planlamacı ve denetçi olarak görev alabildikleri gibi kent planlamasında belediyelerde ve özel sektörde endüstri alanında faaliyet gösteren kuruluşlarda altyapı, içme suyu ve atık su projelerinde çalışabilirler.
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 17.07.07, 13:29
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: geleceğin meslekleri

Rifat Sarıcaoğlu rsaricaoglu@gazetevatan.com17.07.2007 Geleceğin meslekleri
Her yıl basında dünyanın ve ülkemizin en zengin kişileriyle ilgili listeler yayınlanır. Bu listeleri 5 yıllık dilimler arasında dikkatlice incelersek, dünyanın ve ülkemizin siyasi ve ekonomik eğilimlerini ve geleceğe dair yansımaları görebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda, otomobil ve petrol zenginleri baş sıraları çekerken 21***8217;inci yüzyılda Bill Gates gibi bilişim sektörü ile birlikte finans ve iletişim devlerinin ön sıralarda yer aldığını görüyoruz. Tıpkı insan hayatının evrimi gibi meslekler, insanların birçok ihtiyacını karşılamaya yönelik bir ihtisas alanı olarak doğarlar, gelişirler ve yok olurlar. Ancak teknoloji geliştikçe meslek sayısı inanılmaz ölçüde artıyor. 20***8217;nci yüzyıl başında 500 meslek varken 21***8217;inci yüzyıl başında 50 bine yakın kayıtlı meslek bulunuyor.

***
Aileler meslek seçiminde etken olan çok önemli bir unsurdur. Dünyadaki yetenek araştırmaları, sanatsal yeteneklerin 11, matematiksel yeteneklerin 14 ve bilimsel yeteneklerin 16 yaş civarında ortaya çıktığını gösteriyor. Demek ki 11-16 yaş arası gençlerin aileler tarafından buna göre yönlendirmesi son derece önemli.

Bir mesleği edinme sürecinde, bireyin önce hayal etmesi sonra hedef belirlemesi ve başarıyı elde etmek için çalışması gerekir. Meslek seçerken en önemli unsur kişinin mutluluğudur, başarıyı sağlayan en önemli unsur ise motivasyondur.

Sadece kendi alanında bilgi sahibi bir meslek adamı olmak yerine, bilgiye ulaşabilen, muhakeme edebilen, en az bir yabancı dil bilen ve değişimlere hazır olabilen, sosyal bilimlere, tarihe, felsefeye, mantığa ve beşeri bilimlere aşina olan ve düşünce yapısını pekiştiren birer eleman olmak günümüzde her zamankinden daha önem kazanmıştır.

***
Dünyada iş gücü dağılımları incelendiğinde 20***8217;nci asır başında tarımın payı yüzde 47 iken 21***8217;inci yüzyıl başında bilgi sektörünün payının yüzde 47 olduğu görülür. Bu yüzden 21***8217;inci yüzyıl ***8220;bilim çağı***8221; diye adlandırılmaktadır. Ülkemizde devlet burslarının içeriği incelendiğinde:

Bilgisayar: Donanım-yazılım, haberleşme, elektromanyetik ve mikrodalga.

Hukuk: Anayasa, uluslararası hukuk, deniz, çevre hukuku, hukuk felsefesi, kamu hukuku.

Eğitim: Okul öncesi ve ilköğretim, İngilizce, ölçme ve değerlendirme, öğretim teknolojisi.

Mühendislik: Deprem ve çevre alanlarında burslar verildiği buradan da gelecek yıllarda ülkemizde hangi alanların önem kazanacağı görülüyor. Geleceğin mesleklerini öngörmeye çalışırsak:

Bilgi alanı: Uzaktan Eğitim, Kamu (Yasama ve Yargı), Üretim ve Ticaret, Kütüphane Erişimi, Sağlık hizmetleri, Evlere Hizmet, Dijital teknoloji.

Mühendislik: Bilgisayar, Elektronik, Endüstri, Uzay ve Havacılık, Seramik, Gıda, Enerji, Çevre, Sistem, Mimarlık, Çevre Tasarımı, Şehir Planlama.

Fen bilimleri: Biyoteknoloji, Genetik.

Sosyal Bilimler: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Diplomasi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi, Psikoloji, Sosyoloji, Strateji Uzmanlığı.

Ekonomik alanlar: İşletme, Turizm, Tekstil ve Moda Tasarımı, Pazarlama ve Satış, İmalat, Yapı.

İletişim: Enformatik, Bilişim, Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Radyo-TV ve Sinema, Elektronik Gazetecilik alanları gelecek açısından önem kazanmaktadır. Bu alanlar gelişecektir. Yukarıdaki veri ve saptamaların önümüzdeki hafta üniversite ve bölüm tercihi yapacak gençlerimize ışık tutacağını umarım.

şu anda 1. sayfadasınız

Konu nuvekolik tarafından (10.12.07 saat 17:20 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
geleceğin, meslekleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:38 .