Nüve Forum


Evcil Hayvanlar hakkinda Yedi Uyurlar ile ilgili bilgiler


Hem Hıristiyanlıkta hem de İslamiyette Yedi Uyurlarla ilgili benzer bilgilere rastlarız. Yeniden doğuşu anlatan ve çok ilginç bir içeriği olan bu söylemde Kıtmir (kimi kaynaklara göre Al Rakim) isminde bir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.12.06, 17:51
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Yedi Uyurlar

Hem Hıristiyanlıkta hem de İslamiyette Yedi Uyurlarla ilgili benzer bilgilere rastlarız. Yeniden doğuşu anlatan ve çok ilginç bir içeriği olan bu söylemde Kıtmir (kimi kaynaklara göre Al Rakim) isminde bir de köpek bulunur. Kıtmirin ismi Hıristiyan din tarihinde yer almamakta ama İslam din tarihinde ismi açıkça ifade edilmektedir.

Hıristiyanlık inancına göre, Hıristiyanları yakalayıp öldürten Roma İmparatoru Deciusdan kaçan altı asil genç ve onlara köpeği ile katılan bir genç Efes yakınlarında bir mağaraya sığınırlar. İmparatorun adamları onları bulamasın diye de mağaranın ağzını duvar örerek kapatırlar. Mağarada beklemeye başlayan yedi genç ve Kıtmir bir süre sonra uykuya yenik düşerler. Ama bu uyku kısa sürmeyecek ve 158 yıl (bazı kaynaklara göre 197 yıl) uyuyacaklardır. Uyandıklarında geçen zamanın farkına varmayan gençler acıkıp aralarından birini kente gizlice gönderdiklerinde ancak zamanın geçtiği farkedeceklerdir. Efes Piskoposu, olayın gerçek olduğuna kanaat edince İmparator II. Teodosius ile İmparatoriçeyi hemen Efese çağıracaktır. İmparator II. Teodosiusun Yedi Uyurların saklandığı mağaranın hemen yanına bir kilise yaptırdığı ve bu gençlerin de ölümlerinden sonra bu kiliseye gömüldükleri rivayet edilir. Bu olay Hıristiyanlık inancında yeniden doğuşun kanıtı olarak sayılmaktadır ve yedi genç de aziz olarak kabul edilmiştir. Aziz olmaları sebebi ile hala dini ayinlerle anılan kardeşlerin isimleri ise şöyledir : Maximianus,Malchus, Martinianus, Constantinu, Dionysius, Iohannes ve Serapio.

Alman yazar ve şair Goethe de bu dinsel olaydan etkilenerek Efesin Yedi Uyurları isimli bir şiir yazmış ve şiirinde Yedi Uyurlarla kalan köpekten bahsetmiştir. Goethenin şiirinde yedi gencin köpeği mağaraya kapatmamaya çalıştıklarını, ama sadık köpeğin sahibinden ayrılmadığını anlatır.

Kur'an'ı Kerimde yer alan Kehf Suresinde de Yedi Uyurlardan ayrıntılı olmasa da bahsedilmektedir. İslamiyet inancında Eshab'ül-Kehf olarak adlandırılan bu dinsel olay aynı şekilde anlatılmakta, yalnız yedi gencin kardeş olduğu rivayet edilmektedir. İslamiyet inancına göre de Yedi Uyurların isimleri şöyledir : Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayuş. Kıtmir ise çoban olan Kefeştatayuşun köpeğidir. Bazı dini kaynaklara göre ise Hazreti Muhammed de saklandığı mağarada Kıtmir ile uyumuştur.

Selçuklular Döneminde Eshab ül Kehf mağarasının Afşin yakınlarında olduğuna inanılmaktaydı. 13. yüzyılda yaşamış olan Maraş Valisi Nusreteddin Hasan Bey buraya bir tekke, mescid ve bir de medrese yaptırmıştır. Yedi Uyurlar dinsel bir anlatımdır, inanıp inanammak tabii ki her bireyin özgür vicdanına kalmıştır. Ama bu anlatımdaki en güzel bölüm bizce Kıtmirdir. İnsan ve köpek dostluğunun tanrısal bir dile gelişidir. Köpekleri hala dinsel gerekçelerle aşağılanlar umarız bundan bir ders çıkarırlar.

kaynak:kedimveben.com
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü

Konu Ayça Şallı tarafından (06.06.08 saat 08:45 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 05.06.08, 15:49
disa0701@hotmail.com
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Yedi Uyurlar

yedi ,duyulardır.Yedi uyurlar duyuları uyurlardırki Hakikatı göremeyen ,dokunamayan ,duyamayan ,tadamayan,Hakikat ın kokusunu alamayanlardır.Bu beşin toplamının birliği Akıldırki.Aklı uyuyayanlardır.Altıncısı akıldan sonraki Makamdır ki Gönüldür .Kendi karanlık evleri ki artık o mağaradır kendi gönülsel .içsel karanlıklarıdır.Yedi benlikleridir.Yedi uyurlar Benliği uyuyandır.Gönül gözü kör,kulağı sağır olandır.Kendini dış dünyaya kapatıp ,içsel zifiriliğe sığınandır.Nefsinin köpeği olmuş benlikleri kendi mağaralıklarının kapısındadır.Dolayısıyla yedi uyanık olmadıkları için 300 senede anlayabilecekleri gerçeği 9 seneye sığdırma Marifetini gösterememişlerdir."Allah katında Bir gün.sizin saymakta olduklarınızdan Bin yıl gibidir."
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
uyurlar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:09 .