Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Kültür ve eğlence > yarı değerli taşlar ve etkileri

Kültür ve eğlence hakkinda yarı değerli taşlar ve etkileri ile ilgili bilgiler


Evrende varolan herşeyin birbiri üzerinde birşekilde etkisi olduğu bilinmektedir. Burada vereceğimiz bilgiler kısmen bilimsel sonuçlara dayanan ancak genelde tecrübelerle kanıtlanmış ya da eski inanışlardan gelen bir kısım inançları içermektedir. Yazılanların

Like Tree4Likes
  • 1 Post By oguzgolcik
  • 1 Post By oguzgolcik
  • 1 Post By oguzgolcik
  • 1 Post By oguzgolcik

Konu kapatılmıştır.

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.10.08, 10:47
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart yarı değerli taşlar ve etkileri

Evrende varolan herşeyin birbiri üzerinde birşekilde etkisi olduğu bilinmektedir. Burada vereceğimiz bilgiler kısmen bilimsel sonuçlara dayanan ancak genelde tecrübelerle kanıtlanmış ya da eski inanışlardan gelen bir kısım inançları içermektedir. Yazılanların tümü bilimsel sonuçlara dayanmadığından dolayı, bunların doğruluğuna inanıp inanmamak ve değerli taşları >>
bu amaçlar doğrultusunda kullanmak tamamen sizin kendi kararınıza bağlıdır. Eğer bu konuda şüpheleriniz var ise; beğendiğiniz herhangi bir taşı 'etkilerini okumadan' seçip bir süre kullanmanızı, daha sonra kontrol etmek amacıyla o taşın etkilerini okumanızı öneririz. Bu etkiler nereden çıktı diyorsanız önce değerli taşların etkileri ile ilgili yazıyı okuyun.

A
AKİK TAŞI
Agate
Achat
AKUAMARİN
Aquamarine
Aquamarin
AMAZONİT
Amazonstone
Amazonstein
AMETİST
Amethyst
Amethyst
AYTAŞI
Moonstone
Mondstein
AZURİT
Azurite
AzuritF-H-J
FİRUZE
Turquoise
Türkis
FLORİT
Fluorite
Flubpat
HAVLİT
Howlite

HEMATİT
Hematite
Haematit
JASPER
Jasper
JaspisK
KANTAŞI
Bloodstone
Blutstein
KAPLANGÖZÜ
Tiger's Eye
Tigerauge
KEHRİBAR
Amber
Bernstein
KUVARS
Quartz
Quarz
KYANİT
Kyanite
Disthen L-M
LABRADORİT
Labradorite
Labrador
LÂL TAŞI
Garnet

LAPİS
Lapis Lazuli
Lapislazuli
MALAKİT
Malachite
Malachit
MERCAN
Coral
KoralleO-P-R
OBSİDYEN
Obsidian
Obsidian
OLTU TAŞI
Black Amber
S. Bernstein
ONİKS
Onyx
Onyx
RODONİT
Rhodonite
RhodonitS-T
SAFİR
Sapphire
Sapphir
SODALİT
Sodalite
Sodalith
TOPAZ
Topaz
TopasU
UNAKİT
Unakite
Y-Z
YAKUT
Ruby
Rubin
YEŞİM TAŞI
Jade
Jadeit
ZEBERCET
Peridot
Olivin
ZİRKON
Zircon
Zirkon
ZÜMRÜT
Emerald
Smaragd
kaynak:
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları

Konu oguzgolcik tarafından (23.10.08 saat 10:51 ) değiştirilmiştir..
  #2  
Alt 23.10.08, 10:53
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: yarı değerli taşlar ve etkileri

Yarı Değerli Taşlar

Hangi taş, hangi hastalığı tedavi ediyor?
Ametist: Ametist, endokrin ve bagisIklik sistemini kuvvetlendirir, kani temizler ve enerji verir. Bilinc seviyelerini aktive eder, yatistirici etkisi vardir. Meditasyonda etkili olarak kullanilan bir tastir ve tepe chakra ile ilgilidir.

Kuvars Kristali:
duygusal olarak dengeleyici etkisi vardir. Beyin fonksiyonlarini uyarir ve dengeler. Kisinin cevresinde olusan negatif enerjiyi yok ettigi gibi pozitif enerji toplar,aktive eder, biriktirir, gecirir. Korunma,nazar, cep telefonunun ve bilgisayarin yaydigi radyasyondan etkilenmemek amaciyla da kullanilir.

Sitrin: Tedavi edici enerjinin meydana cikmasini saglar. Kendine guveni guclendirir. Bobrek, kolon, cigerler, hazim organlari ve kalp icin yararlidir. Enerji vermek ve canlandirmak icin kullanilir.

Lapis Lazuli: Zihinsel olarak aciklik ve berraklik ve veren bir tastir. Hafizayi guclendirir ve kisiye guven verir. Iletisim yetenegini guclendirir ve sosyal fobik durumlarda etkilidir. Iskeleti kuvvetlendirir, tiroit bezlerini harekete gecirir. Tansiyon dengeleyici etkisi vardir.

Aventurin: Aventurin tasi hucre yenileyici ve genclik verici etkilere sahip bir tastir. Hayal kuranlarin tasi olarak da tanimlanir ve kisinin hayallerini gercege tasimasinda etkilidir. Yaslilikla savasmakta etkilidir. Aventurin nese sacici bir tastir ve kullanimi ile hem kullanan kisiye hem de onun cevresine nese duygulari getirir.

Hematit: Kan dolasimi duzeninin saglikli olmasina yardimcidir. Enerji verici ve canlandirici etkisi vardir. Cesaret veren hematit kararsizlik cekenler icin cok faydalidir. Iskelet sistemi hastaliklarina iyi gelir.

Pembe Kuvars:Negatif enerjilerden koruyucu ve sevgi duygularini arttirici bir tastir. Kullanan insanlarin cevrelerinde sevgi dolu bir ortamin olmasina yardim eder. Korkuyu ve ofkeyi azaltir,sukunet verir. Kan dolasimina iyi gelen etkisi vardir.

Akik: Uyum verici etkisi vardir ve kan dolasimina cok iyi gelir. Bereket amaciyla da kullanilir. Ozellikle is adamlarinin pantolon ceplerinde akik tasimasinin maddi bereketi arttiracagina inanilir. Kotu ruyalara ve nazara iyi gelir ve gerceklerin farkina varilmasina yardim eder.

Obsidyen: Depresyona ve karamsarliga iyi gelir. Kaygiyi azaltir ve bilincaltindaki negatif duygulari temizler. Stresi azalttigi ve bagirsaklara iyi geldigi de bilinmektedir.

Kaplan Gozu: Sindirim sistemine cok iyi gelen bir tastir. Ayni zamanda sinirsel olarak olusmus agrilari azaltir ve sinirleri yatistirir. Dalak, pankreas ve kolon icin faydalidir. Kisinin bagimlilik duygularini azaltir. Bir haftadan fazla uzerinizde bulundurmak dogru degildir.

Aquamarine: Sinirleri yatistirir ve kisiye icsel rahatlik verir. Nese, huzur ve ask duygulari verir. Akcigerlere ve solunum yollarina cok iyi geldigi bilinmektedir. Sanatcilara ilham veren ve ogrencilerin hafizasini guclendiren etkileri vardir.

Opal: Guven veren ve negatif duygulari emen bir tastir. Gorme sorunlarina cok iyi gelir ve sezgilerin gelismesine yardim eder.

Sodalit: Sezgileri arttirici ve ilham verici etkisi vardir. Nazardan ve negatif dusuncelerden koruduguna da inanilir. Sakinlestirici bir tastir ve bas agrilarina iyi gelir.
irici ve ilham verici etkisi vardir. Nazardan ve negatif dusuncelerden koruduguna da inanilir. Sakinlestirici bir tastir ve bas agrilarina iyi gelir.

Kirmizi lal: Insana zindelik veren ve kundalini enerjisini etkileyen bir tastir. Kadinlardaki regl duzensizliklerine ve sorunlarina iyi gelir. Kani temizler ve kan dolasimini hizlandirir.

Turkuaz: Barisin ve ahengin tasidir. Tasiyan kisilerin sifa yeteneklerini arttirir. BagisIklik sistemine iyi gelir. Iletisimleri kolaylarlastirici etkisi vardir. Etkili konusmaya ve sarki soylemeye yardim eder.

Malakit: Kisiye guclu oldugu duygusu verir. Fiziksel acilardan kurtulmak icin kullanilir. Nese ve canlilik veren etkisi vardir.

Yesim: Korku ve endise duygularina iyi gelir. Toksin maddelerin vucuttan atilmasini saglar. Denge ve sifa verici etkileri bilinmektedir. Adalet,cesaret ve mutevazilik verdigine inanilir.

Azurit: Duygularinizi rahatlikla ifade etmenize yardim eder. Yorulan gozlere cok iyi gelir. Kisiyi konuskan yapar ve merkezde tutar.

Fluorit: Dusunceleri netlestirir,zihni dinlendirir. Rahatsizlik veren mantiksiz dusuncelere iyi gelir. Projelerin gerceklestirilmesi icin destek verir.

Kirmizi Jasper: Seks,sindirim ve bosaltim sistemi hastaliklarinda sifa verici etkisi vardir. Kok chakra ile ilgili bir tastir. Cesaret verir ve yasamimizdaki zorluklarla savasmamizi saglar. Stresi azaltici etkisi vardir. Tene degecek sekilde uzerimizde tasinmalidir.

Agat Tasi: Mavi ve yesil olmak uzere iki cesidi mevcuttur. Farkindaligi arttiran bir tastir. Icsel dengemizi kurar ve dissal zorluklari bizden uzak tutar. Cilt hastaliklarinda,goz hastaliklarinda,mide ve bagirsak sorunlarinda kullanilir. Sorunlara karsi sinirlenmeden cozumler uretmemize yardim eder.


Hangi tas, hangi hastaliga iyi geliyor?

Agat: Tansiyon dengeleyicidir.
Akuamarin: Solunum problemlerine iyi geliyor, hafizayi guclendirip, sinirleri yatistiriyor.
Ametist: Kan temizleyicidir. Huzurlu ve zinde olmamizi saglar.
Aventurin: Korkulari yenmede ve yaslilikla mucadelede etkilidir.
Hematit: Kan dolasiminin saglikli olmasina yardimci olur.
Jasper: Sindirim sistemine iyi gelir. Karaciger ve safrakesesini guclendirir.
Kaplan gozu: Sinirsel spazmlari ve bas agrilarini hafifletir.
Kuvars kristali: Zihinsel, bedensel ve ruhsal duzeyimizi artirici enerji uretir.
Krizopras: Sinirsel gerilimleri yok eder. Nese ve huzur saglar.
Malahit: Korku ve supheleri yok eder. Karaciger ve dalagin islevlerine yardimcidir.
Mavi kuvars: Oksuruk azaltici ve ates dusurucudur. Zihin acikligi ve guven duygusu sunar.
Pembe kuvars: Stres giderici olup, hata duygularini, korkuyu ve ofkeyi azaltir.
Rodonit: Vucudun saglikli gelismesine yardimci olur. Kan dolasimini dengeler.
Rutilat kuvarsi: Depresyonu azaltir.
Sitrin kuvarsi: Toksinlerin atilmasini kolaylastirir. Cilde serinlik ve sadelik sunar. Cilt hastaliklarina karsi koruyucudur.
Sodalit: Tiroit metabolizmasinin dengesini saglar. Zihin acikligi ve sakinlik verir.
Topaz (Sitrin): Nese ve hosnutlugu uyaran bir tastir.
Tormalin: Vucudu ve zihni guclendirir. Ilham verici ve konsantrasyon saglayicidir.

Kuvars kristali: Duygu dengeleyici, negatif enerjiyi yok edici, zihinsel olarak guclendirici etkileri var. Radyasyonu uzaklastirici etkisi oldugundan, ozellikle cep telefonu ve bilgisayar kullananlarin tasimasi gerekiyor.
Zumrut: BagisIklik sistemi, sinir sistemi, kalp, ciger ve bobregi kuvvetlendirdigi bilinir. Guclu bir duygusal dengeleyicidir.
Yesim: Akil ve vefa simgesi.
Safir: Bilinc ve gercekligi simgeler. Kalp ve bobrekleri kuvvetlendirir ve tum salgi bezlerini harekete gecirir. PsisIk yetenekleri artirir ve sezgi gucunu guclendirir.
Akik: Sevinc ve huzuru simgeler.
Agat: Uzun omur ve mutlulugun simgesi. Stresi alir.
Turkuaz: Olumsuzu olumluya cevirir, kaygi, nazar, tansiyona iyi gelir.
Kaplangozu: Insanin kendini ise vermesini saglar. Konsantrasyonu guclendirir. Sindirim sistemi, dalak, pankreas ve kolon icin faydalidir.
Zebercet (Peridot): Kalp carpintilarina ve korkulara iyi gelir.
Lapis Lazuli: Zihinsel berraklik saglar.
Kehribar: Guatr, astim, bronsit ve alerjiye iyi gelir.
Mercan: Solunumu acar.
Opal: Sevgi, sefkat simgesidir. Eklem iltihabina iyi gelir.
Olivin: Sadeligi simgeler. Kalp carpintilarini azaltir.
Topaz: Kan dolasimi bozukluguna ve strese iyi gelir.
Akuamarin (Su damlasi): Aile saadetini guclendirir.
Ametist: Strese, migrene, istahsizliga, goz agrilarina, akciger hastaliklarina iyi gelir.
Jasper: Damar hastaliklarini iyilestirdigine inanilir.
Oniks: Kaygi azalticidir, kadin-erkek kutuplasmasini dengeler, ilikleri kuvvetlendirir.
Magnezit: Hayal gucunu artirir.
Yilan tasi: Her turlu bocek sokmalarinda tedavi edici etkisi var.


kaynak:
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
  #3  
Alt 23.10.08, 11:01
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: yarı değerli taşlar ve etkileri

Kadınların Vazgeçilmezi Takılar
Göz kamaştırıcı rengiyle göklerin sembolü olarak kabul edilen Lapis lazuli, yüzyıllardır dünyanın en önemli taşlarından biri olma özelliğini koruyor. Mısır kralı Tutankamun'un mezarını süslüyor, vücuda temas ettiğinde ruh ve beden arasındaki dengeyi kuruyor.

Lapis lazuli bir süs taşı. Süs taşı deyimi, insanların taşları süs eşyası olarak kullandıkları zamandan bu yana bir ifade aracı olarak kullanılıyor. Kıymetli süs taşlarını yarı kıymetli taşlardan ayıran kesin bir tanımlama yok. Ancak yüzyıllardan bu yana sürüp gelen geleneğe göre, bildiğiniz gibi elmas, zümrüt, safir ve yakut kıymetli taşlar kategorisinde. Diğerleri ise yarı değerli taşlar...
Bütün taşların en önemli özellikleri güzellik, dayanıklılık ve nadirlik... Nadirlik taşlarda bulunması gereken en önemli özellik ve bazı taşların değerini tespit etmek için fiziksel karakterlerinden daha üstün tutulan bir unsur. Örneğin bir zamanlar ametist son derece kıymetli bir taş olarak biliniyormuş. Yavuz Sultan Selim'in tacında kullanılmış. Ne var ki, sonraki yıllarda Brezilya'da büyük rezervlerin bulunuşu bu taşın değerini aşağı çekmiş. Lapis de öyle...Afganistan'da çıkarıldığı dönemde değeri oldukça yüksekmiş ve değerli taş kategorisindeymiş. Ancak bulunduğu bölgeler çoğalınca yarı değerli taş kategorisine düşmüş.
Göklerin taşı
Gece taşı ya da gerçek taşı olarak da bilinen lapis lazuli renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilmiş. İsminin anlamı da "Göklerin taşı" zaten. Yarı değerli bir taş. Lacivertimsi, morumsu, koyu mavi bir renge sahip. Ancak rengin yoğunluğu çıkarıldığı bölgelere göre faklılık gösteriyor.
Lapis, yüzde beşi su olan bakırkarbonat. Doğadaki taşların arasında saf olmayan taşlardan biri. Lazurit ve diğer mavi minerallerin bileşimi. Buna rağmen yüzyıllardır dünyanın en önemli taşlarından biri olma özelliğini koruyor. Kristal yapısı birbirine dik ama farklı uzunlukta olan eksenlerden oluşuyor. Sertlik derecesi 3.5-4. Çoğunlukla malahitle birlikte bakır yataklarında bulunuyor. En çok Afganistan, Rusya, Urallar, Avusturalya, ABD Arizona ve Pensilvanya'da bulunuyor.
Taşlar tedavi yöntemi olarak kullanılmanın dışında zihinsel yetenekleri geliştirmek, ruhsal gelişime yardımcı olmak, pozitif enerjileri çekmek ve sezgileri güçlendirmek gibi birçok amaca da hizmet ediyor.
Lapis lazuli için söylenenler; zihinsel berraklığa ve derin düşünmeye yardımcı olduğu, ruh ve beden arasındaki dengeyi kurduğu yolunda. İçe yönelik derin ve sarsılmaz yoğunluğuyla geçmişin değerlendirilmesine ve bilinçaltının yeniden programlanmasına yardım ediyor. Meditasyon için de çok uygun bulunuyor, çünkü üçüncü gözü temizleyip dengelediği kulaktan kulağa yayılıyor. Böylece üçüncü göz daha incelmiş enerjileri alabiliyor, geçmişle olan duygusal bağları çözerek huzura kavuşturuyor.

Bazı fiziksel etkilerinin de var olduğu söyleniyor. Küçük çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasını sağlar, kemikleri kuvvetlendirir, troid bezlerini harekete geçirir, tansiyonu düzenler, fiziksel yetenekleri ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirirmiş. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, her gün kullanılması durumunda onu taşıyan kişi artık taşın gücüne alıştığı için etkisi azalabiliyor. Yani, çok sık kullanılmaması da tavsiye ediliyor.
Gelelim, lapis lazulinin metafiziksel ve psikolojik etkilerine... Dikkatli kullanılması gereken bir taş diyor işin uzmanları. Yaydığı enerji, hassas kişilerde baş dönmesine neden olabiliyor. Kararlı ve etkili enerjisiyle görmezden gelinen olayların dikkate alınmasını sağlıyor. Ruhun gerçeğe ulaşma arzusunu kuvvetlendiriyor. Akılcı olmayan düşünceleri netleştiriyor. Düşüncelere yoğunluk kazandırıyor. Küçük çocukları korkularından uzaklaştırıyor. Kaygıyı azaltıyor ve kişiye canlılık veriyor. Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla da kullanılıyor.
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
  #4  
Alt 23.10.08, 11:02
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: yarı değerli taşlar ve etkileri


TÜRKİYEDE YARI KIYMETLİ TAŞLARIN DURUMUKuyumculuk sektöründe özellikle son yıllarda büyük ilgi görmeye başlayan yarı kıymetli taşların bir bölümü Türkiye'de var; jeolojik oluşum koşulları düşünüldüğünde başka türde taşların bulunma olasılığı da çok yüksek. Ancak Türkiye'de üretim potansiyeli bulunan yarı kıymetli taşların daha sağlıklı değerlendirilebilmesi için öncelikle konuyla ilgili eğitimin yaygınlaştırılması ve yatakların bulunduğu yörelerde yaşayanların bilinçlendirilmeleri gerekiyor.


Kuyumculukta genellikle gümüş ile birlikte kullanılan mineral ve taşlar, yarı kıymetli taşlar olarak tanımlanagelmişlerdir. Yarı kıymetli taşlar kuyumculuk ve süsleme eşyası yapımında ağırlıklı olarak kullanılırlar. Altın ile kullanılan, ancak dünya çapında gelişmiş kullanılma alışkanlığı yaratılamadığı için pazarda önemli yer tutmayan özel taşlar (oltu taşı, irize opal) da yarı kıymetli taşlar grubunda yer alırlar. Bu tanımlamalar bize kıymetli ve yarı kıymetli taşların sınıflamasında kesin bir sınırın olmadığını göstermesine karşın elmas, yakut, safir ve zümrütün dışında kalan, kuyumculuk ve süsleme sektöründe kullanılan mineral ve taşlar yarı kıymetli taşlar sınıfında yer alırlar.


MİNERALOJİ


Yarı kıymetli taş olarak değerlendirilen çok sayıda mineral ve kayaç vardır. Bunlardan bir kısmı yurdumuzda bulunur ve bir kısmının da bulunma olasılığı jeolojik oluşum koşulları göz önüne alındığında oldukça yüksektir. Bu çerçevedeki bazı yarı kıymetli taşların özellikleri Tablo 1'de gösterilmiştir.
Tablo 1.de yer alan yarı kıymetli taşlar kendi içlerinde de çeşitlenirler. Çeşitler arasında değer açısından oldukça büyük farklar vardır.

DÜNYADAKİ VE TÜRKİYEDEKİ BAŞLICA YATAKLAR


Opal çeşitleri dünyada başlıca Avustralya, Macaristan, Meksika, ABD-Nevada ve Türkiye'de bol miktarda bulunurlar. Ateş opal Meksika ve Türkiye'de Kütahya ili, Simav ilçesi, Karamanca köyünde bulunur. Karamanca ateş opalleri riyodasit-riyolit olarak tanımlanabilen kayaçların boşluklarında kırmızı, sarı, beyaz şeffaf veya bu renklerin çeşitli tonlarında oluşurlar. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Almanlar tarafından işletilmiştir. Günümüzde terkedilmiş ocakların aynalarından ve pasalarından 1mm-1cm boyutlarında ateş opal toplamak mümkündür. TUPRAG tarafından altın madeni olarak ruhsatlanmıştır.


Kıymetli Opal veya diğer adıyla İrize Opal'in ana yurdu Avustralya olarak kabul edilebilir. Türkiye'de de özellikle Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Afyon illerinde volkanik faaliyetlerin etkin olduğu yörelerde ve serpantinleşmiş ultrabazikler üzerine gelen Eosen konglomeralarında hemen hemen her çeşit ve renkte opal oluşumlarına rastlanılır. Opal oluşumları magnezit yataklaşmaları ile yakın ilişkilidir. Eskişehir Dereyalak köyü civarından ekonomik boyutta opal çakılları, konglomeraları oluşturur. Eskişehir-Sivrihisar-Karkın süt opalleri ağsal damarlar halinde serpantinitleri kesmiş olarak gözlenirler.
Dünyadaki jadeid yatakları Guatemala, Japonya, Rusya ve ABD'nin Kaliforniya eyaletinde ve Myanmar(Burma)'da bulunmaktadır. Kretase sonu ve Eosen yaşları arasında oluşan kristalen şist ve plutonik kayaçlarla çevrelenmiş serpantinler içinde bulunur. Ultrabazik ve bazik kayaçların zengin olduğu ülkemizde, nefrit ve jadeidin bulunma olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle başkalaşıma uğramış ofiyolit kuşakları gözden geçirilmelidir.
Dünyanın hemen her ülkesinde kuvars oldukça çok bulunmaktadır. Mor kuvars (ametist) Brezilya'daki zengin rezervli yataklar bulunmadan önce çok pahalı taşlar grubuna giriyordu. Türkiye kuvars ve çeşitleri değişik yörelerde bulunmaktadırlar. Balıkesir-Dursunbey-Göğü köyü civarında volkanik kayaçlar içinde çatlakları dolduran ametist kristalleri vardır. Ordu-Fatsa'da liman yapımında kullanılan taş bloklarında ametist damarları gözlenir. Yozgat-Şefaatli, Gümüşhane ve Şebinkarahisar yörelerinde bulunur.


Balıkesir-Biga-Dikmen köyü güney doğusunda şistler içinde krizopras bulunur. Eskişehir-Sivrihisar-Dumluca köyü civarında Mihalıccık-Sazak arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde işlenmiş krizopras oluşumları vardır.
Aydın-Karacasu-Damdere köyü civarında şeffaf ve hafif dumanlı kuvars kristalleri bulunur. Aydın-Koçarlı ilçesi Mersinbeleni Köyü civarında dağ kristali (şeffaf kuvars) ve dumanlı kuvars kristalleri yaygındır. Aydın-Çine ilçesi Topçam, Kırksakallar, Yeniköy, ve Ovacık köyleri civarında dağ kristalleri ve dumanlı kuvars kristalleri bulunmaktadır. Beypazarı-Kırbaşı-Aşağı Çamlar köyü civarındaki feldspat ocaklarında 10-70 cm boyutlu kristal kuvarslar bulunmaktadır.


Kriptokristalin kuvars oluşumu, masif ve bantlı kalsedon oluşumları oldukça yaygındır. Balıkesir-Gönen-Alacaoluk köyü; Çanakkale-Biga Dikmen köyü; İzmir-Aliağa Güzelcehisar Barajı çevresi, Bergama Şakran bucağı, Seferhisar Doğanbey beldesi; Eskişehir-Mayıslar köyü ve Bolu-Kıbrıscık köyü civarında mavi kalsedon oluşumları bulunur. Ankara-Çubuk ilçesinde çizgili kalsedon oluşumu agat olarak değerlendirilmektedir.

Beril ise Rusya, Kolombiya, Seylan, Madagaskar ve Brezilya'da boldur. Manisa-Gördes ilçesinde bulunan ve feldspat üretimi yapılan pegmatitlerde beril vardır. Zaman zaman açık yeşil renkli ve zümrütü andırır şeffaflıkta beril kristalleri bulunmaktadır.


Yozgat-Doğankent-Oruklar köyü yakınlarında granitaplit ve pegmatitlere bağlı olarak rubellit (pembe turmalin) kristalleri bulunmuştur. Gelişmiş dilinimleri nedeniyle işlenememektedir.
Diyaspor yatakları Türkiye, Urallar, Yunanistan, ABD ve Çek Cumhuriyetinde vardır. Türkiye diyasporları kalite bakımından yüksek değerlidir. Menderes masifi kenar zonlarında yer alan zımpara yataklarında gözlenir. Muğla-Milas-Mersinet-Küçükçamlıca tepe boksit-alümina ocak işletmesinde damarlar halinde, şeffaf, sarı-yeşil renkli diyaspor kristalleri bulunur.
Feldspat çeşitleri yarı kıymetli taş olarak kullanılmaktadır. Yurdumuzda Aydın-Çine feldspat işletmelerinde şeffaf feldspat kristalleri mevcuttur. Simav-Söğütcük yöresindeki pegmatitlerde, iyi kristallenmiş feldspatlar bulunur.bursa-elmasbahçeler mevkiyinde turmaline rastlanmıştır.


Gröna çeşidi pirop, Güney Afrika ve Rusya'da boldur. Grossular, Srilanka, Madagaskar, Meksika ve Kanada'da bulunur. Yurdumuzda Aydın-Yatağan-Hacımescitlen köyü civarında şistler içinde 1-6 cm boyutlu almandin kristalleri vardır. Eskişehir-Sarıcakaya- İğdir dere kumları içinde ufak pirop kristalleri görülür.
Olivin, Burma ve Kızıldeniz'de St. John adasında, Mısır, Seylan ve Brezilya'da bulunur. Osmanlı sarayında Mısır'dan geldiği söylenen ve Zebercet olarak adlandırılan iri kristal olivinler vardır.

MADEN İŞLETME YÖNTEMLERİ
Yarı kıymetli taşların işletilmesi basit madencilik işlemleriyle gerçekleştirilir. Genellikle açık ocak işletmeleri olarak kazma, kürek ve kayacı kırıcı olarak el murçları ve gerektiğinde ufak benzinli kırıcı ve deliciler kullanılır. Pegmatitlerde yarı kıymetli taş cepleri, içerdikleri yarı kıymetli taşları tahrip etmeyecek şekilde dikkatli kazma işlemleriyle temizlenirler.
Jeolojik yapının ve yarı kıymetli taşların litolojideki dağılımına göre mekanize işletmeler de şekillenebilmektedir. Bugün Avustralya Queensland'da Cragg asil opal madeninde 41 iş makinesi çalışmaktadır. Bölgede yeni bir ocak açılırken önce 75 cm çaplı sondaj ile 20 metre derinliğe kadar kuyu açılır. Opal varlığını gösteren işaretler aranır. Şayet bir işaret bulunursa işçi ekibinden bir kişi ip ile kuyuya inerek renk kontrolü yapar. Üretim yapılabilecek bir bölge bulunmuşsa buldozerler ile opal bulunan tabakanın üstü temizlenir. Derinliği 2,5 ile 12 metre arasında 60x15 m genişliğinde bir alan açılır. Opal varlığına göre yapılacak üretim ile açık ocağın şekli belirlenir. Bulunan en büyük opal 1m x 60 cm x 25 cm boyutludur (1907).
Myanmar (Burma) jadeidleri serpantinleşmiş peridotitler içinde dayklar halinde birincil olarak ve bunlardan türeyen ikincil blok ve çakıllardan oluşur. Jadeid dayklarını tanımak kolaydır, tarihsel boyutta üretim, dayka yakın bir yerde ateş yakıp üzerine su dökerek kayaçta çatlaklar oluşturmak şeklinde yapılmıştır. Şimdilerde basit kırıcı ve kazıcılarla jadeid daykı öncelikle temizlenir sonra patlayıcılar ve çekişli kırıcılar kullanılarak üretim sağlanır.


Ülkemizde yarı kıymetli taş üretiminde belli yeni maden üretim yöntemleri, genellikle uygulanmamaktadır. Aydın-Koçarlı yöresinde kuvars işletmesi ve Eskişehir Mayıslar Köyü mavi kalsedon işletmesinde basit maden üretim yöntemleri kullanılır. Mayıslar'da limonitli cevherleşme zonundan delme patlatma ile üretim yapılmaktadır. Buradan çıkartılan kalsedonların işlenmesi için tesis kurma çalışmaları vardır. İşletme başvurusu bulunan Bolu-Kıbrıscık mavi kalsedon yatakları, 1.5 m kalınlığında bir damar halinde oldukça yaygın yataklaşma gösterir.
Bilinen diğer oluşumlardan yöre köylüleri tarafından basit kazma yöntemleriyle üretim ve stoklama yapılmakta, taş toplayıcı ve pazarlayıcılarına satılmaktadır.


KULLANILAN ALANLAR VE PAZARLAMA
Yarı kıymetli taşlar kuyumculuk sektöründe ve çoğunlukla süslemecilikte kullanılırlar. Agatlardan laboratuar havanları yapılır. Pazarlama daha çok Almanya, İtalya, ABD, Hong Kong ve Tayvan'da yoğunlaşmıştır. Almanya'da bir zamanlar taş üretim merkezi olan Idar Oberstein bugün için bir taş işleme ve pazarlama merkezi haline gelmiştir. Dünya yarı kıymetli taş üretiminin çoğu Idar Oberstein borsasından geçer. Ancak örneğin Hong Kong da 1950'li yıllardan beri jadeid ticaretinin merkezidir.
Yurdumuzda üretilen yarı kıymetli taşlar, genellikle yurtdışına çeşitli yollardan çeşitli adlar altında ihraç edilmektedir. Son on senede yarı kıymetli taşları işleyen tesisler için çeşitli yatırımlar yapılmak istenmiştir. Örneğin KOSGEB destekli obsidiyen taşından bijuteri üretim projesi Kars ilinde gerçekleştirilmiştir.


Anadolu Üniversitesi bünyesinde Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen projelerle \"Kıymetli ve Yarı Kıymetli Taş Atölyesi\" kurulmuştur. İlk olarak Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde Buca Meslek Yüksek Okulu'nda bu konuda eğitim veren bir bölüm açılmıştır. Daha sonraları Muğla, Afyon Kocatepe ve Mersin Üniversitelerine bağlı meslek yüksek okullarında programlar açılmıştır.
Ankara, İstanbul ve İzmir'de bulunan basit kesme, şekillendirme, tamburlama yöntemlerinin uygulandığı atölyeler ile kıymetli ve yarı kıymetli taş ve mineralleri satan hobi mağazaları yurtiçi üretimine kısmen pazar yaratmaktadır.

SEKTÖRÜN SORUNLARI


Sektördeki başlıca sorun belli bir üretim ve pazarlama düzeninin kurulamamış olmasıdır. Bunun nedenleri yarı kıymetli taş oluşumlarının küçük boyutta olmaları, Maden Kanunu'nda bu sektöre dönük özel koşulların yer almaması, Uzakdoğu ülkelerinden çok ucuza işlenmiş taş ithalatı yapılmasıdır.
Küçük boyutlu taş yataklarında işletme masrafları, kalıcı tesis kurulduğu zaman kârlılığı ortadan kaldırmaktadır. Kalıcı tesis kurulmadığı durumlarda ise taş yatakları yöre köylülerince veya bölgeye gelen yöre dışı kişilerce kaçak olarak çıkarılmakta; taş toplayıcılar ve pazarlamacılar aracılığı ile değişik kılıflar altında yurtdışına çıkartılmaktadır.
Ufak boyutlu atölyelerin dışında yapılan ve yapılmaya çalışılan fabrika yatırımları, ucuz ithalat karşısında sonuçsuz kalmaktadır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Yarı kıymetli taş oluşumlarının talanını önlemek için yataklaşmanın yakınındaki yöre köylülerinin bilinçlendirilmesi ve köye ekonomik girdilerin sağlanması gerekir. Girişimlerimiz sonucunda bu amaçla Anadolu Üniversitesi bünyesinde Devlet Planlama Teşkilatı'nca desteklenen iki proje ile bir atölye-laboratuar kurulmuş olmasına rağmen, çeşitli olumsuz gelişmeler nedeniyle köy düzeyine inilememiştir. Üniversitelerde yer alan meslek yüksek okullarında uygulanan öğretim programları ile yöre köylüleri de bilinçlendirilmelidir. Orman köylülerini meslek edindirme amacıyla kurulan Bilecik ve Düzce'de bulunan okulların benzerleri, yarı kıymetli taşların bol bulunduğu yörelerde de kurulmalıdır.
Değiştirilme çalışmaları yapılan Maden Kanunu kapsamında küçük maden işletme koşulları tanımlanmalı, kolaylıklar sağlanmalı ve kaçak üretimler yasallaştırılmalıdır.


Hiç değilse en az bir yarı kıymetli taş borsası kurulmalı ve çeşitli şekillerde üretilen taşlar bu borsada değerlendirilmelidir. Bugün için bile hangi cins taşın hangi yöreden ve ocaktan çıkarıldığı bilinebilmektedir. Zaman içinde bu konuda yetişmiş eksperler olacaktır ve taşlar belgelenerek yasallaşma sağlanabilecektir...kaynak:
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları

Konu oguzgolcik tarafından (23.10.08 saat 11:06 ) değiştirilmiştir..
Konu kapatılmıştır.

Tags
değerli, etkileri, taşlar, yarı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:00 .