Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Eğitim > Cinsellik anlatılıyor diye biyolojiye alkol var diye kimyaya kızlarını göndermiyorlar

Eğitim hakkinda Cinsellik anlatılıyor diye biyolojiye alkol var diye kimyaya kızlarını göndermiyorlar ile ilgili bilgiler


Cinsellik anlatılıyor diye biyolojiye, alkol var diye kimya dersine kızlarını göndermiyorlar 17 Şubat 2008Banu TUNA Lale Akgün (54), İstanbul doğumlu bir Alman vatandaşı. Almanya***8217;ya 1962***8217;de ailesiyle taşındı. Marburg Üniversitesi Psikoloji

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.02.08, 19:11
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cinsellik anlatılıyor diye biyolojiye alkol var diye kimyaya kızlarını göndermiyorlar

Cinsellik anlatılıyor diye biyolojiye, alkol var diye kimya dersine kızlarını göndermiyorlar

17 Şubat 2008Banu TUNALale Akgün (54), İstanbul doğumlu bir Alman vatandaşı. Almanya***8217;ya 1962***8217;de ailesiyle taşındı. Marburg Üniversitesi Psikoloji Bölümü***8217;nü bitirdi. Uzun yıllar psikoterapist ve aile terapisti olarak çalıştı. Bu dönemde hastalarının büyük bölümü Türk***8217;tü. Köln Üniversitesi***8217;nde doktora yaptıktan sonra, eğitim görevlisi oldu. 1996***8217;da Kuzeyren-Vestfalya Eyaleti***8217;nin göç ve uyum merkezini kurdu, yöneticiliğini yaptı. Almanya***8217;da yaşayan diğer Türklerle ve onların sorunlarıyla daima iç içeydi.

2002***8217;de, 26 yıldır üyesi bulunduğu Sosyal Demokrat Parti SPD***8217;den Köln milletvekili olarak Federal Meclis***8217;e seçildi. 2005 seçimlerinde koltuğunu korudu. Önceki hafta Köln***8217;de 16 bin kişiye hitaben konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, "Ludwigshafen***8217;daki yangını iç politika için kullanıyor" dedi. Federal Meclis***8217;teki bir Türk milletvekili olarak sadece seçim bölgesinden değil, tüm Almanya***8217;daki Türklerden her gün yüzlerce mail alıyor, oradaki Türklerin nabzını iyi tutuyor. Kundaklama mı, kaza mı olduğu hálá belirlenemeyen Ludwigshafen yangınından sonra kendisiyle, Almanya***8217;daki Türklerin durumunu konuştuk.

ALMANCA ÖĞRENMEYE DİRENEN YOK

Buradaki Türklerin ne kadarı Almanca konuşuyor, ne kadarı konuşmuyor, bunu söylemek çok zor. Sokakta beş kelime konuşan adam da Almanca biliyorum diyor. Ama şu kadarını söyleyeyim, hiç Almanca bilmeyen yok. Hemen hemen bütün Türkler sokakta derdini anlatacak kadar biliyor. Katiyen öğrenmeye karşı direndiklerine inanmıyorum. Çoğunlukla şartlar bunu getiriyor. Gelin geliyor kızcağız, hamile kalıyor, çocuğu oluyor, bir çocuğu daha oluyor... Ülkeye gelmesinin üzerinden 5-6 yıl geçiyor. Çevresinde hep Türkler olduğu için Almanca konuşma imkanı da bulamıyor. Ve bu genç kadın Almanca bilmeyenler kategorisine giriyor.

TÜRKLERLE İTALYANLAR EĞİTİMDE EN ALT SIRADA

Uyumsuzluk, eğitimsizlikle beraber gidiyor. Almanya***8217;da eğitim bakımından en alttaki iki göçmen grup Türklerle İtalyanlar. Bu da gösteriyor ki, bunun ne dinle, ne de AB üyesi olmakla alakası var. Almanya***8217;daki Türkler eğitim konusunda fazla yol alamadı. Üniversite okuyanların sayısı hálá çok az.

LAİKLER VE DİNCİLER BURADA DA BÖLÜNDÜ

Bundan birkaç yıl evvel Essen***8217;de, Almanya***8217;ya Türklerin göçüyle ilgili bir sergide fotoğraflar vardı. 1962***8217;den 1970***8217;e kadar gelen Türklerin kıyafetlerinin Almanlar***8217;ınkinden bir farkları olmadığını görüyorsunuz. 1980***8217;den sonra Türkiye***8217;de değişen ortamın Almanya***8217;ya yansıdığını söylemek pek yanlış olmaz. Almanya***8217;daki Türkler arasındaki en derin bölünme laikler ile dinciler arasında oldu. ZatenTürkiye***8217;deki her türlü politik grubu burada görebilirsiniz. Laiklik elden gidiyor diyenlerle, özgürlük gereği türban serbest bırakılmalı diyenler ikiye ayrıldı.

İLK TESETTÜR MAĞAZASINI 1980***8217;LERDE GÖRDÜM

Türkiye ile Almanya arasında ilişkiler çok sıkı ve buradaki dini organizasyonların bazıları Türkiye***8217;den besleniyor.Ben ilk defa Köln***8217;de 1980***8217;lerde ortasında tesettür kıyafetleri satan bir dükkan görmüştüm. Ondan sonra bu tip dükkanlar çığ gibi arttı. Şimdi her gün bu tip mağazaların önünden geçiyorum. Tesettür modasını sizden daha iyi takip ediyorum belki de. Örneğin şimdi başına türban takıp, altına dar pantolon ve topuklu ayakkabı giyen kadınlar var.

YİMPAŞ DAVASI KARARLARI UYGULANMALI

Buradaki en başta sağlık, eğitim, işsizlik gibi sorunlar geliyor. Türk hükümetinin bu alanlarda yapacak bir şeyi yok. 4 bin kilometre uzaktan buradaki uyum sürecine katkıda bulunamazsınız. Almanya***8217;nın aktif davranıp insanları kucaklaması lazım.

Sadece bir konuda buradaki Türkler***8217;e yardım edebilir Türk hükümeti: Bu da, Almanya***8217;daki mahkeme kararlarının Türkiye***8217;de kabul edilmesi. Ancak bu konuda henüz hiçbir girişim yok. Örneğin Yimpaş davasındaki mahkeme kararlarının Türkiye***8217;de bir an evvel kabul edilmesi ve insanların artık paralarını alması lazım. Bin tane kazanılmış dava var.

KIZLARI İÇİN AYRI SPOR DERSİ İSTİYORLAR

Almanlar için uyum, Almanca konuşabilmek, çocukların meslek eğitimi alması, kızların zorla evlendirilmemesi, namus cinayetlerinin olmaması anlamına geliyor. Konu hep buraya dayanıyor zaten. Son yıllarda Alman medyasında en çok yer alan konular; zorla yapılan evlilikler, kızlara baskı, namus cinayeti, türban. Yani kadın-erkek eşitsizliğiyle doğrudan ilgili konular. Örneğin Almanya***8217;da çocuklar ilkokuldan itibaren eğitim programının bir parçası olarak birkaç günlük gezilere çıkarılır. Türk aileler kızlarını yollamak istemiyor. O kadar absürd durumlarla karşılaşıyoruz ki: Kızları önce yüzme dersine göndermek istemiyorlar. Arkadan spor dersine göndermiyor veya ayrı spor dersi istiyor. Derken biyoloji dersine giremez diyorlar, çünkü cinsellik eğitimi var. Tek tük de olsa alkolle çalışıldığı için kimya dersine çocuğunu yollamak istemeyen ailelere bile rastlıyoruz. Bu vakalar hemen Alman basınında haber oluyor.

SOLINGEN TRAVMASI UNUTULMADI

Ludwigshafen***8217;da ne olduğu daha belli değil. Ama Türkler***8217;in konuya hassasiyeti gösteriyor ki, Solingen bir travma ve bu travma kolektif bilinçaltına işlemiş. Nerede bir yangın olsa Türkler hemen 1993***8217;teki Solingen yangınını hatırlıyor. O vakit herkes evine yangın söndürücü tüp almıştı. Ama şu ana kadar herkes üzerine düşeni gayet iyi yaptı. Soruşturma sonucunu beklemek gerekiyor. Eğer yangının sabotaj olduğu ortaya çıkarsa, 1992***8217;den bu yana Alman ve Türk toplumları arasında kurulan güven köprüleri yıkılır. Ama bu saatten sonra ilişkilerin kökten zedelenmesi zor. Çünkü her iki ulus dip dibe yaşıyor, bire bir ilişki kuruyor, komşuluk, arkadaşlık ediyorlar. Türkler pistir, sarmısak kokar gibi önyargılar yıkıldı.

Başbakan Erdoğan***8217;ın Köln ziyareti heyecanlı bir futbol maçı gibiydi

En çok üzerinde durulan olay, Başbakan Erdoğan***8217;ın Köln***8217;de 16 bin kişinin önünde yaptığı konuşmaydı. Şehir şehir bilet dağıtıldığı söyleniyordu. Konuşmadan evvelki 4-5 günde, Köln***8217;ü resmen dağ taş Erdoğan resimleriyle kapladılar. Ama nasıl büyük panolar! Fonda bir Alman bayrağı, kırmızısına bir Türk bayrağı oturtulmuş. Önünde Erdoğan size doğru yürüyor. Altındaki yazılar yüzde 90 Türkçe. "Türkiye***8217;nin lideri Tayyip Erdoğan Köln***8217;e geliyor" yazıyor. Almanca***8217;sında da "Türkiye***8217;nin kalbi Köln***8217;de atacak" diyor. Bu kampanya için 350 bin Euro harcandığı söyleniyor. Almanya***8217;da seçim zamanı bile bu kadar harcama yapılmaz. Köln***8217;deki konuşmanın içeriğinden çok hissi yanını ilginç buldum. "Siz mutluysanız biz de mutluyuz, siz rahatsanız biz de rahatız" dedi. Alkış koptu tabii. Futbol maçı gibiydi.

Yeni bir yasa çıkıyor, Türkiye***8217;de buradan mektup göndererek oy kullanılabilecek. Almanya***8217;da hálá Türkiye vatandaşlığına sahip 1 milyon 700 bin kişi var. Çocukları çıkarırsak bunların yaklaşık 1 milyon 200 bini Türkiye***8217;deki seçimlerde oy kullanma hakkına sahip. Tam bu sırada Almanya***8217;nın göbeğinde 16 bin kişi Türkiye seninle gurur duyuyor diye bağırıyor. İlerisi için bir seçim yatırımı, sondaj çalışması yapmış olabilir. Ama bu ziyaret ve gövde gösterisi asıl Alman sağ partilerinin işine yarayacak. Bunu politik malzeme olarak kullanacaklar. Biz sosyal demokratlar olarak yine sokaklara dökülüp gösteri yapmak zorunda kalacağız.

Cinsellik anlatılıyor diye biyolojiye, alkol var diye kimya dersine kızlarını göndermiyorlar - Hürriyet
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alkol, anlatılıyor, biyolojiye, cinsellik, göndermiyorlar, kimyaya, kızlarını, var

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:44 .