Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Siyaset ve gündem > Öldürülen JİTEM ci Binbaşı Cem Ersever ’in arşivi, Küçük ’ün çiftlik evinde bulunmuş!

Siyaset ve gündem hakkinda Öldürülen JİTEM ci Binbaşı Cem Ersever ’in arşivi, Küçük ’ün çiftlik evinde bulunmuş! ile ilgili bilgiler


Ergenekon soruşturmasında müthiş iddia BU HABERİN DETAYI Cem Ersever kimdir? Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün çiftlik evinde, öldürülen Binbaşı Cem Ersever’in yıllardır kayıp olan ve JİTEM adlı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 31.01.08, 21:39
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Öldürülen JİTEM ci Binbaşı Cem Ersever ’in arşivi, Küçük ’ün çiftlik evinde bulunmuş!

Ergenekon soruşturmasında müthiş iddiaBU HABERİN DETAYI
Cem Ersever kimdir?

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün çiftlik evinde, öldürülen Binbaşı Cem Ersever’in yıllardır kayıp olan ve JİTEM adlı gayrı resmi istihbarat biriminin gizli arşivinin çıktığı iddia edildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube (TEM) ekipleri tarafından Beşiktaş Levazım Sitesi’ndeki evinden 22 Ocak sabahı saat 06.00 sıralarında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün Bilecik Gölpazarı İlçesi Türkmen Köyü’ndeki çiftlik evine de operasyon yapıldı. Vatan Gazetesi'nin haberine göre; Küçük’ün özenle koruduğu binlerce sayfalık arşivine el konuldu.
Belgeler incelendikten ortaya müthiş bir iddiaya ortaya atıldı. Emniyetten sızan bilgiye göre devlete ve silahlı kuvvetlere ait “gizli bilgiler”in yer aldığı dokümanlar arasında 1993 yılında öldürülen ve yıllarca JİTEM adlı istihbarat biriminin başkanlığını yapan emekli binbaşı Cem Ersever’in “kayıp olan arvişi” de bulunuyordu.
JİTEM’in başındaydı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından büyük bir titizlikle incelenen belgeler tüm dikkatleri yeniden JİTEM adlı istihbarat birimi üzerine çekti. 12 Eylül ihtilalinden sonra bizzat istihbaratçı Veli Küçük tarafından kurulduğu söylenen ancak varlığı hiç bir zaman kanıtlanamayan Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilatı’nın (JİTEM) başına da Güneydoğu’da PKK ile mücadele eden Binbaşı Cem Ersever getirildi.
Yanına topladığı PKK itirafçıları ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım gibi isimlerle bölgede JİTEM adına faaliyet yürüten Ersever, başında bulunduğu kuruluşun kurucusu Veli Küçük’le de yakın ilişki içerisinde oldu.
JİTEM’İ deşifre etti
Ersever, PKK ile mücadele konusunda özellikle de polis bölgesinde zaman zaman “rutin dışına çıkan” JİTEM’in faaliyetlerinden rahatsız olunca Yeşil kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım ve bazı faili meçhul cinayetlerle ilgili Aydınlık Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in kuşkulu bir uçak kazasında ölümünün üzerinden bir ay geçmeden, 17 Mart 1993’de 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti. İstifa mektubunda “Güneydoğu’da yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir” demiş ve PKK ile mücadelenin eksikliklerini kamuoyuna duyurmaya çalışacağını açıklamıştı.
Öldürüldü, arşiv kayboldu
JİTEM’in “rutin dışı faaliyetleri”, Mahmut Yıldırım ve faili meçhul cinayetlerle ilgili anlattıklarından sonra hedef haline gelen Ersever, Aydınlık gazetesine anlattıkları ile ilgili mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993’de Ankara’ya gittikten sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Ersever her yerde aranırken önce sevgilisi Neval Boz’un cesedi Ankara Çamlıdere’de, bir gün sonra JİTEM’de çalışan itirafçı Murat Demir’in cesedi Polatlı’da, 4 Kasım 1993’te de kendisinin cesedi Elmadağ’da bulundu. Kim tarafından öldürüldüğü sır olarak kalan Ersever’in Ankara’daki evinde tuttuğu ve içinde JİTEM’le ilgili çok gizli belgelerin bulunduğu “arşivi” de kayboldu.

Küçük’e arşiv sorgusu
Yıllardır sır olan bu arşiv, iddialara göre Veli Küçük’ün Bilecik Gölpazarı İlçesi Türkmen Köyü’ndeki çiftlik evine düzenlenen baskında ortaya çıktı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nde 4 gün sorgulanan Veli Küçük, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde hakim karşısına çıkarken kendisine çok önemli ve gizli belgelerin bulunduğu bu arşiv ile ilgili hakim tarafından sorular yöneltildi.
“JİTEM’in kurucusuyum”
Küçük verdiği cevapta şunları söyledi:

“Ben JİTEM’in kurucusu olarak biliniyorum. Kanunda yeri olan bir birimdir. Bu bende bir meslek hastalığı olarak niteleyebileceğim arşivleme alışkanlığından dolayı bana görev sırasında değişik yerlerden ulaşan belgeleri dosyalayarak muhafaza ettim. Emekli olduktan sonra da bu şekilde gelen belgeleri arşivledim. Beni seven insanlar da bu tür bilgi ve belge akışını bana sağlarlar. Evimde bulunan gizlilik niteliği yüksek olan belgeleri arşivlemem, karakterimin ve alışkanlığımın bir yansımasıdır. Aynı zamanda yazıya dökülen gizli konuşma kayıtları da bunun içinde yer alıyor. Evimde, gündemdeki Ergenekon, Lobi gibi belgelerin orijinal nüshalarının çıkması da arşivleme hastalığımdan kaynaklanmaktadır”
Emniyet bilgi vermedi
Veli Küçük’ün evinden Cem Ersever’in arşivinin çıktığı iddiaları üzerine görüştüğümüz bir Emniyet yetkilisi, “yayın yasağı olduğu gerekçesi” ile açıklama yapmadı. Aynı yetkili, “Bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamız şimdilik sözkonusu olamaz. Sorunuza olumlu ya da olumsuz yanıt veremem” dedi.


Ergenekon soruşturmasında müthiş iddia - Hürriyet

Konu nuvekolik tarafından (31.01.08 saat 21:45 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 01.02.08, 20:15
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Öldürülen JİTEM ci Binbaşı Cem Ersever ’in arşivi, Küçük ’ün çiftlik evinde bu

Ersever'in arşivi Küçük'te miydi?

Cem Ersever, 1993 yılında Ankara'da öldürüldü.
'Ergenekon'da iki yeni iddia: Ersever'in belgeleri Veli Küçük'te çıktı. Zekeriya Öztürk'te bulunan 'Mumcu'yu MİT öldürdü' başlıklı bir evrak kayıplara karıştı

RADİKAL - İSTANBUL - Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün evinde, 1993'te faili meçhul bir cinayete kurban giden emekli Binbaşı Cem Ersever'in sırlarla dolu arşivinin bulunduğu öne sürüldü. Tutuklu bir diğer subay Zekeriya Öztürk'ün evinde, Danıştay saldırısı sonrası 'Uğur Mumcu'yu MİT öldürdü' başlıklı evrak bulundu. Bu evrak soruşturma dosyasında yok.
Ergenekon Terör Örgütü'ne yönelik operasyonda tutuklanan Veli Küçük'ün Bilecik'teki çiftlik evinde yapılan aramalarda devletin gizli belgelerinin de içinde bulunduğu gizli bir arşiv ortaya çıkmıştı. Veli Küçük'ün emekli olmasının ardından belge toplamaya devam ettiği anlaşılmıştı. Radikal 'Ergenekon Arşivi' başlığıyla bu haberi yayımlayarak geçmişte karanlıkta kalan pek çok olayı, bu arşivin aydınlatabileceğini anlatmıştı. Küçük'ün, büyük arşivinden JİTEM'ci Cem Ersever'in öldürülmesinden hemen sonra ortadan kaybolan arşivinin çıktığı öne sürüldü.
Ersever, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in kuşkulu
uçak kazasında ölümünden sonra görevinden istifa etmişti. Ersever, ordudan ayrıldıktan sonra gazetecilere önemli açıklamalar yapmıştı. Susurluk skandalından sonra adını bütün Türkiye'nin duyacağı Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım'dan bahsediyor, faili meçhul cinayetler konusunda bilgiler veriyordu. Devlet tarafından varlığı hiçbir zaman kabul edilmeyen JİTEM'in Güneydoğu sorumlusu olduğu öne sürülen Binbaşı Ersever'in, 4 Kasım 1993'te Ankara'da cesedi bulundu. Sevgilisi Neval Boz ve adamı olduğu öne sürülen Mustafa Deniz öldürülmüştü. Arşivi ise kaybolmuştu.
Susurluk raporunda Hanefi Avcı, Ersever'in arşivinin, dönemin Habur Gümrük Müdürü Ali Balkan Metel'in şoförü Kemal Uzuner'in evinde muhafaza edildiğini söylemişti. Avcı'nın anlatımlarına göre jandarma, Uzuner'in evindeki malzemeleri almıştı. Ayrıca Kemal Uzuner ile randevulaşan Ersever'i tuzak kurarak ele geçirdiler. İddialara göre Ersever, Veli Küçük'ün adamı olan Yeşil tarafından öldürüldü. Uzuner, Kutlu Savaş'a verdiği ifadede Ersever'in arşivinin bulunduğu valizi aldıktan sonra öldürüldüğünü söyledi.
14 yıldır kayıp olan bu arşivin Ergenekon operasyonu kapsamında Veli Küçük'ün evinde ele geçirilmesi, yıllardır gündemde olan iddiaları doğruluyor. Ersever'in arşivi JİTEM faaliyetlerini ortaya çıkarabilir.
Ersever'in ölümüyle ilgili iddialarda isimleri yan yana gelen Veli Küçük ve Ali Balkan Metel, Yeni Batı Trakya Türkleri Dergisi'nde kurucu olarak görünüyor. Derginin künyesinde Yayın Kurulu Başkanı olarak Veli Küçük'ün adı yazılı. Kurucular arasında Ali Balkan Metel yer alıyor. Soner Yalçın'ın 'Binbaşı Ersever' isimli kitabında adı geçen eski Gümrük müfettişi Necati Can da derginin künyesinde var.

Kayıp evrak
Taraf gazetesinin haberine göre; Ergenekon örgütü tutuklu sanıklarından Zekeriya Öztürk'ün evinde 'Uğur Mumcu'yu MİT ve Özel Kuvvetler Öldürttü' başlıklı dört sayfalık bir evrak bulundu. Danıştay saldırısından sonra bulunan evrak, tutanaklara geçti. Ancak tutanakta kayıtlı evrak Danıştay saldırısı dava dosyasında bulunmuyor.
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcının, 11 kişinin mahkemece serbest bırakılmasına yaptığı itirazı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi inceledi. Mahkeme, savcılığın yakalama emri çıkarılması yönündeki talebini reddetti. Mahkeme heyeti sanık avukatlarının, müvekillerinin serbest bırakılması için yaptığı başvuruları da inceledi. Avukatların talepleri kabul edilmedi.
JİTEM'ci faili meçhul
Ahmet Cem Ersever, 1950 yılında Erzurum'da doğdu. 11 Aralık 1979'da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından çeşitli illerdeki kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi. 12 Eylül sonrasında Güneydoğu'da PKK'ya karşı istihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek amacıyla kurulan JİTEM'in fikir babasıydı. Barzani ve Talabani'nin Ankara ile bağlantısını kurdu. Türkmenlerle ve Irak istihbaratıyla yakın ilişkisi vardı. ABD ve İngiltere gizli servisleriyle ilişkilerinin olduğu öne sürülüyordu. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in şüpheli bir uçak kazasında ölümünün üzerinden bir ay kadar sonra 17 Mart 1993'de 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti. İstifa mektubunda, "Güneydoğu'da yetkili organlar içerisinde oluşturulan bir çete, cereyan eden hadiselerin gerçek boyutlarının Türk Milleti tarafından görülmesini engellemektedir" dedi. Ahmet Aydın takma adıyla, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler isimli kitapları yazdı. 4 Kasım 1993'de Ankara'da cesedi jandarma tarafından bulundu. Susurluk raporunda ayrı bir başlık altında incelendi. Raporda arşivine dikkat çekiliyor ve jandarma tarafından alındıktan sonra öldürüldüğü anlatılıyordu.
Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Ersever'in arşivi Küçük'te miydi?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
’in, ’ün, arşivi, binbaşı, bulunmuş!, cem, çiftlik, ersever, evinde, jıtem, küçük, öldürülen

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:10 .