Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Mimarlık Bölümü > Detay Stüdyosu > Emile Zola Yazınından Mimari/Kentsel Mekana Dair Okumalar Ve Düşünceler

Detay Stüdyosu hakkinda Emile Zola Yazınından Mimari/Kentsel Mekana Dair Okumalar Ve Düşünceler ile ilgili bilgiler


Emile Zola Yazınından Mimari/Kentsel Mekana Dair Okumalar Ve Düşünceler 1960***8217;lardan başlayarak gelişen başlıca paradigmaların etkisiyle mimarlığın disiplinlerarası niteliği güçlenmektedir. Dilbilimsel çalışmalar mimari/kentsel mekanın doğrudan bir metin gibi okunarak çözümlenmesiyle bilgi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.03.11, 14:33
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Emile Zola Yazınından Mimari/Kentsel Mekana Dair Okumalar Ve Düşünceler

Emile Zola Yazınından Mimari/Kentsel Mekana Dair Okumalar Ve Düşünceler 1960***8217;lardan başlayarak gelişen başlıca paradigmaların etkisiyle mimarlığın disiplinlerarası niteliği güçlenmektedir. Dilbilimsel çalışmalar mimari/kentsel mekanın doğrudan bir metin gibi okunarak çözümlenmesiyle bilgi üretilmesi ve veya mekana dair bilginin yazınsal metinler üzerinden okunarak edinilmesi olmak üzere başlıca iki yaklaşım üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda, çalışma yazın eserinin mimarlığın özgül bilgi alanına katkısını tartışmaktadır.
Emile Zola***8217;nın Rougon-Macquart serisinin 7. - 11. romanları incelenmektedir. Yazınsal mekanın, sorgulama aracı olarak ürettiği anlamların mimarlığın kuramsal alanında yer almasının gerekliliği benimsenmektedir. Seçilen eserlerdeki 19. yy. Paris kenti ve kentsel yaşantısının modernleşmesine dair eleştirel metinler üzerinden yapılan mekansal okumanın, mimarlığının bilgi alanına doğrudan katkı sağladığı savlanmaktadır. Yazınsal metinlerin mekanbilime yönelik didaktik ve esinlenme (tasarım sürecine esin kaynağı oluşturmak) anlamında katkısı vurgulanmaktadır.

In the process of associating architecture with other disciplines after 1960, there has been much concentration on the analysis of space as a direct text and/or reading of it through literary texts about the production of knowledge related to space. In this context, this study discusses the contribution of the literary text to the specific field of the knowledge of architecture. Selecting the 7th through 11th novels of Emile Zola***8217;s Rougon-Macquart series, a spatial reading of Emile Zola***8217;s critical approach to the modernization of the city of Paris and urban life is revealed, which will directly contribute to the field of knowledge of urban architecture. As a result, the study emphasizes the necessity of the meanings, which ***8220;literary space***8221; produces as ***8220;a tool of questioning***8221;, to take place in the theoretical realm of architecture.
2.JPG
1.Başlarken...
1960***8217;lardan başlayarak, diğer disiplinlerden içselleştirilen ve mimarlık kuramlarının yanı sıra edebiyat, felsefe, sosyoloji, antropoloji disiplinlerini yeniden biçimlendiren fenomenoloji, estetik, dilbilimsel kuram (göstergebilim, yapısalcılık, postyapısalcılık, yapı bozumculuk), marksizm ve feminizm gibi başlıca paradigmaların etkisiyle mimarlık diğer disiplinlerle yeniden ilişkilenmekte ve mimarlık kuramının disiplinlerarası niteliği güçlenmektedir (Nesbitt, 1996: 16-17). Mimarlar bir süredir dilbilimsel alanda anlamın belirlenmesi ve edinilen bilginin linguistic analoji üzerinden mimarlığa uyarlanması üzerinde çalışmaktadır. Özellikle mimarlığın konvansiyonelliği ve mimar olmayanların anlam yapılanmasını kavraması sorgulanmaktadır (Nesbitt, 1996: 32). Çalışmalar mimari/kentsel mekanın doğrudan bir metin gibi okunarak çözümlenmesiyle bilgi üretilmesi ve/veya mekana dair bilginin yazınsal metinler üzerinden okunarak edinilmesi olmak üzere başlıca iki yaklaşım üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda, çalışma yazın eserinin mimarlığın özgül bilgi alanına katkısını tartışmaktadır.
Foucault ***8220;bir kültür içerisinde ifadelerin ortaya çıkışını ve yok oluşunu, olayların ve şeylerin sürekliliklerini, paradoksal varoluşlarını belirleyen kurallar oyununa arşiv adını vermektedir***8221; (Foucault, 1999: 9) ve arşiv araştırması için ***8220;bilginin arkeolojisi***8221; adını verdiği yöntemi benimsemektedir. Yeni tarih yazımına dair bu yöntemin sistemlerin ***8220;arşitektonik birliklerine***8221; dayandığını ve ***8220;edebi çözümlemeyi ***8230;bir esere, bir kitaba, bir metne özgü yapıyı buna eklemek***8221; gerektiğini (Foucault, 1999: 16) belirtmektedir. Bu bağlamda yazınsal eser üzerinden gerçekleştirilen mekansal okuma arşiv ve/veya kaynak taramasına dönüşmektedir (Tümer, 1984: 12). İnsan-mekan ilişkilerini tek anlatı aracı olan dil ile dışlaştırarak anlatan yazarlar ***8220;iyi gözlem yapan, duyarlı kişilerdir***8221; (Tümer, 1984: 11) ve izlenimlerini okuyucuya aktarmak becerileri vardır. Dolayısıyla yazınsal eser insan-mekan ilişkileri üzerine bilgiler barındırmaktadır ve yararlanmamak, ***8220;kaynak savurganlığı***8221;dır (Tümer, 1981:35).
Yazında doğalcılığın başka bir deyişle sağlam belge ve bilimsel gözleme dayalı inceleme edebiyatının kurucusu yazar Zola, eserlerinde 19. yy Paris kentinde gündelik yaşamın belgesel öyküsünü idealizme kaymadan nesnellikle yansıtmaktadır. Yazın tarihinde kentleri ile özdeşleşmiş yazarlara rastlanmaktadır. Dostoyevski***8217;yle St. Petersburg, Dickens***8217;la Londra, Balzac***8217;la Paris, Joyce***8217;la Dublin, Türk edebiyatında Mardin***8217;le Murathan Mungan, İstanbul***8217;la Orhan Pamuk çoğu zaman birlikte anılmaktadır. Ancak Keating (1984: 133), Dickens ve Zola***8217;yı yazında kent gündelik yaşamını bütüncül ve gerçekçi şekilde anlatabilmenin sanatsal boyutunu duyumsayabilen son romancılar olarak göstermektedir. Zola***8217;nın 19. yy. Paris kenti ve kentsel yaşantısının modernleşmesine dair eleştirel yaklaşımını gerçek belgelere ve bilimsel gözleme dayanarak anlattığı eserleri üzerinde yapılacak mekansal okumanın mimarlığının bilgi alanına doğrudan katkı sağlayacağına inanılmaktadır. Bu nedenle, Emile Zola***8217;nın (1840-1902) eserleri incelemenin nesnesi olarak belirlenmektedir.
Çalışmada Zola***8217;nın eserlerini yapısalcı biryaklaşımla çözümleyerek mimari kentsel mekana dair bilgilerin arkeolojisini yapmak benimsenmektedir. Seçilen eserler ***8220;tutarlı ve homojen bütünlüğünün kurulması***8221;, metinsel ***8220;çözümleme düzeyinin ve onun için uygun olan elemanların tanımlanması***8221;, bütünü belirginleştirmek olanağını veren ilişkilerin belirlenmesi***8221; (Foucault, 1999: 23-24) için mimari/kentsel bilinçle okunmaktadır. Eserlerde yer alan mimari/kentsel mekana dair anlatılar, metnin yani özdeksel gösterenin karelerine ayrılması işlemini ifade eden ***8220;kesitleme***8221; (Barthes, 1993:132) yöntemiyle saptanmaktadır. Aynı zamanda metindeki bir olgunun başka metinlere yaptığı göndermeleri kapsayan ***8220;metinlerarası***8221; (Barthes, 1993: 133) geçişlilik olanakları aranmakta ve metinsel ifade ile gösterdiği mekansal içerik arasında ilişki kurularak ***8220;anlamlama***8221; (Barthes, 1993: 41) gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, ***8220;anlamlama***8221; edimi için metinde biçimsel olarak yer alan mimari kentsel mekana dair anlatıların okuma yöntemiyle mimarlığın bilgi alanını kapsayan katmanlara taşınabilirliği benimsenmektedir.

Nur ÇAĞLAR1
Zeynep Tuna ULTAV2
1 Doç. Dr., Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü
2 Doktora Öğrencisi, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2004212NurCaglar.pdf (531,5 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dair, düşünceler, emile, mekana, mimari/kentsel, okumalar, yazınından, zola

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:59 .