Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Mimarlık Bölümü > Mimarlık ve Tasarım Tarihi > Bir paradigma olarak mimari temsilin incelenmesi

Mimarlık ve Tasarım Tarihi hakkinda Bir paradigma olarak mimari temsilin incelenmesi ile ilgili bilgiler


Bir paradigma olarak mimari temsilin incelenmesi-A study on the architectural representation as a paradigm Mimari temsil Rönesans***8217;tan bu yana bilinçli olarak mimarlık mesleğinde önemli bir betimleme aracıdır. O bu süre

Like Tree1Likes
  • 1 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.10.10, 04:52
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Bir paradigma olarak mimari temsilin incelenmesi

Bir paradigma olarak mimari temsilin incelenmesi-A study on the architectural representation as a paradigm
Mimari temsil Rönesans***8217;tan bu yana bilinçli olarak mimarlık mesleğinde önemli bir betimleme aracıdır. O bu süre içerisinde genel olarak binaların teknik özelliklerini dile getiren pasif bir araç olarak görülmüştür. Fakat çağdaş mimarlık kültüründe mimari temsilin sahip olduğu bu kimlik, dönüşüme uğramış ve mimari temsil tasarımların etkin bir aracı olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada mimari temsilin sahip olduğu yeni karakter paradigma kavramı çerçevesinde incelenecektir. Bunun nedeni mimari temsilin mimarlık mesleğindeki etki alanlarını ve yarattığı değişimleri algılamada paradigma kavramının daha geniş açıklamalar ve anlamlandırmalar sunabilmesi, temsilin sadece teknik yönleriyle kalmayıp, sosyal ve kültürel niteliklerine de değinme imkanı sunmasıdır.

Architectural representation has been using consciously as an important depicting tool in architectural profession since the Renaissance. It has been seen as a passive tool which dealt with technical properties of a building or a group of buildings in this long interval. However, the notion has been transformed by the contemporary architectural culture and it was accepted as an active one in the architectural designs. In this study, the new character of the architectural representation will be examined according to the concept of paradigm. Because of its offerings extensive explanations and meanings about phenomenons, the concept of paradigm was selected for dealing with not only technical issues but also socio-cultural qualities of architectural representations. Thus, impacts on the architectural profession and its transformations which created by architectural representation will be grasped broadly. In this text, it will be indicated that the paradigmatic character of the architectural representation means firstly, it is not only a reproducing device of an idea but also shaping theme into the process of reflection; secondly, it is also affecting device of perception and behavior of the architects. The paradigms of representation can obtain extensive epistemological fundament for them. It enables architects to practice their profession more consciously than before. It is the mechanism which makes the decision on the use of representation tools or within the new conditions.

Giriş
Çağdaş mimarlık kültürünün yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren mimari temsile olan ilgisini giderek arttırdığı gözlemlenmektedir. Bu ilgi mimari temsilin karakterinde meydana gelen önemli değişikliklere dikkat çekmektedir. İlk bakışta, bu değişikliklerden en baskın olanı onun sıkı sıkıya bağlı olduğu inşa edilmiş nes-nesiyle arasındaki bağın zayıflaması ya da yö-nünün değişmesi, böylece mimari temsilin ken-dine yeni bir varlık alanı tanımlaması şeklinde formüle edilmektedir (Graafland, 1996). Öte yandan bu karakter değişikliği doğal bilimlerde, dilbilimde ve enformasyon teknolojilerinde meydana gelen değişimlerle de yakından ilişki-lidir (Woolgar, 1999). Bu gelişmelerin ışığında mimarlar mimari temsili retorik amaçlı olarak da kullanabileceklerinin farkına varmışlardır. Böylece birçok mimar kısmen de olsa inşa problemlerinin dışında kalarak temsil ortamında yer alan görece özerk bir mimarlık pratiği içinde yer almıştır. Mimari temsilin mimarların düşün-celerini dışlaştırdıkları pasif bir araç olmaktan çok, onları şekillendiren aktif bir araca dönüş-mesi şeklinde yorumlanan mimari temsilin bu yeni varlık alanı ve mimarlık üzerindeki önemli etkileri Kuhn tarafından ileri sürülen paradigma kavramı ile karşılanıp, açıklanabilir. Bu çalış-mada mimari temsilin paradigmal karakterinin belirli özellikleri betimlenecektir. İnceleme dil, paradigma ve temsil gibi belirli kavram ve dönemler üzerinde odaklanmaktadır. Bu kav-ramlar mimari temsili yönlendirdiklerinden do-layı, kültürel ve bilimsel ilişkiler bağlamında ele alınacaktır. Çalışma daha çok Batı kültürünün mimari ürünleri üzerinde odaklanmaktadır. Yöntem olarak analojiye dayalı bir akıl yürütme seçilmiştir. Dil ve paradigma hakkındaki bilgi-mizden hareketle, mimari temsilin paradigmatik yapısı ortaya konmaya çalışılacaktır.
1.JPG
Tan Kamil GÜRER*, Atilla YÜCEL
İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Taşkışla, 34437, Taksim, İstanbul
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf itu-a_2005_4_1_TK_Gurer.pdf (1,11 MB (Megabyte), 16x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
incelenmesi, mimari, olarak, paradigma, temsilin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:19 .