Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Mimarlık Bölümü > İnsan ve Çevre İlişkileri > Farklı Mimari Biçimlerdeki Kafe/Pastane Mekânlarının Kullanıcıların Algı-Davranışsal Performansı Üzerine

İnsan ve Çevre İlişkileri hakkinda Farklı Mimari Biçimlerdeki Kafe/Pastane Mekânlarının Kullanıcıların Algı-Davranışsal Performansı Üzerine ile ilgili bilgiler


Bu araştırmada, benzer karakteristik özelliklerde fakat farklı biçimlerde (kare ve dikdörtgen) tasarlanmış iki adet kafe-pastane mekânının algı-davranışsal kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Buna göre, kafe-pastane mekânlarının mimari biçimlerinin kullanıcıların algı-davranışsal performansı üzerinde

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.04.10, 11:01
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Farklı Mimari Biçimlerdeki Kafe/Pastane Mekânlarının Kullanıcıların Algı-Davranışsal Performansı Üzerine

Bu araştırmada, benzer karakteristik özelliklerde fakat farklı biçimlerde (kare ve dikdörtgen) tasarlanmış iki adet kafe-pastane mekânının algı-davranışsal kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Buna göre, kafe-pastane mekânlarının mimari biçimlerinin kullanıcıların algı-davranışsal performansı üzerinde etkili olabileceği varsayılmaktadır. Bu varsayılan hipotezi test etmek için büyük bir mekânda var olduğu varsayılan, değişik mimari biçime sahip iki adet kafe-pastane mekânına ait dijital resimler hazırlanmış ve deneklerin bu mekânları değerlendirmeleri istenmiştir. Deneklerin her bir mekânı değerlendirmelerinde 12 sıfat çiftinden oluşan anlamsal farklılaşma ölçeği kullanılmıştır. Sonuçta, deneklerin anlamsal farklılaşma ölçeği kapsamında dikdörtgen biçimli kafe-pastane mekânını, kare mekâna göre daha olumlu algıladıkları belirlenmiştir.

This research focuses on determining perceptual and behavioral performance of the respondents related to two cafe-patisseries that are designed with the same techniques and styles but have different architectural forms (square and rectangular). It is believed that the architectural form of cafe-patisseries influences the perceptual and behavioral performance of the respondents. To test the assumption a study was organized based upon digital pictures of two various architectural forms of cafe-patisseries hypothetically located in a big space. Based on this assumption, each space was tested by using semantic differential scale through the use of bipolar adjective pairs. According to the results, respondents seem to have a more positive perception of rectangular space than square space on account of semantic differential scale.

1. GİRİŞ
Mimari mekânların çekiciliği, ferahlığı ve hoş¬luğu üzerine yapılan araştırmaların küçük bir bölü¬münde iç mekânın geometrik biçimi (kare, dikdörtgen, daire vb.), boyutları ve mekânın açık/dolaşım yâda ka¬palı alanları gibi mimari özelliklerinin kullanıcıların algı-davranışsal performansına olumlu/olumsuz etkileri üzerine odaklanmıştır (1-7). Bunlardan İmamoğlu (2) çalışmasında, taban alanı 36m2, tavan yüksekliği 2,70m olan ve genel karakteristiği aynı olmak üzere kare, -¡2 (1x1.414) ve V3 (1x1.732) oranlarında dikdörtgen planlı 1/10 ölçekli 3 oda maketi hazırlanmış ve deneklerin bu maketleri, 4'ü çekicilik, 5'i planlama, 8'i özgürlük etmeni olmak üzere 17 sıfat çiftinden oluşan genel değerlendirme ölçeği ile değerlendirmeleri istenmiştir. Buna göre, 42 'lik plana sahip oda kare odayla karşılaş¬tırıldığında özgürlük ve planlama etmenlerinde düşük, çekicilik etmeninde daha yüksek değerler almıştır. Ancak bu farklardan sadece özgürlük etmeninin is¬tatistiksel açıdan p < 0.05 düzeyinde anlamlı olduğu bildirilmiştir. Sadalla ve Oxley (3) çalışmasında, bir mimari mekânın büyüklüğünün olumlu/olumsuz algı¬lanmasında mekânın geometrik biçiminin etkili oldu¬ğunu ve buna göre aynı fiziksel büyüklüğe sahip dik¬dörtgen biçimindeki mekânın kare biçimli mekâna oranla daha büyük/geniş algılandığını tespit etmiştir. Akalın-Başkaya ve Yıldırım' ın (4) hastanelerin bekleme hollerinin kullanıcıların algı-davranışsal performansı üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmasında; sirkülâsyonu uzun kenarından verme imkânı olan dikdörtgen biçimli bekleme holunün, mekânın gerçek kullanıcıları tarafın¬dan kare biçimli hole oranla daha olumlu değerlendiril¬diği bildirilmiştir. Pennartz (5) çalışmasında, mimari mekânların boyutları ve biçimi ile onların çevresel ko¬şullarının düzenlenmesi arasında önemli bir ilişkinin ol¬duğunu belirlemiştir. Krier (6) çalışmasında, değişik ge
ometrik biçime sahip mimari mekânların (kare, dikdört¬gen, daire, oval, üçgen, sekizgen ve birbirine eklenen formlar) genel hatlarıyla kullanıcıların algısal değerlen¬dirmeleri üzerinde farklı etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Alp (7) farklı mimari biçime sahip ofis me¬kânlarının (dikdörtgen, üçgen, dairesel formlu) fiziksel ve niteliksel özellikleri arasındaki farklılıkları karşılaş¬tırdığı çalışmasında ise, mekânların birbirinden farklı bir estetiğe sahip olduğunu, özellikle üçgen ve dairesel planların alışılagelen dik açılı mekân organizasyonlarına göre daha çok tercih edildiğini ileri sürmüştür. Sonuçta, genel olarak; yapılan bu çalışmalardan aynı fiziksel bü¬yüklükte fakat farklı geometrik biçimlerdeki (kare, dik¬dörtgen vb.) mekânların algılama büyüklüklerinin birbi¬rinden farklı olabileceği anlaşılmaktadır.
Araştırmanın varsayımı: Yukarıda belirtildiği üzere değişik mimari biçime sahip mekânların kullanı¬cılar tarafından nasıl algılandığıyla ilgili çok az sayıda araştırma yapılmıştır ve bunların sonuçları birbirini güçlendirebilecek nitelikte değildir. Bu nedenle, mimari mekânların algı-davranışsal kalitesinin değişik mimari biçime sahip konut mekânları ya da ticari mekânlarda değişip değişmeyeceği ve bu mekânlara ait algısal kalite değerlendirmeleri arasında istatistiksel açıdan bir farklı¬lığın olup olmadığı merak konusudur. Bu noktadan ha¬reketle, kafe-pastanelerin mimari biçimlerinin kullanı¬cıların algı-davranışsal performansını etkilediği varsa¬yımını test etmek için oluşturulan araştırma hipotezi aşağıda verilmiştir.
"Kullanıcılar, dikdörtgen şeklindeki mimari bi¬çime sahip olan kafe-pastane mekânını kare şeklindeki mimari biçime sahip olan mekâna oranla özgürlük, planlama ve çekicilik etmenleri kapsamında daha olumlu algılayarak yorumlayacaklardır."
Yukarıda verilen hipotezi test etmek için araştır¬manın amacına uygun olarak geliştirilmiş olan araştırma yöntemi aşağıda açıklanmıştır.
1.JPG
Kemal YILDIRIM*, M. Lütfi HİDAYETOĞLU**, Ahmet ŞEN*
*Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi, Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Bölümü
06500 Teknikokullar, ANKARA
** Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 42075 Selçuklu, KONYA
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 103295373.pdf (509,0 KB (Kilobyte), 75x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
algı-davranışsal, biçimlerdeki, farklı, kafe/pastane, kullanıcıların, mekanlarının, mimari, performansı, üzerine

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:07 .