Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Mimarlık Fakültesi > Mimarlık Bölümü > İmge ve Yorumları > Ferrocementin Gemi Ve Teknelerde Kullanımı

İmge ve Yorumları hakkinda Ferrocementin Gemi Ve Teknelerde Kullanımı ile ilgili bilgiler


Ferrocementin Gemi Ve Teknelerde Kullanımı-The Applıcaton Of Ferrocement At Ship And Boats Ferrocement genellikle sık aralıklarla serilmiş, sürekli ve küçük çaplı tel örgülerle donatılmış çimento harcından oluşan ince kesitli bir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.11.10, 11:01
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Ferrocementin Gemi Ve Teknelerde Kullanımı

Ferrocementin Gemi Ve Teknelerde Kullanımı-The Applıcaton Of Ferrocement At Ship And Boats
Ferrocement genellikle sık aralıklarla serilmiş, sürekli ve küçük çaplı tel örgülerle donatılmış çimento harcından oluşan ince kesitli bir betonarme çeşididir. İlk uygulamaları 1848 yılında Joseph Louis Lambot tarafından yapılmıştır. 1940 yıllarında Nervi tarafından tekrar ele alınmış ve geliştirilmiştir. Nervi 'nin çalışmaları sonunda uzun yıllar sadece tekne yapımı ile sınırlı kalmıştır. Ucuz tekne yapmaya uygun olması, fazla işçilik gerektirmemesi, hammaddelerinin kolay bulunabilir olması, kolay şekil verilebilmesi ve teknik özellikleri nedeniyle ferrocement tekne yapımı büyük ilgi görmüştür. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde kullanım alanı yaygındır. Ülkemizde de araştırılmış ve ODTÜ'de 1976 yılında bir ferrocement tekne inşa edilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Laboratuvarı 'nda ferrocement bir kayık yapılmış ve Porsuk Çayı 'na indirilmiştir. Bu çalışmada bu tür ferrocement uygulamalarla ilgili genel bilgi verilmesi amaçlanmıştır.

Ferrocement is a kind of reinforced concrete with a thin wall, constructed of hydraulic cement mortar reinforced with closely spaced layers of continuous and relatively small diameter wire mesh. Its first applications were made by Joseph Louis Lambot at 1848. In 1940s it was handled again and developed by Nervi. At the end of the Nervi's works it was restricted by the boat construction for several years. Ferrocement boat construction was attracted great attention because of being suitable for cheaper boat construction, easy finding its raw materials, its less labour necessity, being easy shapeable and its technical specifications. It was researched in our country too and a ferrocement boat was constructed at METU in 1976. A ferrocement boat was constructed at Eskişehir Osmangazi University Civil Engineering Department Laboratory and it was launched to Porsuk River. In this study, it is aimed to give general knowledge about such ferrocement applications.
I. GİRİŞ
Ferrocementin geçmişi 1848 yılına kadar dayanmaktadır. 1852'de J. L. Lambot; metal örgüleri ve donatıları birbirine bağlayarak elde ettiği hasır örgüler üzerine hidrolik çimento kullanarak sandal, çiçek saksısı, sandalye gibi kompozit elemanlar üretmiştir [1]. "Ferciment" adını verdiği bu uygulamanın patentini almıştır. Lambot'un yapmış olduğu ve betonarmenin ilk uygulamalarından biri sayılan bu sandal (Şekil 1), Fransa'daki Brigndes Müzesi'nde sergilenmektedir. Sandal, 3,66 m uzunluğunda, 1,22 m genişliğinde ve 25-38 mm et kalınlığında olup tel ağlarla ferrocement tekniğiyle yapılmıştır [2].
1.JPG
Birçok bot ve sandal yapımcısı, Lambot'un tekniğini kullanarak 19. yy'ın 2. yarısından itibaren çeşitli botlar yapmıştır [3]. Nehirlerde kullanılabilecek büyüklükteki ilk beton kayık, C. Gabellini tarafından 1890'da yapılmıştır (Şekil 2), [4].

İlker Bekir TOPÇU1, Tolga BAHADIRLI2
1-2 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, inşaat Mühendisliği Bölümü, Meşelik Kampüsü ESKİŞEHİR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 4.pdf (988,1 KB (Kilobyte), 15x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ferrocementin, gemi, kullanımı, teknelerde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:10 .