Nüve Forum

Nüve Forum > Bloglar

Nüve Forum Üyelerinin Blogları
Nüve Blogdan İnciler: Türkan Ünalay

Fasulye salatası - piyaz 1870 Kalori

29.01.08 , saat 12:36 de Türkan Ünalay yazdı.
[IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/fasulye-salatasi.jpg[/IMG]


[B][COLOR="Purple"]Malzemeler

250 gram fasulye
1 bardak sirke
1 büyük baş soğan
3 büyük domates
6 adet yeşil biber
1/2 demet maydanoz
1 kahve fincanı zeytinyağı
3 hazırlop yumurta Tuz[/COLOR][/B]


1 ***8212; Bir gece Önceden suda bırakılmış 250 gram kuru fasulyenin suyunu süzdükten sonra buna yeni su ilâve ederek, tencereyi kuvvetli ateşe oturtmalı ve su kaynamaya başlayınca ısıyı azaltarak fasulyeler yumuşak bir hal alıncaya kadar, bunları haşlamaya bırakmalıdır.

2 ***8212; Fasulyeler yumuşakça bir hal alınca, tencereyi ateşten alarak, fasulyeler içinde olduğu halde su iyice soğuyuncaya kadar tencereyi bir tarafa bırakmalı.
Su soğuyunca fasulyeleri kalın delikli bir süzgeçten geçirmek suretiyle suyunu dökmeli ve fasulyeleri bir çukur tabak ya da kâseye koyarak, üstüne 1 bardak sirkenin üç çeyreği ile bir miktar tuz ilâve etmeli ve fasulyeleri sirkede 2-3 saat kadar bırakmalıdır. (Sirke yerine limon da olabilir).

3 ***8212; Sonra sirkeyi süzmek suretiyle dökerek fasulyeleri bir tabağa almalı, sonra bunlara yarım ay şeklinde ince doğranmış ve bir miktar tuz serpilerek, iyice oğulmuş ve yıkanmış 1 büyük baş soğan ile, yıkanmış ve ince doğranmış yarım demet maydanoz ilâve ederek, iyice karıştıralım ve fasulyeleri, servis tabağına düzgün bir şekilde alalım.
4 ***8212; Sonra tabağa almış olduğumuz bu fasulyelerin etrafına, yarım parmak inceliğinde dilimlere doğranmış 3 adet domates sıraladıktan sonra tabağın tam ortasına da uzunluklarına dörde kesilmiş 3 hazırlop yumurtayı papatya şeklinde yerleştirdikten sonra, yumurtaların etrafını da çekirdek kısımları çıkarılmış ve ince doğranmış yeşil biberlerle süsleyelim.

5 ***8212; Bir kâseye; 2 tatlı kaşığı tuz, kalan sirke ile 1 kahve fincanı da zeytinyağı koyarak, hepsini çatalla çalkaladıktan sonra bunu tabaktaki fasulyelerin üstlerine dökmeli ve servis yapmalıdır.


:flowers:
Yayınlandığı kategori : Salata Tarifleri
Yorumlar 0 Trackbackler 0
Yeni Başlıklar
Yeni Yorumlar
    Gösterilecek yeni başlık yok.
    Gösterilecek yeni yorum yok.
Daha Fazlası...

Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:35 .