Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Edebiyat (http://www.nuveforum.net/1356-edebiyat/)
-   -   'Kapitalist Devletin Geleceği (http://www.nuveforum.net/1356-edebiyat/101212-kapitalist-devletin-gelecegi/)

diyesi 09.06.09 13:24

'Kapitalist Devletin Geleceği
 
Toplam 1 eklenti bulunuyor.
[coverattach=1]ANKARA - Yaşayan en önemli devlet kuramcıları arasında sayılan İngiliz akademisyen ve yazar Bob Jessop'un yeni kitabı ''Kapitalist Devletin Geleceği'', Epos Yayınları'ndan çıktı.

Kitap, yazarın Ahmet Özcan'ın çevirisiyle yayımlanan ve devlet teorisinin farklı yanlarını ele aldığı ''Devlet Teorisi-Kapitalist Devleti Yerine Oturtmak'' eserinin devamı niteliğinde. Ancak bu yeni eserinde Jessop, kapitalist devletin geleceğini sorguluyor.

Yine Ahmet Özcan'ın çevirisiyle kitapseverlerle buluşan yeni yapıtta Jessop, Türk okuyucuları için de özel olarak giriş yazdı.

Bu bölümünde, yaklaşık 30 yıldır çalışmalarının ana odağını, ''politik ekonominin eleştirisi ile bu eleştirinin Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya'da kapitalist toplumsal formasyonlara uygulaması''nın oluşturduğunu belirten Jessop, yeni eserinde de kapitalist devlet ve geleceği üzerine kendi görüşlerine açıkladığını kaydetti.

Jessop, kitabın, kapitalist devletlerin ''normal'' biçimleri ile karşılıklı ilişkilerine odaklandığını ve devlet oluşumunun başlıca ekonomik boyutlarıyla ilgilendiğini ifade ederek, kitabıyla ilgili şunları aktardı:
''Kapitalist Devletin Geleceği kitabı, asla kapitalist devlet tipinin sosyal özelliklerinden bahsetmek ne de daha da açık göründüğü gibi, biçimsel olarak yeterli olsun olmasın, kapitalist bir toplumdaki her tür devletten bahsetmek niyetiyle yazılmadı.

Eserde, değişen kapitalist devlet tipinin post-Fordist koşullarda toplumsal yapışma ve sermaye birikimi koşullarını güvenceye almaktaki biçimsel yeterliliğine odaklandım ve en uygun devlet biçimi olarak Schumpeterci çalıştırmacı post-ulusal rejimin, eğilimsel olarak Keynesçi refah ulusal devletinin yerini almakta olduğunu ileri sürdüm.''

İNSANLIK SORUNLARINA KAFA YORMAYI GÖZE ALANLARA...
Kitabın arka kapağında da şu ifadeler yer aldı:

''Çok yakın zamana kadar 'bütün seçeneklerini geçersız kıldığı', bununla da kalmayarak ebedi bir düzen olarak tarihi nihayete erdiği iddia edilen küresel kapitalizmin şu an içinde bulunduğumuz ve giderek derinleşen son krizi, Kapitalist Devletin Geleceği konusunu yeniden güncel ve acil bir sorun haline getirdi.

Epos Yayınları olarak, yaşayan en önemli devlet kuramcıları arasında sayılan Bob Jessop'un yayınladığımız kuramsal çalışmalarının, devlet tahliliyle ilgilenen her kesimden akademi dünyasına ve ayrıca yaşanan krize ilerici bir çözüm araşışındaki ezilen sınıf aktivistlerine pratik yararlar sağlayacağına inanıyoruz.

Jessop'un daha önce yayınladığımız 'Devlet Teorisi: Kapitalist Devleti Yerine Oturtmak' çalışmasının devamı ve tamamlayıcısı niteliğindeki bu çalışması, neoliberalizmin azat kabul etmez ideologlarının her şeye rağmen hala sürdürmeye çalıştığı gürültü kirliliği içinde boğuntuya getirilmeye çalışılan temel insanlık sorunları hakkında kafa yormayı göze alanlar için çok verimli ipuçları sunuyor.'' (AA)

Kaynak

Nüve Forum » gazete haber ve makale yorumları » Kültür ve Sanat » Edebiyat


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:30 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015