Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Şehir ve Bölge Planlama Bölümü (http://www.nuveforum.net/701-sehir-bolge-planlama-bolumu/)
-   -   Yozgat İli Sayısal Arazi Kullanım Kabiliyet Sınıflarının Arazi Yükselti Modeli ile Analizi (http://www.nuveforum.net/701-sehir-bolge-planlama-bolumu/186483-yozgat-ili-sayisal-arazi-kullanim-kabiliyet-siniflarinin-arazi-yukselti-modeli-analizi/)

parametre 18.09.09 16:09

Yozgat İli Sayısal Arazi Kullanım Kabiliyet Sınıflarının Arazi Yükselti Modeli ile Analizi
 
Toplam 2 eklenti bulunuyor.
Bu çalışmada gelişen teknolojiler dahilinde sayısal ortama aktarılan haritalara çeşitli görüntü işleme algoritmaları uygulanmış ve neticesinde fazla derecede bilgi içeren haritalar üretilmiştir.
Başlangıçta Yozgat ili arazi varlığından arazi kullanım kabiliyet sınıflarına ait toprak poligonları görüntü formatında sayısal ortama aktarılmış ve her arazi kullanım kabiliyet sınıfı ayrı renklere boyanmıştır. Yozgat ili için oluşturulan sayısal yükselti modelinden üretilen aydınlanma durumu ile renklendirilmiş görüntü formatındaki arazi kullanım kabiliyet sınıfları arasında kırmızı yeşil mavi renk ortamından şiddet ton doyum dönüşümleri yapılarak üç boyutlu hissi veren arazi kullanım kabiliyet sınıfları haritasına ulaşılmıştır. Böylece ülkemiz açısından son derece önemli olan doğal kaynaklarımızın planlı bir şekilde kullanılması için önemli derecede altlık teşkil edecek haritalar oluşturulmuştur.
Eklenti 37292
Makale Yazarları
Yük. Müh. Cihangir Aydöner, Doç. Dr. Erhan Alparslan, Aslı. S. Donertaş Prof. Dr. Mehmet Emin Özel, Doç. Dr. Hülya Yıldırım
TÜBİTAK-MAM,YDBAE, Uzaktan Algılama Grubu, PK:21 Gebze, Kocaeli


CiwCiw 18.09.09 16:38

Cevap: Yozgat İli Sayısal Arazi Kullanım Kabiliyet SınıflarınınArazi Yükselti Modeli ile Analizi
 
teşekkürler hocam:)


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:45 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015