Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Terimler Sözlüğü H (http://www.nuveforum.net/1191-terimler-sozlugu-h/)
-   -   Hangi (http://www.nuveforum.net/1191-terimler-sozlugu-h/258633-hangi/)

Ayşe Dürdane Erduran 04.09.10 14:38

Hangi
 
hangi soru sıf.

-1. Birden çok şey ya da kimse arasından birini belirtecek bir karşılık İstemek için kullanılır: Hangi çocuk paketleri taşıyacak? Hangi trenle gideceksiniz? Hangi ev yıkılacak?

-2. Eylemi dilek ya da koşul bildiren cümlelerde nesne ya da tümlecin belirttiği kavramı genel-leştirir: Hangi doktora gitseniz size aynı şeyi söyleyecektir. Hangi sözlüğe baktıy-sam hep aynı tanımı buldum.

-3. Hangi akla hizmet ediyor? Akıl ve mantıkla bağdaşmayan işler yapan bir kimsenin tutumu karşısında söylenir.

--Hangi biri, birden fazla olan şeyler arasından hangisi: Sorunlarımız o kadar çok ki hangi birini söyleyeyim?

--Hangi dağda kurt öldü?, bir kimsenin umulmadık, beklenilmedik güzel bir davranışta bulunması durumunda sitem yollu söylenir: Hangi dağda kurt öldü de bize para yolladın?

--Hangi keşişin öldüğünden haberi yok: "vay Vartan", "vay Vasıl" diye ağlıyor, işin iç yüzünü, gerçeği bilmeden yalan yanlış yorumlar yapıp bir şeyler söyleyen kimsenin bu tutumunu vurgulamak için söylenir.

--Hangi peygambere kulluk edeceğini şaşırmak, bilmemek, birden çok yetkilinin olduğu bir yerde ya da işte kimin sözüne uyacağını kestiremeyerek şaşırmak.

--Hangi rüzgâr attı, uzun süre ortalıkta görünmeyen birinin beklenmedik bir anda çıkıp gelmesi karşısında "sen de gelir miydin" anlamında sitem yollu söylenir,

--Hangi taş pekse, katıysa başını ona vur, kendi yanlışlığı, kusuru yüzünden güç bir duruma düşen ya da başkalarından yardım isteyen birine "en yüksek yerlere ve güçlü kimselere başvurabilirsin, sonuç değişmez" anlamında öfkeyle söylenir.

--Hangi taşı kaldırsan altından çıkar, her işe karışan ya da her işten anlayan, anladığı savında olan kimseler için kullanılır.


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:23 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015