Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Denizyolu Ulaşımı (http://www.nuveforum.net/1281-denizyolu-ulasimi/)
-   -   Feribot (ferry-boat, ferry, geçiş, boat) (http://www.nuveforum.net/1281-denizyolu-ulasimi/281974-feribot-ferry-boat-ferry-gecis-boat/)

Selim Hoytur 23.11.14 11:15

Feribot (ferry-boat, ferry, geçiş, boat)
 
FERİBOT a. (ing. ferry-boat, ferry, geçiş ve boat, gemi'den). Trenlerin ya da taşıtların ve bunların yolcularının taşınması için özel olarak düzenlenmiş gemi. (ABD'de deplasmanı 8 000 t olan ve 100 vagona dek taşıyabilen feribotlar vardır.)

—ansikl. 1950'lerde ortaya çıkan bu gemi tipi, izlenecek yol üzerinde bir kesinti oluşturan kısa deniz yollarında çok kullanılır.

Feribotların ana yapısı araba güvertesinin çevresinde yükselir; yolcular bu bölüme doğrudan geminin arkasındaki kapılardan girerler. Feribotların baş bodoslamasında da çoğunlukla, arabaların çıkmasını (ya da girmesini) sağlayan bir kapı bulunur; bu konumlama taşıtların gemi içindeki manevralarını kolaylaştırır. Feribotlarla genellikle kamyonlar ya da şehirlerarası otobüsler gibi büyük taşıtlar taşınır.

Feribotların oldukça özel bir yapısı vardır; çünkü geminin ortasında, enine bölme perdesi içermeyen ve boyuna dar kaportalarla ayrılmış çok yüksek bir garajın bulunması, geminin yalpalamasını önlemek için bu dar kaportalar ile önde ve arkada yer alan bölme perdelerinin berkitilmesi gerekir.

Sızdırmaz bölme perdelerinin araba güvertesinin altında kalması ve daha dar olması zorunludur. Feribotlar genellikle, liman içi manevraları kolaylaştıran aygıtlarla donatılır; değişken aralıklı pervaneler, pruva pervaneleri.

Büyük Larousse

#feribot #FerryBoat


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:02 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015