Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Psikoloji (http://www.nuveforum.net/1178-psikoloji/)
-   -   Kendine Zarar Verme Döngüsü (http://www.nuveforum.net/1178-psikoloji/285186-kendine-zarar-verme-dongusu/)

banutuz 05.09.16 11:50

Kendine Zarar Verme Döngüsü
 
Kendine zarar verme davranışı birçok farklı aşamayı içinde bulunduran bir döngü şeklinde hareket etmektedir. Bu döngüdeki her bir etmen kendine zarar verme davranışını daha iyi anlamamızda önem taşımaktadır.
İstenmeyen negatif yüklü duygu ve düşüncelerin bir araya gelerek ortaya çıkması kendine zarar verme davranışında süreci başlatan adımlardan birini oluşturmaktadır. Bu denli yüklü duygu ve düşüncelerle baş etmede zorlanıldığında panik ile beraber kendine zarar verme davranışı gerçekleşebilir.
Bu aşamadan sonra asıl döngüyü besleyen ve sürecin tekrarlanmasına olanak sağlayan unsur geçici bir süreliğine kişide rahatlama hissinin oluşmasıdır. Bu rahatlamanın kısa sürmesi aslında altta yatan tüm nedenlerin korunmaya devam etmesidir.
Kısa bir süreliğine rahatlama yaşamak problemleri azaltmamaktadır. Aksine sorunların daha da büyümesine neden olmakta ve çözüm bulmanın önünü tıkamaktadır. Bu rahatlama hissi zamanla ortadan kaybolduğunda yerini utanç ve suçluluk gibi duygulara bırakmakta kişinin duygusal açıdan daha fazla acı çekmesine sebep olmaktadır. Böylelikle içinde bulunulan bütün bu istenmeyen duygu ve düşünceler yeni bir döngüyü başlatmaktadır.
Eğer kendinize zarar verme döngüsü içinde olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir psikolog ve/veya psikiyatrdan yardım isteyin. Ruh sağlığı çalışanları ile olabildiğince çabuk iletişime geçerek doğru ve güvenli desteği alabilirsiniz.

Klinik Psikolog Güliz Zeynep Tümer
moodist


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:25 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015