Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Otomasyon (http://www.nuveforum.net/374-otomasyon/)
-   -   Beyin sinyaliyle yürüyen robot (http://www.nuveforum.net/374-otomasyon/34289-beyin-sinyaliyle-yuruyen-robot/)

nuvekolik 17.01.08 12:44

Beyin sinyaliyle yürüyen robot
 
Beyin sinyaliyle yürüyen robot

http://www.radikal.com.tr/veriler/2008/01/17/03.gif ABD'li ve Japon umanların ürünü insansı robot, sinirsel protez yapımı için bir ışık. FOTOĞRAF: AFP
Dünyada ilk kez yapılan robot, felçli hastalar için büyük bir umut kaynağı
TOKYO - Bir maymun gibi düşünüyor ve onun gibi yürüyor. Japon ve ABD'li araştırmacılar, bir maymun beyninin yürüme sırasında bacaklara gönderdiği sinyallerle iki bacağını harekete geçirebilen insansı bir robot geliştirmeyi başardı. Deney, protez kol ve bacakların beynin emirleriyle kontrolünü sağlama çalışmaları kapsamında yapıldı.
Maymunda bacakları harekete geçiren sinir akımlarını tespit eden Japonya Bilim ve Teknoloji Kurumu'yla ABD, Duke Üniversitesi'nden araştırmacılar, bu sinyaller sayesinde, uzaktan robotun bacaklarını harekete geçirmeyi ve robotun maymun gibi yürümesini sağladı. ABD'li uzmanlar iki şempanzeyi yürüme bandında tıpkı insan gibi yürümeleri için eğitti ve bu hareketi sağlayan yüzlerce sinirden gönderilen sinyalleri kaydetti; Japon ekip de bu bilgileri insansı robotun anlayabileceği talimatlara dönüştürdü. Robotun tasarımı Japonya Bilim ve Teknoloji Kurumu'yla ABD'nin Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmacılar bunun dünyada ilk olduğunu savunurken, Japonya Bilim ve Teknoloji Kurumu, "Felçlilere yürüme yeteneklerine yeniden kavuşturabilecek sinirsel protezlerin yapımının gerçekleşmesi konusunda dev bir adım attık" diye açıkladı. (afp, ap)
Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Beyin sinyaliyle yürüyen robot


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:26 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015