Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Elementler (http://www.nuveforum.net/1225-elementler/)
-   -   Gümüş ve Gümüşün kullanımı (http://www.nuveforum.net/1225-elementler/66036-gumus-gumusun-kullanimi/)

CiwCiw 06.12.08 14:05

Gümüş ve Gümüşün kullanımı
 
Gümüş, parlak beyaz renkte değerli bir metaldir. Doğada bazen katışıksız halde bulunduğu, çok kolay biçimlendirilebildiği ve havada kolay kolay paslanmadığı için insanların ilk kullandığı metallerden biri olmuştur. Ur kentindeki Sümer krallarının mezarları ile Mısır'daki firavun medarlarından çıkarılan, İÖ 4000'lerden kalma gümüş süs eşyaları da bunu kanıtlar (bak. GÜMÜŞ İŞÇİLİĞİ).
Kimyasal simgesi Ag, atom numarası 47, atom ağırlığı 107,870 olan gümüş, ısıyı ve elektriği bütün metallerden daha iyi iletir. Erime noktası yaklaşık 961°C'dir; oysa demir ve çelik bu sıcaklıkta ancak kızıl kor haline gelir. Altından daha sert olmasına karşılık, gene de katışıksız halde kullanılamayacak kadar yumuşak olduğundan genellikle bakır ve başka metallerle karıştırılarak alaşım halinde kullanılır. Nemli havada bile yüzeyi kolay kolay aşınmaz ve parlaklığını yitirmez. Buna karşılık kükürt dioksitten ve hidrojen sülfürden çok etkilenir; örneğin, fabrika bacalarından çıkan kükürtlü dumanlarla karşılaştığında kısa sürede donuklaşarak kararır. Lahana ya da yumurta gibi bazı yiyeceklerin gümüş kaşıkları karartması da bundandır.
Dünyanın en zengin gümüş yatakları Amerika kıtasında, en büyük üreticiler de ABD, Kanada, Peru, Meksika ve SSCB'dir. 1988'de Türkiye'de de Kütahya'nın Gümüşköy Aktepe yöresinde iki gümüş madeni bulunmuştur.
Gümüşün Kullanımı
Eskiden gümüş daha çok madeni para basımında kullanılırdı. Bugün madeni paralar genellikle bir bakır-nikel alaşımından yapılır. Gümüş, altından sonra en sünek ve en iyi dövülebilen, yani kolayca tel ve levha haline getirilebilen metaldir. Bu yüzden, çekiçle dövülerek ya da haddeden geçirilerek saydam denecek kadar ince levhalar haline getirilebilir ve 1 gram gümüşten yaklaşık 1,5 km uzunluğunda tel çekilebilir.
Gümüş, halojenler grubundan olan klor, brom ve iyot gibi elementlerle birleştiğinde ışığa duyarlı bileşikler oluşturur. Bunlardan gümüş klorür, gümüş bromür ve gümüş iyodür tuzları ışıkta ayrışarak element halindeki serbest gümüşe dönüştüğünden fotoğraf ve sinema filmlerinin yapımında çok kullanılır. Aynaların yansıtıcı yüzeyi de genellikle çok ince bir gümüş katmanıdır. Camın üzerine kaplanan bu katman koruyucu bir boyayla örtülür.
Gümüş çok iyi bir elektrik iletkeni olduğu ve kimyasal maddelerle kolay kolay aşınıma (korozyona) uğramadığı için elektrikli aygıtlarda, bilimsel araştırma ve laboratuvar donanımlarında kullanılır. Bilgisayarların baskı devreleri de genellikle içine gümüş katılmış mürekkeplerle hazırlanır. Elektrikli aygıtlardaki röle ve anahtarlar çoğu kez gümüş alaşımlarındandır. Uçak ve dizel motorlarının yataklarında da gümüşlü alaşımlar kullanılır. Ayrıca kurşunla karıştırılarak lehimcilikte, katalizör olarak bazı kimyasal tepkimelerde kullanılan gümüşün tıpta yararlanılan bileşikleri de vardır.
Kaynak:1-cilt:7

» Nüve Forum » kütüphane » Bilim ve Teknoloji » Kimya » Elementler »


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:11 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015