Nüve Forum

Nüve Forum (http://www.nuveforum.net/)
-   Güneydoğu Anadolu Bölgesi (http://www.nuveforum.net/1142-guneydogu-anadolu-bolgesi/)
-   -   Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Ekonomisi (http://www.nuveforum.net/1142-guneydogu-anadolu-bolgesi/66046-guneydogu-anadolu-bolgesi-ekonomisi/)

CiwCiw 06.12.08 16:02

Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Ekonomisi
 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi, küçük bir alanı kaplamasına karşın, Türkiye'de tarım ve sanayi açısından gelişme gücüne sahip olan ve gelişen bir bölgedir. Tarıma ayrılan toprakların büyük bölümünde buğday ekilir. Türkiye tahıl üretiminin yüzde 10'a yakın bölümü ile baklagiller üretiminin yaklaşık yüzde 40'ı 1986'da Güneydoğu Anadolu BÖlgesi'nde gerçekleştirilmişti. Mercimek ve nohut gibi antepfıstığı da bölgenin büyük ölçüde yurtdışına sattığı ürünlerdendir. Bağların ve zeytinliklerin yaygın olduğu bölgede pamuk üretimi de yapılır.
Çok miktarda koyun ve keçi yetiştirilen bölgede eskiden yaygın olarak canlı hayvan kaçakçılığı yapılırdı. Günümüzde ise bölgeden Arap ülkelerine canlı hayvan satışı sürmektedir.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kendine özgü ürünleri arasında antepfıstığı, Diyarbakır karpuzu, üzümden yapılan pestiller ve sucuklar sayılabilir.
Bölgenin yeraltı zenginliklerinin başında petrol gelir. Yaklaşık 3 milyon ton olan Türkiye petrol üretiminin tümü bu bölgeden çıkarılmaktadır. Kuyulardan çıkarılan petrolün bir bölümü Batman Rafinerisi'nde arıtılır; burada değerlendirilemeyen petrol ise öteki rafinerilerde işlenmek üzere Batman-Dörtyol boru hattıyla İskenderun Körfezi'ne ulaştırılır. Irak'taki Kerkük'ten Adana'daki Yumurtalık'a petrol pompalayan boru hatları da bölgeden geçer. Bölgenin petrolden başka yeraltı zenginlikleri manganez, demir ve fosfattır.
Batman Rafinerisi dışında başlıca sanayi kuruluşları un ve unlu ürünler, zeytinyağı, sabun, yem, içki, dokuma, çimento, metal eşya, makine ve tarım aletleri fabrikalarıdır.
Eskiçağda Anadolu'yu Mezopotamya'ya bağlayan önemli yolların geçtiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi gelişmiş ulaşım olanaklarına sahiptir. Güneyde Türkiye-Suriye sınırını izleyen Bağdat Demiryolu, Mardin kentiyle bağlantı kurduktan sonra Nusaybin'de Suriye topraklarına geçerken, kuzeyde Diyarbakır' dan geçen bir demiryolu hattı da Kurtalan istasyonunda sona erer. E-24 Karayolu Gaziantep, Şanlıurfa, Kızıltepe, Cizre ve Silopi' den geçerek bölgenin güneydoğusunda, Türkiye'nin önemli gümrük merkezlerinden biri olan Habur sınır kapısında Irak topraklarına girer. Ayrıca Diyarbakır ve Gaziantep'te birer havaalanı vardır.
Bölgede doğanın ve doğal özelliklerin korunması için çalışmalar yapılmaktadır. Birecik ilçesinde kel aynaklar için, Ceylanpınar ilçesinde de ceylanlar için birer üretme istasyonu kurulmuştur. Bölgede bulunan birçok mesire yeri ise orman içi dinlenme yeri olarak koruma altına alınmıştır.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki başlıca eğitim ve kültür kurumları Gaziantep ve Dicle üniversiteleridir.
Eskiçağdan beri birçok uygarlığın yaşadığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin pek çok yöresinde eski kültürlerle ilgili kalıntılara rastlanır. Bunlardan en önemlileri Karkamış (bak. GAZİANTEP), Nemrut Dağı (bak. NEMRUT DA-Gl), Harran ve Hasankeyftir (bak. MARDİN). Adıyaman ilinin Kâhta ilçesi sınırlan içindeki Nemrut Dağı'nda Kommagene Krallığı'ndan kalma pek çok heykel, kabartma ve kral mezarı vardır. Buradaki 13.850 hektarlık alan 7 Aralık 1988'de Nemrut Dağı Milli Parkı olarak korumaya alınmıştır. Nemrut Dağı ve Harran, Anadolu'nun doğu kesimlerinin tarihsel değerlerini görme amacıyla düzenlenen turistik gezilerin başlıca uğrak yerlerindendir. Mardin'in Gercüş ilçesine bağlı bir bucak merkezi olan Hasankeyf te çoğu Artuklular' dan kalma birçok tarihsel yapı kalıntısı vardır. Hasankeyf'teki bu değerli tarihsel yapılar ile günümüzde yeterli araştırma ve kazı yapılmadığından ne zamandan kaldığı bilinemeyen birçok uygarlık yapıtı, GAP kapsamındaki Ilısu Barajı'nın yapılması halinde sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır.
Kaynak:1-cilt:7

» Nüve Forum » kütüphane » Coğrafya ve Tarih » Türkiye'nin coğrafi bölgeleri » Güneydoğu Anadolu Bölgesi »


Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:34 .

vBulletin® Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Nüve Forum® 2006 - 2015